
A gazdáktól továbbra is meg lehet vásárolni a bárányokat
Fotó: Veres Nándor
Míg a többi Hargita megyei térségben nincsenek gondok, Udvarhelyszéken továbbra is terjed az afrikai sertéspestis a vaddisznók között, ami a zóna környezeti adottságainak tudható be. Emiatt szinte minden településen korlátozó óvintézkedések vannak érvényben: Székelyudvarhelyen és Székelykeresztúron is elmaradnak a húsvéti bárányvásárok.
2021. március 31., 19:172021. március 31., 19:17
2021. március 31., 20:522021. március 31., 20:52
Legutóbb mintegy tíz napja igazoltak afrikai sertéspestis-fertőzést a Farkaslaka községhez tartozó Kecset környékén. Kovács Lehel, a község polgármestere lapunknak elmondta, egy elhullott vaddisznót találtak a vadászok, amelyben kimutatták a kór jelenlétét. A sertést rögtön el is temették az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket betartva.
Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre kifejtette, Csík- és Gyergyószéken nincsenek gondok, a betegség Udvarhelyszéken terjed – szerencsére, az utóbbi időszakban csak a vaddisznók esetében mutatták ki a kórt. Rámutatott, a gondokat nem az emberek fegyelmezetlensége, felelőtlensége okozza, azok sokkal inkább a térség környezeti adottságaiból fakadnak. Egyrészt
Udvarhelyszéken szinte minden település belekerült egy-egy biztonsági zónába, amelyet a megtalált fertőzött egyedektől számított tíz kilométeres körben hozta létre. Ladó Zsolt rámutatott, ez nem azt jelenti, hogy nem lehet állatokat – az aktuális időszakban bárányt – vásárolni a gazdáktól, ám figyelni kell arra, hogy ellenőrzött, az állategészségügyi igazgatóságnál bejelentett jószágot vegyünk. Mindemellett érdemes tudni, hogy
Természetesen az ehhez szükséges dokumentumokat be kell szerezni. Az állatok tömörülését, így a vásárokat viszont tiltják a biztonsági zónákban lévő településen. Emiatt
– közölték az intézmények képviselői. Noha Szentegyházán nincsenek járványügyi korlátozások a sertéspestis miatt, ott nem is szoktak állatvásárt tartani ebben az időszakban. Az emberek megszokott módon a gazdáktól szerzik be az állatokat – jelezte nekünk Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere.
Ladó Zsolt egyébként a korlátozásokkal kapcsolatban arra is kitért, hogy a biztonságos legeltetés miatti intézkedésekről még egyeztetniük kell, így erről a szezon kezdete előtt tájékoztatják a gazdákat. Kiemelte, a meghozott korlátozások betartása a gazdáknak az egész megye közösségének fontos.
A helyi gazdákat nagyon rosszul érintik az afrikai sertéspestis megjelenése miatt elmaradó vásárok, hiszen gyakran jártak oda eladni jószágaikat – hangsúlyozta Kovács Lehel. Erről a bögözi állattartó egyesület elnökének, Szilágyi Lajosnak a véleményét is meghallgattuk. Mint mondta, sok kellemetlenséget okoznak a gazdáknak a korlátozások, ám náluk az emberek már megszokták, hogy többnyire a portákról vásárolják meg a jószágokat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!