Fotó: Nőileg
Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá. Ismerjük meg a valódi világát egy székelyföldi női vezetőnek, aki több mint 250 család megélhetéséhez járul hozzá cégcsoportjuk által. Nyugalom: azért az élet Bíró-László Tímea számára sem csak a megfeszített munkából áll, de az évek során azonban sokat dolgozott azért, hogy megtalálja a munka-család-szabadidő háromszögben a harmóniát.
2024. szeptember 20., 09:452024. szeptember 20., 09:45
2024. szeptember 20., 09:462024. szeptember 20., 09:46
– Édesapád révén gyakorlatilag beleszülettél a vállalkozói életbe. Tudatos döntés, szülői elvárás, vagy csak a véletlen műve, hogy folytattad a cégvezetést?
– Az első cégünket 1991-ben alapította édesapám, László János. Ez az Impar Kft. volt, az anyacégünk, ami mind a mai napig a legtöbb alkalmazottnak ad munkahelyet a csoportban. Ezt követte az EuroCar Trading, amely új- és használtautó-kereskedéssel foglalkozik – jellemzően Toyotákkal –, majd az ezredforduló környékén Székelyudvarhely szállodáját, a Hotel Küküllőt is megvásároltuk. A turizmus iparágában a szálloda mellett a szívünknek kedves helyen, Abásfalván egy panzió is helyet kap. Ugyancsak a cégcsoporthoz kapcsolódik a halgazdaság is, ahol a Szentpáli halastavak működtetése a feladat. Nem utolsó sorban az ingatlankezeléssel foglalkozó Arkum Invest is a cégcsoport része. Székelyudvarhely első kereskedelmi rádiója, a Príma Rádió is a csoport része volt, ahol gyerekkoromban barátaimmal diákműsort készítettünk. Na, de vissza az alapkérdésre:
Reál beállítottságú vagyok, mindig is a számok világa vonzott, ezért tudatosan választottam a közgazdaságot, majd a mesteri alatt a turizmusba vágtam bele. A cégvezetés egy tudatos fiatalkori ambíció megvalósítása, sohasem erőltették rám a szüleim, hogy ezzel foglalkozzak. Nagyon színes a cégcsoportunk foglalkozási területe, vannak nagyon nem csajos területek is – gondolok itt a gumiabroncsiparra vagy az autókereskedésre –, de én ebben a közegben nőttem fel, ebben szocializálódtam, itt ismerek mindenkit, és itt boldogulok a hétköznapokban. Fontos ugyanakkor megjegyeznem, hogy mindez nem működne kiváló ügyvezetőink nélkül, akikkel közösen segítjük egymást a mindennapokban.
Bíró-László Tímea
Fotó: Nőileg
– Mit tekintesz a legnagyobb kihívásnak a vállalkozói létben?
– Közel tíz éve tevékenykedem aktívan a cégcsoportnál – előbb bizonyos vállalkozások ügyvezetőjeként, majd tulajdonosi képviselőként –, ez idő alatt pedig a munka és a magánélet közötti egyensúly kisakkozása, illetve az énidő kiszorítása volt a legnagyobb kihívás. Ezek megtalálásában elengedhetetlen érdeme van édesapámnak és a kedves férjemnek – aki szintén vezető szerepet tölt be a cégcsoportban –, nélkülük ugyanis sokkal kevesebb időm volna a gyerekeimmel, szeretteimmel időt tölteni. Így
Még a szülési szabadságaim során hobbimmá vált a séta és a legózás, amelyeket kikapcsolódásként, levezetésként a mai napig szívesen gyakorlok. A vagány és belevaló menedzsment csapatunknak hála van lehetőség a pihenésre is, és szerencsésnek tartom magam, hogy ilyenkor teljesen ki tudok kapcsolódni, mivel tudom, hogy itthon profik vezetik a munkát.
Fotó: Nőileg
Pályafutásom kezdetén nehézséget okozott a közös témák megtalálása a férfi cégvezetőkkel, de szerencsére ezt is le tudtam küzdeni, ma már nem zárkózóm el a férfias témáktól sem (foci, autók stb.). Így már magabiztosan állíthatom, hogy bármikor, bárkivel, bármilyen témában el tudok csevegni a munkán kívül is.
– Ha már kihívások, akkor akarva-akaratlan beszélnünk kell a célokról és a motivációkról. Téged mi motivál a mindennapi malomkerékben, illetve mit szeretnél közép- és hosszútávon megvalósítani?
– A motivációmat azok a kis elismerések adják, amelyeket a munkaközösségtől, a kliensektől és a partnerektől kapok.
Szakmai mérföldkő volt számomra a Hotel Küküllő teljes felújítása, amely véleményem szerint egy igazi sikersztori. Céljaim között szerepel a jövőben is hasonló beruházások megvalósítása, további munkahelyek teremtése Udvarhelyszéken és egy élhető, tettre kész csapat vezetése, akik nemcsak munkaként tekintenek majd a cégcsoportnál való tevékenységükre.
Fotó: Nőileg
– Belegondoltál már abba, hogy te is napi 8 órában, a felelősség súlya nélkül tevékenykedj? Nem vágysz olykor az alkalmazotti státuszra, egy olyan munkahelyre, ahol délután leteszed a golyóstollat, és aznap többet már nem fáj a fejed?
– Nyilván ez időszakonként felmerülő téma. Gyakran előfordul, hogy délután, szabadidőben is válaszolni kell telefonokra, e-mailekre.
Úgy érzem, vállalkozóként ez az egyik legnagyobb kihívás, hogy a magánélet és munka közötti határokat megszabjuk. Nehéz, de fontos a kikapcsolódás és a pihenés, hogy feltöltődjünk, és újra pozitívan gondolkodva tudjunk belevágni a mindennapokba. Hazaköltözésem után egyből saját cégeknél kezdtem el dolgozni. Ha újrakezdhetném, akkor talán kipróbálnám magam alkalmazottként is máshol, hogy megtapasztaljam a másik oldalon alkalmazottként felmerülő kérdéseket, problémákat.
Fotó: Nőileg
– Még egy utolsó kérdés: mit üzennél azoknak a nőknek, akik vállalkozni szeretnének?
– Saját tapasztalatból mondom, hogy a nőknek ugyanolyan lehetőségeik vannak, mint a férfiaknak. Bár az út nincs kitaposva, de eredményes munkával mi nők is hasonlóan sikeresek lehetünk az üzleti világban. Egész eddigi életemben erős és határozott akartam lenni, ami a környezetem szerint jól sikerült. Így azt üzenem nőtársaimnak, hogy legyenek ők is hasonlón motiváltak, kitartóak, így a siker sem marad el.
Fotó: Nőileg
Tarts velünk továbbra is, hiszen hamarosan folytatjuk a Nők az üzleti világban sorozatunkat, amelyben különleges vállalkozónőket mutatunk be nektek.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.