Nehéz helyzetben. Kerülőutakon kell beszerezniük az érzéstelenítő készítményeket. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Eltűnt az érzéstelenítő szerek nagy része a romániai fogászati piacról, a fogorvosoknak pedig nehézséget okoz a készítmények beszerzése.
2017. november 10., 11:532017. november 10., 11:53
2017. november 10., 13:592017. november 10., 13:59
Az Evenimentul Zilei napilap szerint a készítmények hiányának az az oka, hogy a Romániát legnagyobb részben fogászati termékekkel – köztük érzéstelenítőkkel – ellátó vállalat, a világszerte ismert 3M németországi alegysége nemrég átszervezés alá került, ami miatt
Becslések szerint márciusban indul újra csak a termelés. Ugyanakkor nincs olyan hazai vállalat, amely a célra alkalmas érzéstelenítőket forgalmazna. A lap azt is megjegyzi, hogy még vannak külföldi cégek, amelyek Romániába exportálnak fogászati érzéstelenítőket, viszont azok
Simon István, a Hargita Megyei Fogorvosi Kollégium elnöke is megerősítette a hiányt, mint mondta, ez országos szintű probléma. A fogorvosoknak így kerülőutakon kell beszerezniük az érzéstelenítőket, ugyanis ha az eddigi beszállítóiktól szeretnének rendelni, azt a választ kapják, hogy nincs raktáron – tette hozzá.
– vázolta a helyzetet érdeklődésünkre Galaczi Attila. A csíkszeredai fogorvos úgy látja, a probléma kezelhető, azaz egy fogorvos sem marad érzéstelenítő szerek nélkül, amennyiben rendelkezik a megfelelő kapcsolatokkal. „Lényegében nem fenyeget az a veszély, hogy érzéstelenítő nélkül maradnának a fogorvosok, de a rendelők menedzsmentjétől is függ, hogy be tudják-e szerezni ezeket az ampullákat vagy sem. Van rá lehetőség, csak nem olyan egyszerű, mint eddig” – húzta alá.
– fogalmazott kérdésünkre Lukács Lóránt csíkszeredai fogorvos. Hozzátette, lassan már egy hónapja tart ez az úgynevezett fogászati krízis, egyelőre pedig nem tudják, mikor lehet újra rendelni az eddigi beszállítóktól. „Elég szomorú, hogy mint minden ebben az országban, ez is csak egy-két cégnek a monopóliuma” – nyugtázta.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
szóljon hozzá!