Erős és határozott női kezekben az Arkum cégcsoport Pr-cikk

•  Fotó: Nőileg

Fotó: Nőileg

Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá. Ismerjük meg a valódi világát egy székelyföldi női vezetőnek, aki több mint 250 család megélhetéséhez járul hozzá cégcsoportjuk által. Nyugalom: azért az élet Bíró-László Tímea számára sem csak a megfeszített munkából áll, de az évek során azonban sokat dolgozott azért, hogy megtalálja a munka-család-szabadidő háromszögben a harmóniát.

Támogatói tartalom

2024. szeptember 20., 09:452024. szeptember 20., 09:45

2024. szeptember 20., 09:462024. szeptember 20., 09:46

– Édesapád révén gyakorlatilag beleszülettél a vállalkozói életbe. Tudatos döntés, szülői elvárás, vagy csak a véletlen műve, hogy folytattad a cégvezetést?

– Az első cégünket 1991-ben alapította édesapám, László János. Ez az Impar Kft. volt, az anyacégünk, ami mind a mai napig a legtöbb alkalmazottnak ad munkahelyet a csoportban. Ezt követte az EuroCar Trading, amely új- és használtautó-kereskedéssel foglalkozik – jellemzően Toyotákkal –, majd az ezredforduló környékén Székelyudvarhely szállodáját, a Hotel Küküllőt is megvásároltuk. A turizmus iparágában a szálloda mellett a szívünknek kedves helyen, Abásfalván egy panzió is helyet kap. Ugyancsak a cégcsoporthoz kapcsolódik a halgazdaság is, ahol a Szentpáli halastavak működtetése a feladat. Nem utolsó sorban az ingatlankezeléssel foglalkozó Arkum Invest is a cégcsoport része. Székelyudvarhely első kereskedelmi rádiója, a Príma Rádió is a csoport része volt, ahol gyerekkoromban barátaimmal diákműsort készítettünk. Na, de vissza az alapkérdésre:

semmiképpen nem a véletlen műve a cégvezetés! A szüleim részéről sosem volt elvárás vagy nyomás, hogy ilyen irányba induljak, tőlem származik a tudatos döntés a tanulmányaim megválasztásában.

Reál beállítottságú vagyok, mindig is a számok világa vonzott, ezért tudatosan választottam a közgazdaságot, majd a mesteri alatt a turizmusba vágtam bele. A cégvezetés egy tudatos fiatalkori ambíció megvalósítása, sohasem erőltették rám a szüleim, hogy ezzel foglalkozzak. Nagyon színes a cégcsoportunk foglalkozási területe, vannak nagyon nem csajos területek is – gondolok itt a gumiabroncsiparra vagy az autókereskedésre –, de én ebben a közegben nőttem fel, ebben szocializálódtam, itt ismerek mindenkit, és itt boldogulok a hétköznapokban. Fontos ugyanakkor megjegyeznem, hogy mindez nem működne kiváló ügyvezetőink nélkül, akikkel közösen segítjük egymást a mindennapokban.

Bíró-László Tímea •  Fotó: Nőileg Galéria

Bíró-László Tímea

Fotó: Nőileg

– Mit tekintesz a legnagyobb kihívásnak a vállalkozói létben?

– Közel tíz éve tevékenykedem aktívan a cégcsoportnál – előbb bizonyos vállalkozások ügyvezetőjeként, majd tulajdonosi képviselőként –, ez idő alatt pedig a munka és a magánélet közötti egyensúly kisakkozása, illetve az énidő kiszorítása volt a legnagyobb kihívás. Ezek megtalálásában elengedhetetlen érdeme van édesapámnak és a kedves férjemnek – aki szintén vezető szerepet tölt be a cégcsoportban –, nélkülük ugyanis sokkal kevesebb időm volna a gyerekeimmel, szeretteimmel időt tölteni. Így

közel tíz éves távlatból elmondhatom, hogy nagyon fontos a női vállalkozói létben a stabil családi háttér, a szülőktől és a férjtől jövő maximális támogatás.

Még a szülési szabadságaim során hobbimmá vált a séta és a legózás, amelyeket kikapcsolódásként, levezetésként a mai napig szívesen gyakorlok. A vagány és belevaló menedzsment csapatunknak hála van lehetőség a pihenésre is, és szerencsésnek tartom magam, hogy ilyenkor teljesen ki tudok kapcsolódni, mivel tudom, hogy itthon profik vezetik a munkát.

•  Fotó: Nőileg Galéria

Fotó: Nőileg

Pályafutásom kezdetén nehézséget okozott a közös témák megtalálása a férfi cégvezetőkkel, de szerencsére ezt is le tudtam küzdeni, ma már nem zárkózóm el a férfias témáktól sem (foci, autók stb.). Így már magabiztosan állíthatom, hogy bármikor, bárkivel, bármilyen témában el tudok csevegni a munkán kívül is.

– Ha már kihívások, akkor akarva-akaratlan beszélnünk kell a célokról és a motivációkról. Téged mi motivál a mindennapi malomkerékben, illetve mit szeretnél közép- és hosszútávon megvalósítani?

– A motivációmat azok a kis elismerések adják, amelyeket a munkaközösségtől, a kliensektől és a partnerektől kapok.

Megnyugtató öröm számomra az is, hogy jó emberekkel vagyunk a cégcsoportnál körülvéve, akikkel már-már baráti, családi viszonyt ápolok.

Szakmai mérföldkő volt számomra a Hotel Küküllő teljes felújítása, amely véleményem szerint egy igazi sikersztori. Céljaim között szerepel a jövőben is hasonló beruházások megvalósítása, további munkahelyek teremtése Udvarhelyszéken és egy élhető, tettre kész csapat vezetése, akik nemcsak munkaként tekintenek majd a cégcsoportnál való tevékenységükre.

•  Fotó: Nőileg Galéria

Fotó: Nőileg

– Belegondoltál már abba, hogy te is napi 8 órában, a felelősség súlya nélkül tevékenykedj? Nem vágysz olykor az alkalmazotti státuszra, egy olyan munkahelyre, ahol délután leteszed a golyóstollat, és aznap többet már nem fáj a fejed?

– Nyilván ez időszakonként felmerülő téma. Gyakran előfordul, hogy délután, szabadidőben is válaszolni kell telefonokra, e-mailekre.

Vannak esetek, amikor az ember nem tud a munkahelyén hagyni és lezárni témákat. Előfordulhat, hogy este születik meg a legjobb megoldási javaslat.

Úgy érzem, vállalkozóként ez az egyik legnagyobb kihívás, hogy a magánélet és munka közötti határokat megszabjuk. Nehéz, de fontos a kikapcsolódás és a pihenés, hogy feltöltődjünk, és újra pozitívan gondolkodva tudjunk belevágni a mindennapokba. Hazaköltözésem után egyből saját cégeknél kezdtem el dolgozni. Ha újrakezdhetném, akkor talán kipróbálnám magam alkalmazottként is máshol, hogy megtapasztaljam a másik oldalon alkalmazottként felmerülő kérdéseket, problémákat.

•  Fotó: Nőileg Galéria

Fotó: Nőileg

– Még egy utolsó kérdés: mit üzennél azoknak a nőknek, akik vállalkozni szeretnének?

– Saját tapasztalatból mondom, hogy a nőknek ugyanolyan lehetőségeik vannak, mint a férfiaknak. Bár az út nincs kitaposva, de eredményes munkával mi nők is hasonlóan sikeresek lehetünk az üzleti világban. Egész eddigi életemben erős és határozott akartam lenni, ami a környezetem szerint jól sikerült. Így azt üzenem nőtársaimnak, hogy legyenek ők is hasonlón motiváltak, kitartóak, így a siker sem marad el.

•  Fotó: Nőileg Galéria

Fotó: Nőileg

Tarts velünk továbbra is, hiszen hamarosan folytatjuk a Nők az üzleti világban sorozatunkat, amelyben különleges vállalkozónőket mutatunk be nektek.

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 23., péntek

A februári sívakációt érinti a következő tanév legfőbb változása

Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.

A februári sívakációt érinti a következő tanév legfőbb változása
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Szánkózás közben esett a folyóba két kisgyerek, egyikük eltűnt a jeges vízben – frissítve

Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Szánkózás közben esett a folyóba két kisgyerek, egyikük eltűnt a jeges vízben – frissítve
2026. január 23., péntek

Lehet, hogy mégsem vezetik ki a gázárplafont áprilisban

A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.

Lehet, hogy mégsem vezetik ki a gázárplafont áprilisban
2026. január 23., péntek

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók

Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről

Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről
2026. január 23., péntek

Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is aláírásokat gyűjtenek az adók csökkentésére

Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.

Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is aláírásokat gyűjtenek az adók csökkentésére
2026. január 23., péntek

Átadtuk a Székelyhon Mit tartogat 2026? játékának nyereményét

Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.

Átadtuk a Székelyhon Mit tartogat 2026? játékának nyereményét
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Egy 72 éves donor szervei több betegnek adhatnak reményt

Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.

Egy 72 éves donor szervei több betegnek adhatnak reményt
2026. január 23., péntek

Tiltakozásra készülnek az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.

Tiltakozásra készülnek az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. január 23., péntek

Nicușor Dan: nőtt a feszültség a koalícióban, a politikai stabilitás hiánya aggasztja a befektetőket

Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.

Nicușor Dan: nőtt a feszültség a koalícióban, a politikai stabilitás hiánya aggasztja a befektetőket
Hirdetés