Egy kultúrkocsma tündöklése és végítélete

Bihari: a záróbuli hatalmas volt, az egyik legjobb buli, ami a kocsmában valaha volt, legalábbis számomra •  Fotó: Szabó Károly

Bihari: a záróbuli hatalmas volt, az egyik legjobb buli, ami a kocsmában valaha volt, legalábbis számomra

Fotó: Szabó Károly

A székelyudvarhelyi G. Café története tizenhét éve, 2000 végén kezdődött, amikor Bihari Lóránt Magyarországról hazaköltözve úgy döntött, hogy kocsmát nyit. A rövid időn belül ikonikus hellyé vált G-ben szívesen léptek fel az erdélyi és magyarországi zenekarok, örömmel jöttek ide neves írók, költők. Az utolsó koncerttel azonban lezárult egy korszak a város történetében – a hiányt jól jelzi, hogy kedden internetes aláírásgyűjtés kezdődött azért, hogy ne szűnjenek meg a G. Egyesület által szervezett kulturális programok. Bihari Lóránttal, a kultúrkocsma társtulajdonosával az elmúlt évekről beszélgettünk.

Dósa Ildikó

2017. augusztus 02., 12:462017. augusztus 02., 12:46

Már az első évben voltak kulturális rendezvények, hetente-kéthetente táncházak, koncertek, sőt egyszer szekerekkel utazó francia vándorcigányok is felléptek a kultúrkocsmában. „Nagyon vagányak voltak, zenéltek, bűvészkedtek, nagyon furcsa volt. Megmaradt, mert akkor külföldi zenészek tudomásom szerint nem nagyon jöttek a városba. Nem igazán értettem a kocsmához, a rendezvényszervezéshez sem,

csak úgy érzésből csináltuk, üzleti terv nélkül, mindvégig”

– mesélte Bihari Lóránt. Az első év nem volt a legsikeresebb. „Nagyon csődös volt a hely a Szentimre utca közepén, ezért mást kerestem, átköltöztem az utca elejére, az alsó G. pincébe. Ekkor lépett be Asztalos Barna társként, később pedig testvére, Lehel, aki sok munkahelye mellett az elején pincérkedett, aztán az utolsó hat évben ő rendezte a kocsmát. Közben megnyitottuk Vásárhelyen is a G-t. Három és fél évig működtettük, aztán kiszálltunk. Az ittenivel is ez volt a cél,

szerettük volna átadni másnak, mivel már nem volt, aki rendezze.

Lehel úgy döntött, nem csinálja tovább, amit meg is értek, Barna meg én már a család miatt sem tudtunk esténként ott lenni, a vendégekkel, pincérekkel foglalkozni” – magyarázta.

Az átadás végül nem jött össze, a tulajdonos kizárólag az Alsó G. működtetőinek akarja kiadni a helyiséget, velük pedig nem tudtak megegyezni az összegben, így Bihariék a záróbuli után, hétfőn elkezdtek összepakolni. „Nem tudom, később mi lesz, benne van a pakliban, hogy majd valamikor csinálunk egy G-t, most azonban nem úgy néz ki a helyzet” – tette hozzá.

Zene, színház, irodalom

Ahogy átköltöztek a Szentimre elejében lévő pincébe, rövid időn belül nagyon népszerű kocsmává váltak. „Visszagondolva hihetetlen, hogy olyan hétköznap is volt, amikor százötven liter sört adtunk el, az utóbbi időben egész héten alig sikerült ennyit. Igaz, hogy akkor kevesebb kocsma volt” – emlékezett vissza.

Népszerűségük töretlen maradt akkor is, amikor a ház felső részébe költöztek: először csak a két első terembe, majd kibérelték az egész szintet.

Az udvarhelyi és a vásárhelyi kezdő zenekaroknak mindig lehetőséget adtak a fellépésre. A kultúrkocsmában bemutatkozó erdélyi zenekarokat máshol is szívesen fogadták. „Nem mondom, hogy nem nyúltunk néha mellé, de vigyáztunk a minőségre. Ugyanez volt az írók, filmek esetében is. „Annyian megfordultak nálunk, hogy fel sem tudnám sorolni. Csak az utóbbi két évben évi 130 fellépő volt úgy, hogy a G. Fesztet és a kamarazene-fesztivált egy fellépésnek számoltuk.

Egy idő után könnyű volt rendezvényeket szervezni, mert az előadók maguktól jelentkeztek, csak válogatni kellett közülük.

A dzsesszzenekarok jó része úgy jött, hogy Lázár Endre sepsiszentgyörgyi barátom turnékat szervezett, és rajtuk meg a kézdivásárhelyi Art Caffén kívül mi voltunk a biztos pont: így lehetett viszonylag kevés pénzért nagyon jó zenét hallgatni. De ez megszűnik azzal, hogy kiszálltunk belőle. Ugyanígy működtek az irodalmi estek is, amelyeket Murányival szerveztünk, innen mentek tovább az írók. Most ez sem lesz. Pedig

ezek a rendezvények akár Kolozsváron vagy Budapesten is megállták volna a helyüket”

– sorolta Bihari.

