Fotó: Veres Nándor
Székelyföld első állandó hadtörténeti kiállításának ad helyet a magyar kormány támogatásával elkészült és szombaton Szépvízen felavatott Székely Határőr Emlékközpont. A látogató hétszáz év székely határvédelmének történelméről kap átfogó képet a község központjában álló felújított Dájbukát-ház kiállítótermeiben.
2021. augusztus 14., 21:002021. augusztus 14., 21:00
2021. augusztus 16., 19:442021. augusztus 16., 19:44
A Szépvízért Egyesület kezdeményezésére elkészült emlékközpont létrehozásának ígérete 2018-ban, A Határvédelem évszázadai Székelyföldön című kötet bemutatóján is megfogalmazódott – elevenítette fel Szépvíz polgármestere, Ferencz Tibor az ünnepélyes megnyitón, amelyet az emlékközpont kertjében tartottak. Köszönetet mondott mindazoknak, akik az eltelt években hozzájárultak a terv megvalósulásához.
Fotó: Veres Nándor
„Próbáltunk olyan emléket állítani az elmúlt ezer esztendőnek, az itt élők határvédelemben betöltött szerepének, életformájának, mely méltó azokhoz az áldozatokhoz, amelyeket vállaltak, de ugyanakkor ez része lehet egy virágzó, békés közösség életének” – vallotta az elöljáró, hozzátéve, ez egy folyamat kezdete, mert további elképzeléseik vannak.
Székelyföld első állandó hadtörténeti kiállításának ad helyet a magyar kormány támogatásával elkészült és szombaton Szépvízen felavatott Székely Határőr Emlékközpont.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Tamási Áron gondolatait idézte: „Az országhatárok felett van egy szellemi és erkölcsi közösség, amely a világon szétszórtan élő magyarokat egybekapcsolja, s egy lelki impériumban egyesíti”. Kitért arra, hogy az író saját élettapasztalata támasztja alá ennek a közösségnek a létezését, mert egy olyan nép tagja volt, amelyet kifejezetten a határvédelemről ismer ma a történelemre fogékony közönség.
Fotó: Veres Nándor
Tamási ennek a közösségnek volt a szellemi harcosa, ennek a birodalomnak a határán állt őrt, ennek a harcnak az eszköze pedig a remény – említette. Hozzátette,
„A hétszáz esztendő rávilágít Tamási reményének alapjára is, hisz a gondviselés mindenféle csapások ellenére is megtartotta a székelyeket, megtartott mindannyiunkat. Bízzunk abban, hogy ha eddig megtartotta itt a gondviselés Tamási népét, akkor ezután sem fog a székelység elporladni” – emelte ki.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Tánczos Barna környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerint, aki az ünnepélyen csíkborzsovai férfikórus által előadott katonadalok egyikéből idézett: „Nem várunk tovább, vártunk már eleget”, ez a szövegrészlet lehetne a Kárpát-medencei magyarság elmúlt 11 évének jelmondata.
Fotó: Veres Nándor
Úgy értékelt, hogy az elmúlt években a magyarok a magyar kormány segítségével úgy döntöttek, vártak már eleget, és nem várnak tovább, kezükbe veszik sorsuk irányítását, és felavatják azokat az emlékhelyeket, létrehozzák azokat a pontokat a Kárpát-medencében, amelyek azt bizonyítják, hogy az elmúlt ezer évben van amire büszkék lenniük, és ezt tovább szeretnék adni a következő évszázadokra is.
– vélekedett.
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke szerint most más kihívásokkal kell szembenézni mint elődeinknek, a határokra keletről és nyugatról is támadás, kritika és feladat érkezik. Magyarország kormányának a Brüsszelből érkező nyomás ellen kell kitartania a közösségi értékek védelmében, keleten pedig Székelyföld határát kell védeni, ma nem fegyverrel, hanem perekkel, beadványokkal, jogszabály-módosításokkal.
Fotó: Veres Nándor
„Ebben a munkában minket ez az emlékhely meg tud erősíteni, ebben a munkában kell együtt dolgoznunk egy felelős magyar kormánnyal, amely mellettünk van, és amellyel tudunk magyar jövőt tervezni” – mondta Borboly.
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója szerint különleges dolog, hogy ez a látványelemekben, interaktív lehetőségekben bővelkedő emlékközpont az első intézmény, amely a székely határőrség témáját felkarolja, és a kutatók, az érdeklődők elé tárja, közelebb hozva a történelmet.
Fotó: Veres Nándor
Nagy József történész, az emlékközpont szakmai vezetője rámutatott, az Árpád-kortól a Rákóczi-szabadságharc végéig folyamatosan létezett önálló magyar hadszervezet a magyar királyság és az erdélyi fejedelemség keretében, majd később létrejött az erdélyi katonai határőrvidék 1851-ig.
Fotó: Veres Nándor
A berendezett termeket tárgy- és térrekonstrukciók, animációs és videófilmek, térképek, festmények, dokumentumok másolatai, fényképek, interaktív falak színesítik, a bejárás során megismerhetők a különböző korok életnagyságú székely harcosai, felszerelésük, fegyverzetük. Megjelenítették a hadviselő székelység szövetségeseit és ellenfeleit is a különböző korokból, ami elősegíti a székely hadszervezet minőségének és teljesítményének megítélését. Az információk három nyelven érhetők el, magyarul, románul és angolul, az emlékközpont minden héten keddtől vasárnapig 10 és 17 óra között tart nyitva.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
1 hozzászólás