Drog-, alkoholfogyasztás, de az egyéjszakás kalandok tekintetében is a fesztivál az egyik legveszélyesebb hely. A fiatalok úgy érzik, egy ilyen rendezvényen pár napra kitörhetnek a való világból, és mindent megtehetnek, amit amúgy otthon és a hétköznapokban nem. Valószínű pont ezért évek óta a drogprevenció helye is a marosvásárhelyi Félsziget Fesztivál.
2011. augusztus 30., 16:042011. augusztus 30., 16:04
2011. augusztus 30., 16:342011. augusztus 30., 16:34
A fesztivál pár napra „kiszabadíthat” a hétköznapi valóságból
Míg a legtöbb civil szervezet a Félsziget kellős közepén szórakoztatta napközben a fesztiválozókat különböző nem zenei programmal, addig az Independence Zone a sátortábor mellé költözött. Nem véletlenül: nyolc éve már, hogy ezen a helyen végeznek drogprevenciós és felvilágosító munkát. A program koordinátora, Dégi L. Csaba szerint azért költöznek mindig a sátortáborba, mert „a drog, az alkohol, a HIV-szex, az jó részt itt történik, az életközelben, nem egy elhatárolt fehér területen”. Mindemellett a sátortáborban csend van, alig szűrődik be a fesztivál zaja, ez pedig személyes beszélgetésekre ad alkalmat. A pszichológusként és szociális munkásként tevékenykedő Dégi L. Csaba szerint pedig a személyes kapcsolatteremtés a legfontosabb.
Nem dobálnak óvszert a fesztiválozók után
Az Independence Zone szakemberei, önkéntesei kétfajta munkát végeztek a Félsziget alatt: egy részük a buli területén rövid, 5 perces teszt kitöltésére kérte a fesztiválozókat. A válaszadó nem kapta meg a tesztje eredményét rögtön, hanem egy számot kapott, amellyel elmehetett az Independence Zone sátrához személyes tanácsadásra. „Tevékenységeinek célja nem a résztvevők drogfogyasztási szokásainak szabályozása, inkább az érintettek számára történő, kockázati tényezőkről való tájékoztatási és tanácsadási szolgáltatás felajánlása” – mondja a drogprevenciós szakember, aki az elmúlt nyolc év alatt megtanulta, mivel lehet, és mivel nem lehet hatni a fiatalokra.
Egy fesztiválon például nincs helye drogokról szóló előadásnak, filmvetítésre sem kaphatók már a fiatalok, nem érdekli őket. Ugyanakkor az óvszerosztogatás sem tűnik hatásosnak, ha nem jár mellé valamiféle beszélgetés.
A válaszadók 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten
A négynapos munka során felmérés is készült: összesen 800, prevenciós szolgáltatásokat igénylő fesztiválozóval dolgoztak a szakemberek és 524 tesztet töltöttek ki. Ezekből kiderül, hogy a személyre szabott prevenció iránt érdeklődő fiatalok 62%-a férfi, 38%-a nő, átlag életkoruk 22 év. „Szűrőkérdéseink szerint a válaszadók 19%-a drogozik, 53%-a dohányzik, 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten, illetve 24%-nál depressziós tünetek jelentkeznek. Ugyanakkor szakmai tesztjeink alapján megállapítható, hogy a nikotin- és alkoholfüggőség veszélye a káros szenvedéllyel élő fiatalok közel egyharmadát érinti, a drogdependencia meg több mint 6%-ukat” – magyarázza az adatokat Dégi, aki szerint szép eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok 30 százaléka igényelt személyes tanácsadást, vagyis háromból egy.
Többen drogoznak, mint a hétköznapokban
A szakember szerint a nikotin- és alkoholfogyasztás mértéke nem okozott meglepetést, olyan mint egy nem fesztiválozó közegben mért hasonló korosztály esetében, a meglepetést viszont a drogfogyasztás és a depresszió számai okozták. Egy fesztiválon hatványozottabban többen drogoznak, mint a hétköznapokban, bár lehet, hogy most használják a szert, és mondjuk egy évig aztán nem nyúlnak hozzá.
Nem ritka látvány még egy nappali mulatságon sem
„A pozitív, egészségtudatos viselkedés és a személyes jólét megerősítésére jövőben is szükség lesz, tekintettel arra, hogy a fesztiválozók drogfogyasztási aránya kétszer nagyobb, mint a romániai iskoláskorúaké és fiataloké, illetve a depressziós érintettség is jelentős” – mondja a szakember, aki reméli, az elkövetkezendő években még nagyobb teret és figyelmet kap az effajta megelőző munka.
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
Újabb fontos lépést tesznek a Szentegyháza „délői” részén lévő, műemlékként nyilvántartott egykori vashámor épületmaradványainak megújítása felé, és ehhez most a lakosságra is számítanak – olvasható a szentegyházi önkormányzat felhívásában.
Ezek nem április hőmérsékletek, inkább tél végiek – állapította meg röviden a hétfő, illetve az előttünk álló három-négy nap várható hőmérsékleti értékeiről Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzési igazgatója.
Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete az Eurotrans Alapítvánnyal együttműködve kiszállást szervez Csíkrákos, Madéfalva és Csíkmadaras községekbe, ahol ingyenes lesz a honosítás, az anyasági és életkezdési támogatás ügyintézése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki.
Kamionnal ütközött egy kisbusz hétfőn reggel a Kolozs megyei Kackó község területén; a balesetben három ember meghalt, öten megsérültek.
Már lehet jegyeket váltani a Szent György Napok kulturális eseményeire, amelyek április 24-e és május 8-a között lesznek. Újdonság, hogy idén a városünnep színházi produkcióira kedvezményes bérletek is vásárolhatók.
szóljon hozzá!