A záróbuli másnapja. Már csak az emléke maradt az egykori kocsmának Galéria

A záróbuli másnapja. Már csak az emléke maradt az egykori kocsmának

A legemlékezetesebb események

„A pár ezer koncertből három van, amitől most is borsódzik a hátam, ha eszembe jut. A Sziámit szerettem volna mindig elhozni, aztán volt a Creative Art Trio, meg a Benito Gonzalez Trio. Amikor az első G. Fesztet szerveztem, az írók közül Bodor Ádámot szerettem volna elhozni, de nem sikerült. Utána aztán hatszor volt. Lackfi János hatalmas show-t csinált, rengetegszer visszatapsolták, Kányádi és Esterházy is eljött. Egyébként majdnem mindenki megfordult az ismert magyarországi kortárs írók közül, ősszel jött volna Nádas Péter. A kocsmaszínházak között volt helyi és bukaresti produkció is, a Nézőművészeti Kft. pedig minden, kocsmában eljátszható darabjával eljött. Slam poetry tudtommal nálunk volt először, Erdélyben sem nagyon volt akkoriban. Az idén tizenöt éves kamarazene-fesztiválunknál az egész országban csak a bukaresti és a brassói régebbi, a G. Feszt összművészeti klubfesztiválhoz hasonlóról pedig nem is tudok.

Mitől omlott össze?

„Gyengélkedésünk a dohánytörvénnyel kezdődött, ebben biztos vagyok. Pedig örültem neki, hogy legalább nem fogunk annyit cigizni. Azelőtt rendben volt minden, bár lehet, hogy akkor már mi sem figyeltünk annyira. Mindig voltak bajok a hellyel, a pincérekkel,

nem volt mindig minden a topon, aztán még jobban elhagytuk magunkat.

Teraszra nem nagyon volt lehetőségünk, pedig sokat gondolkoztunk azon, hogy valahol nyárára kellene egyet csinálnunk. Nálunk a nyarak mindig gyengék voltak, a szezon ősztől tavaszig tartott, ahogy megnyíltak a teraszok, megcsappant a forgalmunk. De nem a terasz és nem a nyár volt a gond.

Törzsvendégeink elkezdtek átszállingózni más helyekre, állítólag a sörök miatt,

de már évek óta csak Ursus-termékeket lehetett nálunk kapni, tehát ez sem kizárólagos ok. Amikor azt mondtam, hogy kiszállok, és nemhogy kocsmát, hanem rendezvényt sem fogok szervezni egy darabig – Udvarhelyen legalábbis –, a csodálatos kulturális pályázat eredményhirdetése volt, amikor a két fesztiválomra adtak egyenként ötezer lejt” – tért át a kultúrkocsmával szorosan összefüggő G. Egyesület működtetésére Bihari. „Máig nem értem, hogy az az egyesület, amely egyedül megcsinálja a valamirevaló rendezvények mintegy nyolcvan százalékát, miért nem kap pénzt, amikor lehetőség van rá. Ebbe bármit bele lehet magyarázni, bármit. Ekkor lett elegem” – sorolta az okokat Bihari Lóránt.

Véleménye szerint egyébként a kulturális rendezvények megszervezése nem feltétlenül a pénzen múlik, hanem elsősorban a törődésen. „Ezeket vicc összegekből meg lehetne csinálni ahhoz képest, hogy mennyi pénzt pancsolnak el más koncertekre. Ez a mindenkori városvezetés ismérve, nem csupán a mostanié. Részemről valószínűleg a novemberi kamarazene-fesztivál az utolsó lesz, ha valakinek sikerül átadni, megteszem. Minden egyes fesztiválra minimum öt országból jöttek zenészek, a tengerentúlról is. Eddig egyszer kaptunk tízezer lejt, más alkalmakkor a legtöbb, amit adtak, ötezer volt. Hollandiából jöttek legtöbben, évente átlagban hatan-heten. Elég csak a repülőjegyek árát kiszámolni. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy én fizetem az egészet, mert Vásárhelyen párhuzamosan van egy fesztivál, ahonnan átvesszük a zenészeket, de attól még rendesen pótolni kell a költségekbe” – magyarázta Bihari.

Szolidaritás a G. Egyesületért

Aláírásgyűjtést kezdeményeztek az interneten azért, hogy folytatódhassanak a G. Egyesület által szervezett kulturális programok. A szolidaritásvállalás kezdeményezői kérik Székelyudvarhely városvezetését, hogy találjon módot, helyszínt és méltányos finanszírozási lehetőséget arra, hogy az egyesület által létrehozott kulturális programok ne szűnjenek meg. „Sajnálattal vettük tudomásul, hogy 2017 augusztusától nem folytatódnak a G. Egyesület által szervezett nemzetközi színvonalú kulturális rendezvények Székelyudvarhelyen. Több mint másfél évtizede ez az egyesület hozta el városunkba a kortárs magyar irodalom színe-javát (...), általuk hallgathattuk a hazai, a magyarországi és nemzetközi jazz- és rockszíntér kiválóságait. (...) Öt éven át a G. Egyesület szervezte Erdély egyetlen összművészeti klubfesztiválját a G. Fesztet, és 14 éven át a Székelyudvarhelyi Kamarazene-fesztivált” – írják az aláírásgyűjtés kezdeményezői.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Állva tapsolt a bécsi közönség a marosvásárhelyi filharmónia koncertjén

A neves bécsi Musikverein koncertteremben lépett fel a marosvásárhelyi filharmónia péntek este. Ez volt az első olyan fellépése egy romániai filharmóniának a zene fővárosában, amely a Musikverein beütemezett programjában szerepelt.

Állva tapsolt a bécsi közönség a marosvásárhelyi filharmónia koncertjén
2024. november 09., szombat

Több tonna drogot és tiltott anyagot foglaltak le idén a rendőrök

Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.

Több tonna drogot és tiltott anyagot foglaltak le idén a rendőrök
2024. november 09., szombat

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható

Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható
2024. november 09., szombat

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt

Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
2024. november 08., péntek

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe

Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe
2024. november 08., péntek

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell

Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!