A tanító személye után legtöbben az ismerős közösséget veszik figyelembe az iskolaválasztáskor. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Már elkezdték megnyitni az iskolakapukat azoknak is, akik ősszel mennek előkészítő osztályba, és szüleikkel együtt betekintenének az iskolai életbe, megismerkednének a tanítókkal. Nem reprezentatív felmérést végeztünk marosvásárhelyi édesanyák körében arról, hogy ki milyen szempontokat vesz figyelembe, amikor meg kell hoznia a közneveléssel kapcsolatos döntéseit. Az iskolai tanácsadó úgy véli, a gyerek személyisége legyen prioritás az iskolaválasztásban.
2020. január 31., 11:522020. január 31., 11:52
Számos véleményt és sok kritikát olvashatunk a közösségi oldalokon és a sajtóban a hazai oktatásról, ám a szülőknek hamarosan egészen más szinten kell kapcsolatba kerülniük az iskolával: legféltettebb kincsüket kell egy intézményre, főként egy idegenre bízniuk. Marosvásárhelyen
csütörtökön a Waldorf-iskola fogadta a vendégeket, február 21-én a 7-es számú általános iskolában nyitják meg a kapukat, a Liviu Rebreanu Általános Iskolában február 3–7. között, az Európa Általános Iskolában még pénteken 9–11 óra között fogadják a gyerekeket és szüleiket, a Szász Albert Sportiskolában pedig február 17–21. között szervezik meg a nyílt napokat, amikor ki is lehet próbálni az iskola nyújtotta sportolási lehetőségeket.
A legtöbb fejtörést azonban az okozza, hogy milyen szempontok szerint válasszunk iskolát: a tanító személye, vagy az intézmény legyen a döntő, esetleg útba eső épület alapján, vagy ahová a nagy testvér is jár, esetleg valamilyen alternatív oktatás is szóba jöhet, netán művészeti vagy sportiskolába írassuk a gyereket?
Városi Emőke marosvásárhelyi iskolai tanácsadó azt javasolja a döntés előtt álló szülőknek, hogy elsősorban a gyerek személyiségének és szükségleteinek megfelelő környezetet vegyék figyelembe. Például ha egy szorongóbb, stresszesebb gyerekről van szó, valószínűleg egy harmincötös létszámú osztály nem lesz megfelelő számára, vagy ha jobban teljesítő gyerekünk van, akkor számítson az is, hogy az intézmény, a tanító miként viszonyul a teljesítményhez.
Tanító, tanintézet, barátok, távolság – megannyi szempont, amit figyelembe kell venniük a szülőknek gyerekük iskolába íratásakor. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Második szempontként említi a szakember, hogy a szülő elvárásainak is feleljen meg a választott tanító és iskola, de ne ez legyen a legelső szempont, mert
„Fontos, hogy a szülő értékrendje és nézetei nagyjából találjanak a tanítóéval, de a gyerek személyiségének megfelelő iskola, tanító, elvek és elvárások legyenek a döntők” – magyarázza az iskolai tanácsadó.
Marosvásárhelyi szülők körében végzett nem reprezentatív felmérésünkből az derül ki, hogy legtöbben a tanító személyét veszik alapul a beiratkozásoknál. Második fontos szempontként az óvodai csoporttársakat, az ismerős közösséget említették, harmadik érvként az iskola profilja és beállítottsága, valamint az intézmény és az otthon vagy a szülő munkahelye közötti távolság merült fel. Tizenöt édesanya közül heten elsőként a tanító jellemét, személyét emelték ki válaszaikban.
„Tanító nénit kerestünk, de az is szempont volt, hogy az ovis csapat szinte hiánytalanul ugyanazt az iskolát, tanítót választotta.
Az alap persze az volt, hogy magyar tannyelvű iskola legyen” – írja nekünk az egyik édesanya.
„Mi elsősorban az iskolát választottuk ki, aztán érdeklődtünk a tanítók kilétéről. Fontosnak tartom, hogy ne kelljen naponta kétszer körbejárni a várost, hogy eljussunk oda, és majd ha nagyobbak lesznek, gyalog is tudjanak közlekedni. Első ránézésre szimpatikus a tanító, remélem, a fiamnak is tetszik majd” – magyarázza egy másik édesanya, akinek kisfia idén kezdi az előkészítő osztályt, és már kiválasztották az iskolát.
A beiratkozásig még van pár hónap, az oktatási minisztérium még nem közölte a beiratkozási módszertant. Általában márciusban kezdődnek a beiratkozások első fordulói, a döntés meghozatala azonban a legtöbb család számára hosszabb folyamat szokott lenni, ezért is érdemes kihasználni az iskolai nyílt napokat.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
1 hozzászólás