
Fotó: Pixabay
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
2025. június 21., 09:352025. június 21., 09:35
Andrieș képviselte Romániát az uniós tagállamok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) pénteki luxemburgi ülésén. Ezen a testület megállapította, hogy Románia az ajánlások ellenére nem hozott hatékony intézkedéseket költségvetési hiánya csökkentésére, ezért Bukarest újabb intézkedésekre számíthat, ha nem tesz gyors lépéseket az államháztartás egyensúlyának helyreállítására – írja az Agerpres.
Az államtitkár péntek este a Digi24 televíziónak nyilatkozva elmondta,
Alin Andrieș rámutatott, mivel az ország nem tett lépéseket a bevételek növelésére, idén és jövőre még inkább mérsékelnie kell kiadásainak növekedési ütemét. Az Európai Bizottság legújabb ajánlása szerint a nettó kiadások nominális növekedési üteme 2025-ben nem haladhatja meg a 2,8 százalékot, 2026-ban pedig a 2,6 százalékot. Az ezt követő évekre megszabott felső határ megegyezik az ország hét évre szóló deficitcsökkentési tervébe foglaltakkal – magyarázta az államtitkár. Hozzátette, ez a nettó kiadási pálya biztosítani tudná, hogy 2030 végén az államháztartási hiány ne haladja meg a GDP-arányos 3 százalékot.
Az augusztusra várható újabb hitelminősítői értékelés kapcsán Alin Andrieș hangsúlyozta,
A piac és a hitelminősítők román gazdaság iránti bizalmának növelése miatt is nagyon fontos a költségvetési konszolidációt szolgáló intézkedések elfogadása – szögezte le az államtitkár.
Az Ecofin pénteki ülését követően kiadott közleményében az EU Tanácsa emlékeztetett, hogy Románia ellen 2020. április 3-án indult túlzottdeficit-eljárás, és az ország GDP-arányos költségvetési hiánya azóta is jelentősem meghaladja a 3 százalékot.
A dokumentumban azt is leszögezték, hogy Románia nem adott kielégítő választ a Tanács 2025. január 21-én megfogalmazott ajánlásaira.
– nyomatékosították.
Az Ecofin 2025. január 21-én hagyta jóvá Románia hét évre szóló deficitcsökkentési tervét.
Tánczos Barna pénzügyminiszter akkori nyilatkozata szerint a terv célja a román államadósság stabilizálása olyan körülmények között, hogy Románia a legtöbbet – a GDP 7 százaléka feletti összeget – költi az EU-ban állami beruházásokra. Emellett a terv előírja a költségvetési hiány 3 százalék alá szorítását a 2025–2031-es időszakban, valamint az államháztartás fenntarthatóságának megteremtését.
Januári ajánlásában a Tanács azt várta el Romániától, hogy nettó kiadásainak nominális növekedési üteme 2025-ben ne haladja meg az 5,1 százalékot, 2026-ban a 4,9 százalékot, 2027-ben a 4,7 százalékot, 2028-ban a 4,3 százalékot, 2029-ben a 4,2 százalékot, 2030-ban pedig a 3,9 százalékot. A túlzott deficit megszüntetését 2030-ra irányozta elő a Tanács.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!