
Fotó: Gábos Albin
Oktatókórházzá válik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, miután az egészségügyi minisztérium elfogadta az intézmény jelentkezését azon kórházak közé, amelyekben rezidensképzés folyhat. Ezzel, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kötött kutatási együttműködéssel nagy előrelépést tettek afelé, hogy a kórház elérje a kettes kategóriájú intézményeknek járó besorolást.
2020. február 10., 21:342020. február 10., 21:34
2020. február 10., 22:102020. február 10., 22:10
Jóváhagyta az egészségügyi minisztérium a rezidensképzést a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be egy hétfői sajtótájékoztatón Konrád Judit kórházmenedzser. Mint emlékeztetett, a rezidensképzésre vonatkozó megújult jogszabályok értelmében az egyetemi központok mellett az arra alkalmasnak ítélt megyei kórházakban is lehetőség van a rezidensek képzésére. A csíkszeredai kórházban a minisztérium 19 szakot határozott meg, amelyekben képezhetik magukat a fiatal szakemberek.
Konrád Judit arra is kitért, hogy a rezidensképzés jóváhagyásával oktatókórházzá válik a csíkszeredai intézmény, és amint ehhez a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kötött kutatási együttműködés eredményei is hozzátevődnek, klinikai kórházzá válik majd. „Azt mondhatjuk, hogy
– szögezte le a kórházmenedzser.
Fotó: Gábos Albin
Adrian Dobrică mellkassebész szakorvos, a csíkszeredai kórház műtőblokkjának vezetője váratlannak, de teljesen megérdemeltnek nevezte a minisztérium döntését. Elmondása szerint a kettes fokozat elérésének talán a rezidensképzés jóváhagyása volt a legnehezebben elérhető feltétele, mivel erről minisztériumi szinten döntenek.
aki saját szemével győződhetett meg, hogy a kórház megfelel a feltételeknek a személyzet és a felszereltség szempontjából. Hozzátette, olyan eszközöket vásároltak az elmúlt időszakban, amelyek sok esetben a nagy egyetemi központokban is hiánycikknek számítanak, és az intézményben tevékenykedő összetett személyzet is kiemelkedő: a szív- és érsebészetet leszámítva minden szakterületet lefednek.
Fotó: Gábos Albin
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a hétfői eseményen annak fontosságát emelte ki, hogy a fiatal orvosok Csíkszeredába vonzásában nagy lehetőséget jelent a rezidensképzés biztosítása.
„A megyei tanács részéről ugyanakkor ez egy kihívás is, mivel bele kell húznunk az orvoslakások építésébe. Ebben a tekintetben várjuk a csíkszeredai önkormányzat döntését is, hiszen két évvel ezelőtt azt ígérték, hogy átadnak területeket, amelyekre építkezni tudunk. Ha ezt sürgősen nem teszi meg a város, akkor más irányba kell elmozdulnunk” – nehezményezte Borboly.
Fotó: Gábos Albin
A sajtótájékoztató második felében egy tavalyi beruházásról számoltak be a kórház illetékesei, mégpedig az intézmény élelmezési egységének a felújításáról. Konrád Judit rámutatott, nagyon fontos szerepet játszik a kórház életében ez az egység, amelynek felújítása már időszerű volt. A konyhában egyebek mellett három főzőkályhát és három üstöt cseréltek ki, valamint az elszívó és fűtő ventilációs rendszert.
„Megteremtettük ugyanakkor az élelmiszer-biztonsági előírásoknak megfelelő körülményeket.
– sorolta a kórházmenedzser. Arra is kitért, hogy az elkészítés körülményei mellett a minőségen is javítottak, illetve a menü összeállításában is újdonságok bevezetését tervezik a jelenleg felszolgált 98 menü mellé.
Fotó: Gábos Albin
A kórház gazdasági igazgatója, László Botond a fejlesztésekkel kapcsolatban elmondta, közel 380 ezer lejt fordítottak a konyha felszerelésének korszerűsítésére. Ezt a kórház saját jövedelméből fedezték, az étkezde felújítását viszont minisztériumi támogatásból valósították meg, amelynek az önrészét a megyei tanács biztosította. Emellett azt is elárulta, hogy ebben az évben további konyhai eszközök beszerzését tűzték ki célul 126 ezer lej értékben.
Rezidensképzési szakok
Az egészségügyi minisztérium által rezidensképzésre jóváhagyott szakok a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban: kórbonctan, aneszteziológia és intenzív terápia, kardiológia, mellkassebészet, bőr- és nemigyógyászat, járványtan, gyógyszerészet, gasztroenterológia, sürgősség, belgyógyászat, törvényszéki orvostan, idegsebészet, neurológia, onkológia, ortopédia és traumatológia, gyermekgyógyászat, pszichiátria, radiológia és reumatológia.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
1 hozzászólás