A szakszervezet képviselői szerint tizenéve nem volt akkora tiltakozó megmozdulás az ágazatban, mint a héten. A következő lépés az általános sztrájk lehet
Fotó: FSLI
Nem oldódtak meg a tanügyi szakszervezetek követelései, ezért egyre biztosabbá válik, hogy a hónap második felében kirobbantja az általános sztrájkot az érdekvédelem, amely szerdán tiltakozó felvonulást tartott Bukarestben. A három székelyföldi megyében a még nem végleges adatok szerint jócskán 50 százalék feletti az általános sztrájk támogatottsága.
2023. május 12., 08:102023. május 12., 08:10
Mintegy 15 ezer szakszervezeti tag vett részt a Bukarestben megtartott szerdai tiltakozó felvonuláson, közülük majdnem kétszázan Hargita, Maros és Kovászna megyei tanügyi alkalmazottak voltak, ugyanis
Eközben a tanintézetek jó részében már befejeződött a tanügyi szakszervezetek által tervezett, munkabeszüntetéssel járó általános sztrájk megindításához szükséges támogató aláírások összegyűjtése. A szakszervezetek megyei vezetőitől kapott információk szerint a három megyében jócskán 50 százalék fölött van az általános sztrájk támogatottsága.
„Az általános sztrájk országos támogatottságára vonatkozó adatok még nem ismertek, de amelyik megyék adatairól hallottam, mindenütt ötven százalék fölötti az arány. Maros megyéről elmondhatom, hogy
2010 tagunk van és ebből 1489-en a sztrájk mellett vannak. A tagoknak csak a 10 százaléka mondott nemet, a hiányzó hányadot pedig azok alkotják, akik nem foglaltak állást” – számolt be az általános sztrájkra vonatkozó aláírásgyűjtés eredményéről Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) Maros megyei vezetője.
Az országos helyzetet illetően Molnár Zoltán elmondta, az aláírásgyűjtés néhány megyében még nem ért véget, szerdán ki is küldött egy levelet az érdekvédelmi tömörülés vezetősége, amelyben sürgette a felmérés befejezését. Amint az megtörténik, az eredmény alapján meghozza az általános sztrájkra vonatkozó söntést a szakszervezet vezetőtanácsa. Erre napokon belül mindenképpen sor kerül, hiszen
Maros megyéből egyébként negyvenen vettek részt a szerdai bukaresti tiltakozó felvonuláson. „Hatalmas megmozdulás volt, én
korábban valamikor tizenéve voltak ekkora megmozdulások” – fogalmazott a szakszervezet Maros megyei vezetője.
Fotó: FSLI
Hargita megyéből csak Székelyudvarhely, Székelykeresztúr és Gyergyószentmiklós térségéből 110-en utaztak el a szerdai bukaresti tiltakozásra – tudtuk meg Kocs Ilonától, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) Hargita megyei, területi vezetőjétől. Az általános sztrájk támogatottságára vonatkozó kérdésünkre Kocs Ilona elmondta, még nincs meg a végleges eredmény, mert néhány iskolából még nem kapta meg az eredményeket, de a tanintézetek jó részéből már elküldték és azokban
A szerdai tiltakozásról elmondta, egy órán át a kormány épülete előtt tüntetett a 15 ezres tömeg, majd onnan – a terveknek megfelelően – a parlament épülete felé indultak, de a parlament előtt végül nem tiltakoztak, mert oda az AUR szervezett tüntetést, és a tanügyi érdekvédelem el akarta kerülni, hogy összefolyjon a két tiltakozás.
A Kovászna megyei tanügyi szakszervezet részéről negyvenen utaztak el szerdán a bukaresti megmozdulásra. „Többségüket a nem didaktikai kisegítő személyzet tette ki” – mondta Nagy Gábor, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) Kovászna megyei vezetője. Azért volt nagyobb arányú a kisegítő személyzet a tiltakozáson, mert ezt a személyzeti kategóriát érintik a leghátrányosabban a bérproblémák.
Fotó: FSLI
„Gyalázatos, ahogy a hatalom ezzel a munkavállalói kategóriával bánik” – fogalmazott a szakszervezet képviselője. Emlékeztetett, hogy a 2017/153-as törvény által előírt béremelésből 12 százalékot még mindig nem kapott meg a kisegítő személyzet, pedig annak már 2020-ban meg kellett volna történnie. A pedagógusok számára ezt 2022 januárjától jóváhagyták, de a kisegítő személyzet azóta sem kapta meg –
– nehezményezte Nagy Gábor.
Az érdekvédelmi tömörülés Kovászna megyei vezetője az általános sztrájk támogatottságával kapcsolatban elmondta,
Ez még nem a végeredmény, ugyanis a 2080-ból mindeddig 1400 tag foglalt állás, de mintegy 600-tól még várják a visszajelzést.
A három tanügy szakszervezet – a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége, a Spiru Haret, valamint az Alma Mater – azt követeli, hogy
az oktatási személyzet bérét az elvégzett munka társadalmi jelentőségének megfelelően növeljék,
a kezdő pedagógusok fizetése érje el legalább a bruttó átlagbér értékét,
és a didaktikai személyzet fizetését fokozatosan emeljék a végzettség, a beosztás, a munkaviszonyban töltött idő és a tanári fokozat figyelembevételével.
Továbbá azt is követelik, hogy a fizetéseket az inflációnak megfelelően évente növelje az állam,
a didaktikai és nem didaktikai személyzet túlóráit fizessék ki, akárcsak a munkakörülmények miatti pótlékokat,
és biztosítsák számukra a kollektív munkaszerződésekben előírt jogokat (ingázási költségek kifizetése, kiegészítő pihenőszabadság biztosítása, a ki nem vett pihenőszabadságért járó pénzbeli kompenzáció stb.).
A szakszervezetek ugyanakkor szeretnék elérni azt is, hogy az állam növelje az oktatási beruházásokra fordított finanszírozást és szüntesse meg az EduSal programot és azt az oktatási tárca egy saját bérszámfejtő programmal helyettesítse.
„Ez a tanév a jövő hónapban véget érhet!” – ezzel a címmel adott ki közös közleményt múlt hónapban a három nagy tanügyi szakszervezet, amelyben bejelentették, hogy megkezdik a támogató aláírások gyűjtését az általános sztrájk megszervezése érdekében. A címmel arra is utaltak, hogy a május 22-től tervezett, munkabeszüntetéssel járó általános sztrájk érintené a tanév végi vizsgákat is.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás