Egyetemi diploma nélkül is oktathatnak az óvónők és tanítók

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Már nem kötelező az egyetemi oklevél megszerzése az óvodai és az elemi oktatásban tanító pedagógusoknak. Az egyetem elméleti tudást ad, de gyakorlati képzést nem, éppen ezért egyes vélemények szerint felsőfokú diploma nélkül is jó tanító lehet az, aki a középfokú tanítóképzőt elvégezve nagy odaadással oktat.

Dósa Ildikó

Kőrössy Andrea

2017. december 23., 10:302017. december 23., 10:30

Nagy kihívás a pedagógusi pálya Geréb Hajnal székelyudvarhelyi tanítónő szerint, ami a felkészültség mellett rugalmasságot és jó alkalmazkodókészséget követel a tanítótól ahhoz, hogy érdekessé téve a tananyagot le tudja kötni a gyerekek figyelmét. Ehhez azonban nem kötelező a felsőfokú végzettség. Azoknak a tanítóképzőt végzetteknek, akik már régóta vannak a pályán, egyetem helyett hasznosabbnak tartaná a továbbképzőket.

Idézet
Egy főiskola sem éri utol azt, amit annak idején a négy-öt éves képző adott szakmai gyakorlat gyanánt

– véli a tanítónő, aki a képző után a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán szerzett pedagógusi diplomát, majd a nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen mesterizett. Elmondása szerint a képzőben szerzett alap nélkül több mindent nem értett volna a főiskolán, túl magas lett volna a szint, ezért meggyőződése, hogy egyik a másik nélkül nem működik jól.

Idézet
Gyakorlati tudásban az ötéves képző többet adott, erre plusszolt rá az egyetem elméleti tudásban és szemléletben: így a kettő együtt lett teljes

– érvelt.

Mivel tanítás mellett pedagógiai gyakorlatot is vezet, ugyanakkor megyei módszertanos, rálátása van térségünk pedagógusainak felkészültségére. Sok helyen tapasztalta, hogy

diplomás tanítóknak hiányos az általános műveltségük, nem tudnak helyesen írni, egyáltalán nem vagy gyengén beszélnek románul, némelyikük lecketervet sem tud készíteni.

Ezt elsősorban annak tudja be, hogy nincs komoly szűrő az egyetemi felvételkor, másodsorban ezekben az oktatás az elméleti képzésre és a vizsgákra épül, na meg fizetős képzés lévén nem érdekük kibuktatni diákjaikat. Azok, akik minden pedagógusi alap nélkül bekerülnek az egyetemre, majd diplomával a zsebükben elkezdenek tanítani, gyakran nem tudják, hogyan tegyék azt, hiszen egy dolog az elmélet, és teljesen más az élethelyzet. „Ezek majd ott derülnek ki, ahol bezárnak egy iskolát amiatt, mert a szülők elhozzák onnan a gyereküket” – summázta.

A fentieket erősíti Bokor Tünde tanítónő véleménye is, akinek meggyőződése, hogy elég a gyakorlati oktatásra alapuló képző elvégzése és az elhivatottság ahhoz, hogy valaki jó pedagógus legyen. Több mint harminc éve tanít, felsőfokú diplomát 2008-ban, kényszerűségből szerzett, mivel a tanügyi leépítések miatt a rendszerváltás előtt végzett tanítók hátrányos helyzetbe kerültek.

Mentoraiként tekint a nyugdíj előtt álló pedagógusokra, akik nem feltétlenül végeztek egyetemet, de erkölcsi értékrendben, szakmai tudásban kimagaslanak.

Idézet
A képzőben tanultam szakmát, felelősséget, majd tizenkilenc évesen elkezdtem tanítani, ami éretté tett. Ami az egyetemet illeti, számomra a tudományos oldal kiegészült, de gyakorlati oldalon semmit nem nyújtott

– jegyezte meg. Hozzátette, hogy az egyetem köszönőviszonyban sincs a szakmával, csupán tűzoltásra jó. Persze vannak kivételek, de azok a fiatal diplomások, akik előzőleg nem jártak képzőbe, többnyire leckeszerűen tanítanak, nem folyamatában látják az oktatást.

„Már az 1997-ben megjelent statútum előírta, hogy a pedagógusoknak nyolc éven belül el kell végezniük a felsőfokú képzést. Meglátásom szerint vannak a diplomások között, akik nagyon jó munkát végeznek, de kiválóan oktatnak azok is, akiknek a középfokú tanítóképzőjük van meg. Az egyetemen több tudást kapnak, de ez nem azt jelenti, hogy anélkül nem állnak helyt” – véli Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő. Ennek ellenére

megéri elvégezni az egyetemet, hiszen vizsgákon előnyt élvez a diplomás pedagógus, másképp esélytelen jobb iskolába bekerülnie.

Egyrészt emiatt, másrészt pedig a szakmai elismerésért maguktól is elmennek tanulni, erre nem kell kötelezni őket. Ezzel szemben a nyugdíj előtt álló tanítóknál már más a helyzet, hiszen mire lediplomáznak, elhagyják a tanügyet. Hozzátette ugyanakkor, hogy aki pedagógus akar lenni, ezen a szakon szerez diplomát, aki mást végez, már nem biztos, hogy az elemi oktatásban vagy egyáltalán a tanügyben marad.

2018-ban járt volna le a határidő

A szenátus hétfőn döntéshozó kamaraként fogadta el az óvodai és elemi iskolai pedagógusoknak egyetemi oklevelet kötelezővé tevő előírás eltörlését, a képviselőház már október közepén rábólintott a javaslatra. A parlament ezzel a 2012/92-es számú sürgősségi kormányrendeletet módosította Liliana Sbîrnea szociáldemokrata (PSD) szenátor javaslatára. A politikus azzal indokolta a módosítás szükségességét, hogy miközben az egyetemi oklevél megszerzésére adott hatéves haladék jövő évben lejár, továbbra is rengeteg olyan középiskolai végzettséggel rendelkező pedagógus van, aki közel áll a nyugdíjazáshoz, és nem látja értelmét az egyetem elvégzésének.
A parlamenti intézkedésnek némileg ellentmond, hogy Liviu Pop oktatási miniszter a napokban épp amiatt panaszkodott, hogy az országban „megengedhetetlenül sok” szakképzetlen pedagógus dolgozik. A tárcavezető szerint Románia az egyetlen EU-s tagállam, ahol egyetemi végzettséggel nem rendelkezők oktatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Ezeket érdemes tudni a vasárnapi választásokról

Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.

Ezeket érdemes tudni a vasárnapi választásokról
2025. május 15., csütörtök

Ma is a nyakunkba szakadhat az ég

Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.

Ma is a nyakunkba szakadhat az ég
Ma is a nyakunkba szakadhat az ég
2025. május 15., csütörtök

Ma is a nyakunkba szakadhat az ég

2025. május 15., csütörtök

Kibővített programmal készülnek a szentegyházi Nárciszfesztiválra

Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.

Kibővített programmal készülnek a szentegyházi Nárciszfesztiválra
2025. május 14., szerda

Veréb a fecskefészekben – hiánypótló dokumentumfilm Úzvölgyéről

Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.

Veréb a fecskefészekben – hiánypótló dokumentumfilm Úzvölgyéről
2025. május 14., szerda

Nyáron indíthatják el a felújított brassói telekabint – videóval

A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.

Nyáron indíthatják el a felújított brassói telekabint – videóval
2025. május 14., szerda

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök

Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök
2025. május 14., szerda

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos

Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos
2025. május 14., szerda

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene

Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene
2025. május 14., szerda

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is

Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is