A Petőfi Sándor utca régi saroképülete visszakapja a régi formáját
Fotó: Gecse Noémi
Régi fényképek alapján tervezték újra a csíkszeredai Petőfi utcai Hirsch-ház kirakatait, amelyeket eredeti helyükön állítanak vissza az épület homlokzatának felújítása során. A munkálatoknak nemrég fogtak hozzá.
2017. május 23., 11:582017. május 23., 11:58
Eredeti formájába állítják vissza az épület Petőfi utcai főhomlokzatát, valamint a Venczel József utcára néző oldalhomlokzatát – tudtuk meg az több mint százéves ingatlan tulajdonosától. Mihály István hozzátette,
Több mint száz éve épült
A Venczel József és a Petőfi Sándor találkozásánál álló saroképület 1910 és 1911 között épült. Mihály Zita a Csíkszeredai Panoráma című kiadványban megjelent tanulmányában arról írt, hogy a Száva család 1876-ban vásárolta meg azt a házat, amelyet a későbbi örökös, Filep orvos lebontatott. Helyére a ma is látható épületet építették fel. Házasság útján dr. Hirsch Hugó tulajdonába került, aki az emeleten szanatóriumot rendezett be, a földszintet bérbe adta üzlethelyiségek számára. 1940-ig működött benne szanatórium, később államosították, végül hentesbolt, fogorvosi rendelő és egyéb üzlet működött benne. Jelenlegi tulajdonosa, Mihály István 2002-ben vásárolta meg az ingatlant.
Az elképzelések szerint az épület belső részét is rendbe teszik, a felső szinten ajtókat, ablakokat újítanának fel, az alsó szinten kereskedelmi egységek számára alakítanának ki felületeket.
Esztány Zsolt csíkszeredai tervező rekonstruálta régi fényképek alapján a vitrinszekrényeket. Mint érdeklődésünkre elmagyarázta, három kirakata volt a Hirsch-háznak, kettő a Petőfi utcára nézett, egy kisebb pedig a Venczel József utcára.
– avatott be a részletekbe a tervező. Hozzátette, ezekhez a kirakatokhoz is visszateszik a rolódobozókat, de roló nélkül. Hasonló kirakatok láthatók ma a Hirsch-házzal szembeni épületen, amelyet szintén rekonstruáltak, ugyanakkor eredeti vitrinszekrénye van például a Petőfi utcai virágüzletnek.
A Hirsch-ház 1941-ben. Az utca akkor Rákoczi nevét viselte. Forrás: csik360.ro
Esztány elmondása szerint marosvásárhelyi szakemberek dolgoznak majd a stukkómintákon, amelyekről több réteg meszet kell eltávolítani, illetve azokon a részeken, ahol az átalakítások miatt odaveszett a stukkódísz, újat gyártanak. Az oldalsó utcafronton, az egykori műtőnél két kisebb ablakot vágtak össze, hogy nagyobb ablaka legyen, ezeket is visszaállítják eredeti formájukba.
– osztotta meg a szakember. A kérdésre, hogy a homlokzatot milyen színűre festik, azt válaszolta, hogy a falkutatás során több szín is előkerült, végül abban állapodtak meg, hogy a zöldes barna pasztellszínű árnyalatot fognak használni.
Megközelíteni az eredetit
Bakos László, a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, a Hirsch-ház nem műemlék, de a homlokzata igen, hiszen az utcakép műemléknek számít. Felújításához hasonló eljárás szükséges, mintha műemlék épület volna, többek között urbanisztikai bizonylat kell a helyi polgármesteri hivataltól, tervrajzok, helyszínrajzok, valamint jóváhagyás a kulturális igazgatóságtól. Mint magyarázta, nem kötelező eredeti formában visszaállítani, de értékelik, ha minél régebbi képét tudják visszaadni az adott épületnek. Albert Sándortól, a csíkszeredai városháza főépítészétől megtudtuk, a Hirsch-féle ház tulajdonosának korábban küldtek felszólítást, hogy újítsa fel az épületet, ellenkező esetben megemelik az éves ingatlanadót. Mint hozzátette, a városháza örömmel vette tudomásul, hogy felújítják a homlokzatot.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!