A közösségi oldalak hirdetőcsoportjaiban számos portékát kínálnak, de nem ez a törvényes útja a pénzért történő eladásnak
Fotó: Sándor Csilla
A különböző közösségi oldalakon létrehozott csoportokban történő üzletkötéseknek törvényileg szabályozott kerete van, amely sokszor sem az eladó, sem a vásárló számára nem egyértelmű.
2020. december 09., 22:142020. december 09., 22:14
A közösségi oldalakon – térségünkben leginkább a Facebookon – fellelhető eladási csoportokban megszámlálhatatlan mennyiségű áruba bocsátott termék található. Kutakodásunk nyomán találtunk autókereskedői, használt bútorokat árusító, régiségekkel foglalkozó, sportfelszereléseket hirdető, mindennapi használati tárgyakat vagy akár háztáji befőtteket is kínáló csoportokat.
Szinte bármelyik csoportba bárki beléphet és áruba bocsáthatja javait mindenféle kötelezettségvállalás nélkül.
„Sokan házilag készítenek tárgyakat, és azokat adják el itt. Közösségformáló ereje van, az emberek pedig a jó szándékot látják meg benne. Rosszakaróból, kötekedőből, feljelentgetőből pedig szerencsére kevés van” – nyilatkozta, aki tisztában van vele, hogy nem minden csoport tevékenysége felel meg a törvényes kereteknek. Így akad olyan is, amelyet korábban feljelentettek ugyan törvénytelen kereskedelmi tevékenység miatt, de mivel a felek között nem pénzért, hanem csereüzlet formájában valósult meg az értékesítés, így kizárták a törvénytelenséget.
Hogy melyik üzlet törvényes és melyik törvénytelen, kérésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője tisztázta. Megkeresésünkre úgy fogalmazott, elsősorban azt kell megtudni, hogy történik-e gazdasági tevékenység az eladó és a vásárló között. „A törvény pontosan meghatározza, milyen tevékenységek minősülnek kereskedelmi jellegűnek és milyenek nem. Ha egy személy pénzért szeretne értékesíteni valamit és az üzlet létrejön, az már gazdasági tevékenységnek minősül és bármikor felelősségre vonható érte. Ellenben, ha csereüzlet formájában, valamit valamiért alapon próbál túladni saját tulajdonán, az már nem minősül annak és a szakhatóságnak nincs beleszólása” – jelentette ki.
Az igazgató rámutatott, főleg akkor érvényes az utóbbi helyzet, ha nem volt pénz kérve az adott termékért és két természetes személy között zajlott le a csere. „Törvényileg több előírásnak is meg kell feleljen az adott termék, amit pénzért értékesíteni szeretnénk. Szakhatósági dokumentumokkal kell rendelkezzen, a származási helye bizonyítva kell legyen, élelmiszerek esetében az egészségügyi igazgatóság jóváhagyása is szükséges.
– tette hozzá. Kifejtette, kifejezetten ritka, hogy élelmiszerek vagy egyéb használati tárgyak miatt jelentenék fel az eladókat a fogyasztóvédelemnél vagy a gazdasági rendőrségnél, és a hatóságok nem is ezekre „utaznak”. „Általában alkoholos italok és dohánytermékek miatt érkeznek feljelentések, ezeknek többsége pedig jogos is, hiszen sok esetben nem rendelkeznek megfelelő dokumentációval, így az értékesítés törvényellenes cselekedetnek minősül” – tette hozzá.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
szóljon hozzá!