Egyre többen érkeznek, és még több menekültre számítanak Marosvásárhelyen is
Fotó: Haáz Vince
Míg korábban a Maros megyébe érkező menekültek alig egy-két napot töltöttek az ideiglenes szálláshelyeiken, most már sokan vannak, akik maradnának. Eddig 1500 ukrajnai menekült érkezett, jelenleg 330-an tartózkodnak itt.
2022. március 13., 18:072022. március 13., 18:07
Napok óta várják annak a 35 gyereknek az érkezését, akik már egy hete elindultak Ukrajnából, de – egyelőre ismeretlen okok miatt – még nem érkeztek meg Marosvásárhelyre.
– válaszolta Váry Florentina, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának munkatársa, aki a Székelyhon érdeklődésére elmondta, az Ifjúsági szállodát két éve nem használták, most előkészítették a menekültek fogadására. „Nap mint nap érkeznek, általában egy-két napot töltenek nálunk és utaznak tovább. Eddig így volt, de most már vannak, akik maradnának. Egyre többen jönnek, nem tudom, hogyan tudjuk megoldani, hogy mindenkinek jusson szállás” – mondta.
A hivatal munkatársa arról is beszélt, hogy akik Marosvásárhelyre érkeznek és a városháza szálláslehetőségét veszik igénybe, azok addig maradhatnak, ameddig akarnak. Naponta 20 lejt kapnak személyenként meleg ebédre, amit a közeli étteremben el is költhetnek. Azon kívül a reggelit és vacsorát az adományokból fedezik, amit az Ifjúsági Házban gyűjtenek. Adományokra folyamatosan szükség van, a tartós élelmiszer mellett gyerekruhákra és lábbelikre, tisztálkodó szerekre, pelenkára, takarókra, ezért a gyűjtést végző szervezetek továbbra is számítanak a marosvásárhelyiek segítőkészségére.
Damian Samoilă, a kormányhivatal szóvivője a Székelyhonnak elmondta,
Az ide érkezőkről a hivatal mellett nagyon sok magánszemély, vállalat, egyesület gondoskodik, saját lakásaikba, szolgálati szálláshelyekre, panziókba, szállodákba fogadják be őket.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!