Mezei János
Fotó: Beliczay László
Az Erdélyi Polgári Mozgalom alapítóinak célja, hogy széthúzást gerjesszenek az erdélyi politika nemzeti oldalán, és gátat vessenek a Magyar Polgári Párt, illetve az Erdélyi Magyar Néppárt fúziója elé – így reagált Mezei János, az MPP elnöke a mozgalom bejelentésére.
2019. december 04., 17:452019. december 04., 17:45
Az új fejlemények előzményei a 2018. novemberi tisztújítás előttre nyúlnak vissza, hiszen Biró Zsolt leváltása az MPP éléről nem egy véletlen politikai döntés volt. A pártban már akkor feszültség uralkodott, sokan úgy látták, hogy a korábbi elnök nem jó irányba vezeti a szervezetet – mutatott rá Mezei János szerdai gyergyószentmiklósi sajtótájékoztatóján.
Kifejtette, ő már megválasztásától kezdődően kereste az együttműködés lehetőségeit az EMNP-vel, és az idei EMI-táborban megszervezett nemzeti kerekasztalt követően indult el ténylegesen a folyamat, amely a két párt fúzióját célozza meg. Ennek a törekvésnek az ellenzői azok a személyek, akik az Erdélyi Polgári Mozgalmat meghirdették – jelentette ki Mezei.
Erdélyi Polgári Mozgalom megalakítását jelentette be kedden Sepsiszentgyörgyön a Magyar Polgári Párt belső ellenzéke, akik első lépésben a párton belül szeretnék helyreállítani a törvényességet, majd keretet biztosítani azok számára, akik eltávolodtak az erdélyi magyar politikai szervezetektől.
Az MPP-elnök és a sajtótájékoztatón szintén jelen lévő Sorbán Attila Örs szerint
Szerintük ezt igazolja a bejelentés során készült fotó is, amelyen nyolc személy látható, vagyis még azon tizenkilenc személy közül sem tudtak mindenkit maguk mellé állítani, akik októberben lemondásra szólították fel Mezeit.
Mezei és Sorbán elmondták, az elmúlt hetekben a legtöbb megyei szervezet illetékeseivel beszéltek, és meggyőződhettek arról, hogy a nagy többség a jelenlegi vezetést és annak törekvéseit, a Néppárttal való fúziót támogatja. A mozgalom kezdeményezői, akik közül többen az MPP-nek köszönhetően kerültek fontos pozíciókba, egyéni érdekeiket helyezik a közösségi érdek elé, amiért a párton belül nem tudtak érvényt szerezni akaratuknak – állapította meg Mezei János. Hozzátette,
Ha nem teszi, az azt igazolja, hogy személyes politikai és gazdasági érdekeit fontosabbnak tartja a közösségi érdekeknél.
Sorbán szerint visszás az a következetlenség, ahogyan a mozgalom azt állítja, hogy nem valami ellen jöttek létre, de eközben folyamatosan Mezei Jánost támadják, és miközben egyik állításuk szerint nem ellenzik a két párt fúzióját, más kijelentéseikkel helytelenítik.
Cáfolta azt is, hogy az utóbbi időben jogszerűtlenek lettek volna a tagkizárások és más döntések. Szerinte ha így lenne, akkor már biztosan bírósághoz fordultak volna az érintettek. Az, hogy ilyen nem történt, azt mutatja, hogy ők is tudják, a döntések a szabályok betartásával történtek.
A sajtótájékoztatón elhangzott: az EMNP és az MPP január 18-án Csíkszeredában egyszerre rendezi meg kongresszusát, amelyen a két párt dönt az együttműködés formájáról, és ha a fúziót támogató határozatok születnek, akkor már együttes ülésre is sor kerül.
Maros és Hargita megyében is a kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
szóljon hozzá!