A vitát követően a képviselők rendre megszavazták a beruházásokkal kapcsolatos napirendi pontokat
Fotó: Székelyhon
Hat folyamatban lévő európai uniós pályázat finanszírozását vinnék át az aktuális pályázati ciklusra Székelyudvarhelyen – döntött a helyi képviselő-testület a keddi soron kívüli ülésen. A napirendek megtárgyalása nem volt egyszerű, hiszen összességében közel 100 millió lejes költségről van szó, amelynek csak egy részét lehet EU-s támogatásból törleszteni.
2023. december 12., 15:582023. december 12., 15:58
2023. december 12., 20:452023. december 12., 20:45
Az előző, 2014–2020-as európai uniós pályázati ciklusban megnyert tizenhárom pályázatból hat esetében kérik, hogy a 2021–2027-es ciklusban is folytathassák, illetve befejezzék – vezette fel a határozattervezetet (a tanácsülést megelőző szakbizottsági ülésen) Kovács Attila, a polgármesteri hivatal fejlesztési osztályának vezetője. Mint mondta,
a Székelytámadt-vár felújítása és a tizennyolc utca újjáépítését tartalmazó mobilitási tervet 2026-ban fejeznék be,
a Tompa László Általános Iskola és a városi park korszerűsítése, valamint a II. Rákóczi Ferenc utca, továbbá a Bányai János Szakközépiskola modernizálása, illetve a Csereháton végzett munkálatok jövő évben lezárulnának.
A várral és a mobilitással kapcsolatos projektek esetében összességében a költségek 31 százalékát használják fel év végéig, a további négy említett beruházásnál összességében 61 százalékos az arány. Ez azt jelenti, hogy
Kovács Attila rámutatott, ebben az évben több megvalósítás történt, mint az elmúlt négy évben. Szerinte lehet azt mondani, hogy ez az eredmény rossz, de ő így is büszke munkatársaira, akik a személyzethiány ellenére megfeszített munkatempóban dolgoztak.
A Tompa László-iskolát és a városi parkot érintő 21 millió lejes beruházásból eddig 8,8 millió lejt sikerült felhasználni – részletezte a képviselők nyomására Kovács Attila, felsorolva, hogy
a Bányai János-iskola 15 millió lej értékű felújítására 7 millió lejt költenek el év végéig.
A csereháti munkálatok összességében 8,7 millió lejbe kerülnek, amiből 4,5 millió lejre történt megvalósítás.
A Székelytámadt-vár felújítására eddig 15 millió lejt fordítottak a 30,8 millió lejből,
a nagy mobilitási terv kivitelezésére 15,8 millió lejt költöttek a 65,1 millió lejből,
míg a II. Rákóczi Ferencz utca rendbetételéhez 30 millió lejt használtak fel a szükséges 37,9 millió lejből.
Az összegzésből kiderült, hogy mintegy 97 millió lejt kell átvinni az aktuális, 2021–2027-es finanszírozási ciklusra. Kovács a képviselőknek reagálva arra is kitért, hogy
Péter Balázs, a Szabad Emberek Pártjának (POL) frakcióvezető-helyettese kijelentette, a legjobb becslése szerint is csak ötven százalékban lesznek támogatva a beruházások, ami számításai szerint azt jelenti, hogy nagyjából 50 millió lejes hitelt kell felvegyen a város. Utóbbit szerinte meg lehetett volna úszni.
Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően hangsúlyozta, egyáltalán nem tartja jó eredménynek azt, hogy
Ő is egyetértett azzal, hogy az eddig el nem költött összegek felét hitelből kell majd finanszíroznia a városnak, a többi pedig a soros pályázati ciklust terheli majd.
Godra Zsolt, a POL frakcióvezetője felhívta a figyelmet, hogy az említett 97 millió lej nem tartalmazza a kisiparosoknak szánt inkubátorház költségeit, hiszen az „gyakorlatilag el van engedve, fogalmuk sincs arról, hogy a projekt mikor és hogyan valósul meg”. Kijelentette,
Ezzel csökkentjük a jövőbeli pályázati esélyeinket – szögezte le.
Szakács Tibor RMDSZ-es képviselő egyenesen Gálfi Árpád polgármestert tette felelőssé a rossz eredményekért.
Gálfi reakciójában köszönetét fejezte ki a fejlesztési igazgatóság munkatársainak a kifejtett munkájukért, ugyanakkor külön kiemelte, hogy a projektek megvalósításai akkor indultak be, amikor Kovács Attilát alkalmazták a hivatalnál. Rámutatott, korábban kellett volna intenzívebben dolgozni a beruházásokkal – „sokan azonban megfutamodtak a munkától” –, ez pedig elsősorban nem a polgármester feladata lett volna.
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban a gazdasági válság, a járványhelyzet, valamint a Harvíz Rt. elmaradt beruházása is hátráltatta a helyi projektek kivitelezését. Hozzátette,
„Megkérem szépen a képviselőket, ne riogassanak, a beruházások meg fognak valósulni” – jelentette ki Gálfi Árpád, megjegyezve, hogy a polgármesteri hivatal már dolgozott és dolgozni is fog annak érdekében, hogy pályázati pénzeket hívhassanak le az aktuális EU-s pályázati ciklusban.
Arról is beszélt, hogy az elmúlt hét évben 110 millió eurót „hívtak le” Székelyudvarhelyen. Utóbbi kijelentését többen nem értették, Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es képviselő szerint „baj lehetett a matekkel,” mert ők erről nem tudnak.
Az is kiderült, hogy a tanácsosoknak gyakorlatilag arról kell dönteniük, hogy szeretnék-e folytatni az említett projekteket, a későbbiekben pedig – miután kiderült, hogy konkrétan mennyibe fog ez kerülni a városnak –, még lesz lehetőségük más határozatot hozni.
A vitát követően a képviselők rendre megszavazták a beruházásokkal kapcsolatos napirendi pontokat.
Egy év után reagáltak
Az ülés utolsó napirendi pontjaként Kovács Attila elmondta, hogy tavaly év végén leadtak egy közel hatmillió lej értékű pályázatot az országos helyreállítási terv programjába (PNRR) az ivó- és szennyvízhálózatok bővítése érdekében. Erre gyakorlatilag most, egy év után érkezett reakció. Az elbírálási bizottság arra kéri a hivatalt, hogy aktualizálja a projektet. Ezt megszavazták a képviselők.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Idén nekikezdenek az iskolaépületek felújításának és befejezik a monarchiabeli vashíd rendezését is Nagyajtán. Az elkövetkező időszak egyik legfontosabb fejlesztése a vízhálózat bővítése lesz, amely két települést, több mint ezerhatszáz lakót érint.
A Székely Nemzeti Múzeum és a Tortoma Kiadó közös szervezésében kerül sor Gazda József Háromszék képzőművészete című kötetének ünnepélyes bemutatójára kedden.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Nem fog az udvarokon maradni a tavaszi fametszések, kertek takarítása után keletkező zöld hulladék Gyergyószentmiklóson. Az önkormányzat ismét biztosítja ezek elszállítását.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
2 hozzászólás