Drog-, alkoholfogyasztás, de az egyéjszakás kalandok tekintetében is a fesztivál az egyik legveszélyesebb hely. A fiatalok úgy érzik, egy ilyen rendezvényen pár napra kitörhetnek a való világból, és mindent megtehetnek, amit amúgy otthon és a hétköznapokban nem. Valószínű pont ezért évek óta a drogprevenció helye is a marosvásárhelyi Félsziget Fesztivál.
2011. augusztus 30., 16:042011. augusztus 30., 16:04
2011. augusztus 30., 16:342011. augusztus 30., 16:34
A fesztivál pár napra „kiszabadíthat” a hétköznapi valóságból
Míg a legtöbb civil szervezet a Félsziget kellős közepén szórakoztatta napközben a fesztiválozókat különböző nem zenei programmal, addig az Independence Zone a sátortábor mellé költözött. Nem véletlenül: nyolc éve már, hogy ezen a helyen végeznek drogprevenciós és felvilágosító munkát. A program koordinátora, Dégi L. Csaba szerint azért költöznek mindig a sátortáborba, mert „a drog, az alkohol, a HIV-szex, az jó részt itt történik, az életközelben, nem egy elhatárolt fehér területen”. Mindemellett a sátortáborban csend van, alig szűrődik be a fesztivál zaja, ez pedig személyes beszélgetésekre ad alkalmat. A pszichológusként és szociális munkásként tevékenykedő Dégi L. Csaba szerint pedig a személyes kapcsolatteremtés a legfontosabb.
Nem dobálnak óvszert a fesztiválozók után
Az Independence Zone szakemberei, önkéntesei kétfajta munkát végeztek a Félsziget alatt: egy részük a buli területén rövid, 5 perces teszt kitöltésére kérte a fesztiválozókat. A válaszadó nem kapta meg a tesztje eredményét rögtön, hanem egy számot kapott, amellyel elmehetett az Independence Zone sátrához személyes tanácsadásra. „Tevékenységeinek célja nem a résztvevők drogfogyasztási szokásainak szabályozása, inkább az érintettek számára történő, kockázati tényezőkről való tájékoztatási és tanácsadási szolgáltatás felajánlása” – mondja a drogprevenciós szakember, aki az elmúlt nyolc év alatt megtanulta, mivel lehet, és mivel nem lehet hatni a fiatalokra.
Egy fesztiválon például nincs helye drogokról szóló előadásnak, filmvetítésre sem kaphatók már a fiatalok, nem érdekli őket. Ugyanakkor az óvszerosztogatás sem tűnik hatásosnak, ha nem jár mellé valamiféle beszélgetés.
A válaszadók 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten
A négynapos munka során felmérés is készült: összesen 800, prevenciós szolgáltatásokat igénylő fesztiválozóval dolgoztak a szakemberek és 524 tesztet töltöttek ki. Ezekből kiderül, hogy a személyre szabott prevenció iránt érdeklődő fiatalok 62%-a férfi, 38%-a nő, átlag életkoruk 22 év. „Szűrőkérdéseink szerint a válaszadók 19%-a drogozik, 53%-a dohányzik, 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten, illetve 24%-nál depressziós tünetek jelentkeznek. Ugyanakkor szakmai tesztjeink alapján megállapítható, hogy a nikotin- és alkoholfüggőség veszélye a káros szenvedéllyel élő fiatalok közel egyharmadát érinti, a drogdependencia meg több mint 6%-ukat” – magyarázza az adatokat Dégi, aki szerint szép eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok 30 százaléka igényelt személyes tanácsadást, vagyis háromból egy.
Többen drogoznak, mint a hétköznapokban
A szakember szerint a nikotin- és alkoholfogyasztás mértéke nem okozott meglepetést, olyan mint egy nem fesztiválozó közegben mért hasonló korosztály esetében, a meglepetést viszont a drogfogyasztás és a depresszió számai okozták. Egy fesztiválon hatványozottabban többen drogoznak, mint a hétköznapokban, bár lehet, hogy most használják a szert, és mondjuk egy évig aztán nem nyúlnak hozzá.
Nem ritka látvány még egy nappali mulatságon sem
„A pozitív, egészségtudatos viselkedés és a személyes jólét megerősítésére jövőben is szükség lesz, tekintettel arra, hogy a fesztiválozók drogfogyasztási aránya kétszer nagyobb, mint a romániai iskoláskorúaké és fiataloké, illetve a depressziós érintettség is jelentős” – mondja a szakember, aki reméli, az elkövetkezendő években még nagyobb teret és figyelmet kap az effajta megelőző munka.
A heves esőzések, zivatarok miatt hétfőre virradóan több folyó kilépett medréből Románia északkeleti térségében, ahol több száz embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Két teherautó ütközött össze a Maros megyei Nyágrán, egy személy a roncsok közé szorult, az E578-as országút érintett szakaszát lezárták a forgalom elől.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség hat megyéből mozgósít további erőforrásokat, hogy segítsenek a Suceava megyei tűzoltóknak az árvíz okozta vészhelyzet kezelésében.
Egy személy meghalt Suceava megyében, Broșteni település környékén, miután a felhőszakadásk nyomán a patakok megáradtak és kiöntöttek vasárnap és a hétfőre virradó éjszaka – tájékoztatott hétfőn a Suceava megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hat fát is kidöntött a viharos erejű szél vasárnap este Hargitafürdő térségében.
Nagyon hálás a sorsnak azért, amit kapott, ennek ellenére önazonos és ember tudott maradni a sokak által kedvelt Rúzsa Magdi énekesnő, aki több éves kihagyás után tért vissza Tusványos színpadára.
Hat megye 14 településén okozott károkat vasárnap a pusztító szélsőséges időjárás – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Ukrajna egy demográfiailag és gazdaságilag összeomló ország, amelynek lakossága nagyon sötét jövőképet lát, és ez valószínűleg valós – nyilatkozta a Székelyhonnak adott interjújában Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.
Felhőszakadás és az érkező vihar miatt küldött Ro-Alert üzenetet a katasztrófavédelem.
Dominic Fritz, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke vasárnap kijelentette, hogy Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes „egy normális, méltóságos és felelősségteljes gesztust” tett lemondásával.
szóljon hozzá!