Fotó: Barabás Ákos
Közös vacsorával indították a szervezők a Petőfi-hét eseményeit és a kistérségi napokat Székelykeresztúron. Hétfőn este, a költő halálának emléknapján utolsó feljegyzett vacsoráját idézték fel az esemény részvevői a Gyárfás-kúria udvarán.
2017. augusztus 01., 18:132017. augusztus 01., 18:13
2017. augusztus 01., 18:142017. augusztus 01., 18:14
A Gyárfás-kúria udvarán gyűltek össze a székelykeresztúriak, hogy a helyi önkormányzat által szervezett közös vacsorán emlékezzenek meg Petőfi Sándor százhatvannyolc évvel ezelőtti, utolsónak vélt estéjéről.
Fotó: Barabás Ákos
A patinás épület udvarán
Fotó: Barabás Ákos
Sándor-Zsigmond Ibolya, a székelykeresztúri Molnár István Múzeum munkatársa érdeklődésünkre elmondta, hogy az 1849. július 30-ai este eseményeit a Varga Zsigmond által Gyárfás Endre földbirtokosnak írt levélből ismerjük. Ugyanakkor Barabás Endre gazdasági szakíró 1904-ben összefoglalta az épület egykori bérlője fiának, ifjabb Varga Zsigmondnak a beszámolóját a Vasárnapi Újságban. Ebből olvasott fel Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere is.
Fotó: Barabás Ákos
Az említett szövegrészletből azt is tudni, hogy Vargha Róza felkérésére Petőfi elmondta egyik versét, és később újabb kérésre háromstrófás költeményt írt emlékkönyvébe a vacsora kedélyes hangulatáról, valamint az bivalytejes és túrós puliszka ízletességéről. Ifjabb Varga Zsigmond szerint éjfélig mulattak, majd mindenki távozott.
Fotó: Barabás Ákos
– tette hozzá Sándor-Zsigmond Ibolya. A házigazda fiának beszámolója szerint éjfél után Petőfi vélhetőleg a Szakál-féle vendéglőbe ment tovább mulatni a tisztekkel.
A hétfői ünnepségen a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai rövid verses összeállítással, valamint levélrészletek felolvasásával idézték fel Petőfi Sándor és Arany János barátságát, majd ifjabb Sípos Dezső és Kóré Mózes muzsikáltak. Sándor-Zsigmond Ibolya szerint a rendezvénnyel
Fotó: Barabás Ákos
Szeretnék, ha ezzel hagyományt teremtenének, és a Petőfi-emlékhelyként számon tartott kisváros kuriózumává válna az esemény.
Folytatódik az emlékhét Keresztúron
A kistérségi napok részeként szerdán délután öt órától triatlon- és duatlonbajnokság lesz a rugonfalvi tónál, csütörtökön délután négytől pedig honismereti kerékpártúrára indulhatnak az érdeklődők a Szekler Teker Egyesület tagjaival. Hattól, a Petőfi-kupa labdarúgótorna döntője után a magyar labdarúgást népszerűsítő, sokak által kedvelt oldal, a TrollFoci szerkesztőivel lehet majd találkozni a műgyepes pályán. Este nyolctól Zsidó Ferenc Simogatórium című darabját mutatja be a Pódium Színtársulat a Művelődési Ház színpadán. Pénteken délelőtt kilenc órától zászlós felvonulás lesz a Millecentenáriumi emlékműnél, majd fél tíztől ünnepi önkormányzati ülést tartanak a Molnár István Múzeumban. Ugyanott nyitják meg fél tizenkettőkor Czire Alpár fotókiállítását. Délben kezdődik a népművészeti vásár a főtéren, de lesznek gyermekfoglalkozások is. Délután háromnegyed hattól ünnepi felvonulás indul a katolikus templomtól a főtérig, majd kulturális műsor lesz, este pedig koncertek. Szombaton főző- és borversenyt rendeznek, délután öttől pedig néptáncgálát tartanak a főtéren. Este nyolctól koncertek lesznek, majd a tűzijáték után szabadtéri diszkóval zárul a rendezvénysorozat.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!