
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
2024. november 11., 17:142024. november 11., 17:14
A politikus emlékeztetett arra, hogy jelenleg körülbelül 800 kilométer autópálya vagy gyorsforgalmi út kivitelezése van folyamatban Romániában. Az év végére pedig a miniszteri mandátuma alatt átadott autópályák és gyorsforgalmi utak hossza meg fogja közelíteni a 400 kilométert.
Grindeanu elmondta, hogy szerinte a következő kormánynak, politikai színezettől függetlenül, a következő négy évben az „óvatos forgatókönyv” szerint legalább ezer kilométerrel kellene bővítenie a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatot, az „optimista forgatókönyv” szerint a hálózat hosszának 2300 kilométerrel kellene növekednie.
– idézi az Agerpres hírügynökség a minisztert.
A miniszter közlése szerint az év végéig átadják a forgalomnak a moldovai autópálya Focşani és Buzău közötti első és második szakaszát, és szintén év végéig elkészül a Craiova–Piteşti gyorsforgalmi út két szakasza is.
Grindeanu elmondta, kormányra kerülése esetén a következő négy évben a PSD törekedni fog arra, hogy a konstancai kikötő és Bukarest csatlakozzon az európai autópálya-hálózathoz. Ennek feltétele a főváros körüli A0-s autópálya, illetve a Piteşti–Nagyszeben és a Marzsina–Holgya közötti sztrádaszakaszok befejezése. „Ha ez megtörténik, akkor Nagylaktól Konstancáig autópályán lehet majd közlekedni” – magyarázta.
A miniszter fontosnak nevezte az A7-es és az A8-as autópályákon zajló munkálatok folytatását is. Az előbbi sztráda Ploieşti-et és Bukarestet, utóbbi Marosvásárhelyt kötné össze az ország északi részével.
Grindeanu beszélt arról is, hogy
Közlése szerint a PSD kormányprogramjának egyik prioritása az Ukrajnába vezető 500-as fővonal korszerűsítése. Hozzátette, hogy pártja folytatná a korszerű vasúti szerelvények beszerzését is. Emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kormány 161 új szerelvényt vásárolt, az egyik jövő héttől a Bukarest–Brassó útvonalon fog közlekedni.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Nemcsak a közúti forgalomban, hanem a gyalogosok által használt köztereken is balesetveszélyesen közlekednek sokan az elektromos rollerekkel Csíkszeredában. Ezért a városvezetés egy szabályzót készít, és korlátozásokat vezetnek be.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
szóljon hozzá!