Nemsokára elkészülnek az első szint felépítésével. További forrásokra van szükség a folytatáshoz
Fotó: Pinti Attila
Még 70 ezer euróra lenne szükség, hogy legalább „pirosba” felhúzzák a csíkszeredai Összefogás Házát, amelyet a Hargita Megyei Mozgássérültek használnának székházként. A Hunyadi János utcai építkezésen önkéntesek is dolgoztak a héten, és szívesen fogadnak újabbakat is, hogy segítsék az építkezést.
2017. augusztus 01., 21:182017. augusztus 01., 21:18
Fikó Csaba, a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesületének egyik alapítója, jelenlegi tiszteletbeli elnöke vezetett végig kedden az építőtelepen. Láthattuk, hogy az Összefogás Házának áprilisi ünnepélyes alapkőletétele óta megöntötték az ingatlan alapját, és nemsokára befejezik az első szint falainak építését is. Mint megtudtuk, 100 ezer euróval fogtak bele az építkezésbe, és időközben még sikerült 25 ezer eurót összegyűjteniük részben saját forrásból, részben adományokból.
Fotó: Pinti Attila
Csakhogy már fogyóban van az anyagi fedezetük, éppen arra elég, hogy befejezhessék az első szintet. Számításaik szerint még
Fikó ugyanakkor elmondta, hogy a közbirtokosságokat is megkeresi, hogy elnyerje támogatásukat, hiszen jó lenne, ha biztosítanák a tetőszerkezethez szükséges gerendákat, ezzel is sokat segítenének.
– tette hozzá az egyesület tiszteletbeli elnöke. Mint mesélte, az érintett mozgássérültek szülei is alig várják már, hogy a belső munkálatokba besegíthessenek, meszeljenek, lambériázzanak.
Fotó: Pinti Attila
A héten tizenöt önkéntes járult hozzá, hogy jobban haladjon az építkezés, elsősorban a szegeket kellett kihúzniuk az alap megöntéséhez használt deszkákból, hogy lehessen újrahasznosítani azokat. Még két napra való ilyen munka lenne, erre további önkénteseket várnak. Emellett téglaadogatásban is lehet segédkezni.
A háromszintes épületet teljesen akadálymentesre tervezték, lift fog működni benne, ugyanakkor feljárót is építenek melléje. Mint Böjte Csaba ferences rendi szerzetes az alapkőletételi ünnepségen fogalmazott,
és arra kért mindenkit, hogy álljon az ügy mellé. Aki támogatná az ingatlan felépítését, az megteheti személyesen az egyesület Márton Áron utca 50. szám alatti székházában, vagy az alábbi bankszámlaszámokra utalhat pénzt: eurót a RO33RNCB0152042362470010, illetve lejt a RO65RNCB0152042362470016 bakszámlára. SWIFT: RNCB RO BU – VAT Nr: RO 520399, Román Kereskedelmi Bank (Banca Comercială Română). Fikó szerint számukra az is segítség, ha építőanyaggal járulnak hozzá, hogy megvalósuljon az álmuk.
Fotó: Pinti Attila
Mint korábban beszámoltunk róla,
Szintén itt kapna helyet a házmester lakása és a kazánház is. A második emeleten egy közösségi terem, foglalkoztató terem, és három lakás szerepel a tervekben, a harmadik emeleten további hat lakás, szintén mozgáskorlátozottak számára. Az épület előtt parkolót alakítanak ki, és a közelben lesz majd az akadálymentes játszótér. Korábban szó esett arról is, hogy élőben, online is követhető lesz az építkezés, erre egy-két héten belül kerülhet sor Fikó szerint, a kamerákat ugyanis már felszerelték, csak az internetkapcsolatot kell még kialakítani.
Fotó: Pinti Attila
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!