Fotó: Gábos Albin
Oktatókórházzá válik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, miután az egészségügyi minisztérium elfogadta az intézmény jelentkezését azon kórházak közé, amelyekben rezidensképzés folyhat. Ezzel, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kötött kutatási együttműködéssel nagy előrelépést tettek afelé, hogy a kórház elérje a kettes kategóriájú intézményeknek járó besorolást.
2020. február 10., 21:342020. február 10., 21:34
2020. február 10., 22:102020. február 10., 22:10
Jóváhagyta az egészségügyi minisztérium a rezidensképzést a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be egy hétfői sajtótájékoztatón Konrád Judit kórházmenedzser. Mint emlékeztetett, a rezidensképzésre vonatkozó megújult jogszabályok értelmében az egyetemi központok mellett az arra alkalmasnak ítélt megyei kórházakban is lehetőség van a rezidensek képzésére. A csíkszeredai kórházban a minisztérium 19 szakot határozott meg, amelyekben képezhetik magukat a fiatal szakemberek.
Konrád Judit arra is kitért, hogy a rezidensképzés jóváhagyásával oktatókórházzá válik a csíkszeredai intézmény, és amint ehhez a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kötött kutatási együttműködés eredményei is hozzátevődnek, klinikai kórházzá válik majd. „Azt mondhatjuk, hogy
– szögezte le a kórházmenedzser.
Fotó: Gábos Albin
Adrian Dobrică mellkassebész szakorvos, a csíkszeredai kórház műtőblokkjának vezetője váratlannak, de teljesen megérdemeltnek nevezte a minisztérium döntését. Elmondása szerint a kettes fokozat elérésének talán a rezidensképzés jóváhagyása volt a legnehezebben elérhető feltétele, mivel erről minisztériumi szinten döntenek.
aki saját szemével győződhetett meg, hogy a kórház megfelel a feltételeknek a személyzet és a felszereltség szempontjából. Hozzátette, olyan eszközöket vásároltak az elmúlt időszakban, amelyek sok esetben a nagy egyetemi központokban is hiánycikknek számítanak, és az intézményben tevékenykedő összetett személyzet is kiemelkedő: a szív- és érsebészetet leszámítva minden szakterületet lefednek.
Fotó: Gábos Albin
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a hétfői eseményen annak fontosságát emelte ki, hogy a fiatal orvosok Csíkszeredába vonzásában nagy lehetőséget jelent a rezidensképzés biztosítása.
„A megyei tanács részéről ugyanakkor ez egy kihívás is, mivel bele kell húznunk az orvoslakások építésébe. Ebben a tekintetben várjuk a csíkszeredai önkormányzat döntését is, hiszen két évvel ezelőtt azt ígérték, hogy átadnak területeket, amelyekre építkezni tudunk. Ha ezt sürgősen nem teszi meg a város, akkor más irányba kell elmozdulnunk” – nehezményezte Borboly.
Fotó: Gábos Albin
A sajtótájékoztató második felében egy tavalyi beruházásról számoltak be a kórház illetékesei, mégpedig az intézmény élelmezési egységének a felújításáról. Konrád Judit rámutatott, nagyon fontos szerepet játszik a kórház életében ez az egység, amelynek felújítása már időszerű volt. A konyhában egyebek mellett három főzőkályhát és három üstöt cseréltek ki, valamint az elszívó és fűtő ventilációs rendszert.
„Megteremtettük ugyanakkor az élelmiszer-biztonsági előírásoknak megfelelő körülményeket.
– sorolta a kórházmenedzser. Arra is kitért, hogy az elkészítés körülményei mellett a minőségen is javítottak, illetve a menü összeállításában is újdonságok bevezetését tervezik a jelenleg felszolgált 98 menü mellé.
Fotó: Gábos Albin
A kórház gazdasági igazgatója, László Botond a fejlesztésekkel kapcsolatban elmondta, közel 380 ezer lejt fordítottak a konyha felszerelésének korszerűsítésére. Ezt a kórház saját jövedelméből fedezték, az étkezde felújítását viszont minisztériumi támogatásból valósították meg, amelynek az önrészét a megyei tanács biztosította. Emellett azt is elárulta, hogy ebben az évben további konyhai eszközök beszerzését tűzték ki célul 126 ezer lej értékben.
Rezidensképzési szakok
Az egészségügyi minisztérium által rezidensképzésre jóváhagyott szakok a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban: kórbonctan, aneszteziológia és intenzív terápia, kardiológia, mellkassebészet, bőr- és nemigyógyászat, járványtan, gyógyszerészet, gasztroenterológia, sürgősség, belgyógyászat, törvényszéki orvostan, idegsebészet, neurológia, onkológia, ortopédia és traumatológia, gyermekgyógyászat, pszichiátria, radiológia és reumatológia.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
1 hozzászólás