Csak minden 8–10. székelyudvarhelyi lakó tette ki kapuja elé a szelektíven gyűjtött hulladékot
Fotó: Barabás Ákos
Egyre több csomagolást használnak a kereskedelemben, ami miatt Székelyföldön is jelentősen nő az egy személy által termelt hulladékmennyiség. Az RDE Hargita Kft. vezetősége a szelektív hulladékgyűjtés megszervezésével igyekszik javítani a helyzeten, ám az utóbbi hónap tapasztalatai azt mutatják, hogy van még mit dolgozni a tudatosítás terén.
2019. július 07., 10:472019. július 07., 10:47
Nagyjából minden nyolc-tizedik kertes ház elé tették ki az e célból kiosztott zsákokban szelektíven gyűjtött műanyag-, papír- és üveghulladékot – összegezte lapunknak a május végén indított programjuk első eredményét Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. igazgatója. Szerinte ebből még nem lehet konkrét következtetéseket levonni, hiszen előfordulhat, hogy mások is megfelelően szétválogatják a szemetet, csak nem helyezték azt ki kapujuk elé a közölt időpontban. Ettől függetlenül úgy értékelte, hogy
„Valószínűleg még el kell teljen két-három hónap, amíg látni fogjuk, kik azok, akik maximálisan felvállalják, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, és kik azok, akik csak részben tesznek eleget a követelményeknek” – magyarázta az igazgató. Hozzátette, a szelektív gyűjtés elsősorban a környezettudatosság szempontjából fontos, ugyanakkor erre EU-s kötelezettségeket is vállalt Románia.
A székelyudvarhelyi szemételszállítást végző vállalat arra kéri a lakókat, hogy ne tegyék ki portájuk elé a kiosztott zsákokat, ha csak kevés hulladék van bennük, hanem minél jobban töltsék fel azokat. A külön gyűjtött hulladékot egyébként maguk az emberek is elvihetik a cég székelyudvarhelyi Termés utcai telephelyére, ahol ingyenesen átveszik tőlük. Körösfőy Sándortól azt is megtudtuk, többen panaszkodnak arra, hogy túl hamar feltelnek az RDE Hargita által adott zsákok, amelyekből 120 és 240 litereseket is kiosztottak kísérleti jelleggel. Az igazgató kijelentette,
Fotó: Barabás Ákos
Egyébként tervben van, hogy idővel más, tartósabb tárolóeszközöket osztanak szét a lakóknak, egyelőre azonban a szolgáltató célja az újrahasznosítás, így a műanyag zsákokat csak akkor cseréli ki, ha azok megsérültek.
Megjegyezte, gyakran előfordul, hogy bizonyos szelektíven gyűjtött hulladékokat véletlenül összekevernek a fogyasztók, például a műanyag mellé papír kerül. Míg utóbbi sem helyes, mégsem akkora baj, viszont az már jelentős gondot okozhat, ha az üveg nem kerül megfelelő helyre, mivel emiatt a hulladékot átnéző és átválogató munkások könnyen megsérülhetnek.
Fotó: Barabás Ákos
A szelektíven gyűjtött hulladék először a székelyudvarhelyi telephelyre kerül, ahol átválogatják és bálázzák, vagy másképpen tárolják. Ezután egy részét innen értékesítik, a többit pedig a Cekend-tetői telepre szállítják.
Az RDE havonta 3-4 ezer tonna szemetet gyűjt be az érintett Hargita megyei települések lakóitól – fejtette ki Körösfőy Sándor, hozzátéve, hogy a Székelyudvarhelyről elszállított hulladék a havi ezer tonnát nem éri el (nagyságrendileg Csíkszeredában is ehhez hasonló a havi hulladékmennyiség). Rámutatott, a szelektív hulladékgyűjtésnek köszönhetően az utóbbi egy évben csökkent a cekendi telepükre szállított szemét mennyisége, de összességében így is tízszázalékos növekedéssel kell számolni, ami egész Romániában jellemző. Szerinte ezt egyértelműen a csomagolóanyagok fokozott használata eredményezi.
A szolgáltató úgy számol, hogy egy lakó havonta tizenöt kilogramm szemetet termel. Körösfőy kijelentette, egyelőre a szelektív hulladékgyűjtésre buzdító kampányokkal igyekeznek javítani a helyzeten, ám hosszú távon a fogyasztók tudatos vásárlása lenne a megoldás, vagyis az, hogy minél kevesebb csomagoló- és más, kukában landoló anyagot tegyenek a bevásárlókosárba.
– magyarázta Körösfőy Sándor. Mint mondta, ezzel kapcsolatban már megkezdték az egyeztetéseket a különböző engedélyek beszerzése érdekében. Ha mégsem valósul meg az építkezés a tél beállta előtt, akkor könnyen előfordulhat, hogy egy jó ideig nem lehet majd oda szállítani a Hargita megyei szemetet.
Az igazgatótól azt is megtudtuk, hogy sikerült beszerezniük és üzembe helyezniük egy berendezést, amely megtisztítja a csurgalékvizet, ám erről később adnak részletesebb tájékoztatást.
Fotó: Barabás Ákos
A szelektíven gyűjtött hulladék előválogatását és felbálázását illetően több elképzelésük is van, de szerintük az volna a leghatásosabb, ha ez már a városokban megtörténhetne. Ha telepeket hoznának létre az említett helyszíneken, akkor már összepréselt állapotban rakhatnák a teherautókra például a műanyag palackokat, így kevésbé lenne költséges a szállításuk.
Komposztládák kellenek
Körösfőy Sándor arra buzdította elsősorban a kertes házak lakóit, hogy készítsenek otthon komposztládát, amelyben a zöld hulladékot tárolhatják. Ez már csak azért is fontos, mert a szolgáltató idővel nem fogja elszállítani a kukák tartalmát, ha azokban ilyen hulladék is van. „Ha nem is így hívták, de komposztot még a nagyszüleink is készítettek, tehát nem egy új keletű dologról van szó” – magyarázta a szakember. Arra is kitért, hogy a későbbiekben vállalatuk is fog szétosztani újrahasznosított műanyagból készített komposztládákat. Ugyanakkor hozzátette, a székelyudvarhelyi lakótelepeken jövő hónaptól külön konténereket fognak elhelyezni – egyelőre kísérleti jelleggel –, amelyekbe a zöld hulladék vihető majd.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
2 hozzászólás