Fotó: Erdély Bálint Előd
Ápolás és betegellátás alapképzéssel, ugyanakkor egészségügyi menedzser mesterképzéssel bővül idéntől a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) felsőoktatási kínálata, amelynek munkatársai a Pécsi Tudományegyetemmel működnek együtt ebben – jelentette be pénteken a tanintézet vezetősége, magyarországi partnereik jelenlétében.
2022. április 01., 16:002022. április 01., 16:00
Ilyés Ferenc, a SZÉK igazgatója vezette fel a pénteki sajtótájékoztatót, aki kijelentette, számukra igazi örömhírt hoztak vendégeik és remélik, hasonlóan éreznek majd a tanulni vágyó fiatalok is.
Rövid beszéde után Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke vette át a szót, aki emlékeztetett,
Az eltelt években öt anyaországi egyetemmel működtek együtt, és most hatodikként a Pécsi Tudományegyetemmel is sikerült megállapodniuk.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– fogalmazott Szász Jenő, hozzátéve, hogy a magyar kormány támogatja törekvéseiket szakmai és politikai szinten is. Megjegyezte,
Arról is beszélt, hogy fel fogják keresni a Székelyudvarhelyi Városi Kórház vezetőségét, hiszen szükség van a velük való együttműködésre, ugyanakkor a katolikus egyházzal is tárgyalni fognak, hiszen korábban ők támogatták a helyi egészségügyi képzést.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A pandémia is felvetette a kérdést, hogy miként lehet megfelelő utánpótlást nyújtani az egészségügyi szakemberek terén, a mostani kezdeményezés új lendületet adhat ebben – jelentette ki a sajtóeseményen részt vevő Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a Magyar Országgyűlés korábbi elnöke. Rámutatott, tavaly modellváltáson ment át a Pécsi Tudományegyetem, ennek is köszönhető a mostani együttműködés.
Székelyföld egyik ékkövének nevezte Székelyudvarhelyt, ami tökéletes helyszín arra, hogy megfelelő egészségügyi szakembereket képezhessenek. Hangsúlyozta, kulcsfontosságúnak tartják, hogy minőségi oktatás menjen itt végbe.
– szögezte le. Közölte, a most bejelentett képzések az indulást jelentik, hiszen a Pécsi Tudományegyetemmel készen állnak arra, hogy a későbbiekben más típusú karokkal is bővítsék a helyi lehetőségeket.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ágoston István, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának egyetemi docense arról beszélt, elengedhetetlen, hogy egy országnak jó egészségügye legyen a kihívásokkal való megbirkózáshoz. Ehhez a modern technológiát kiegészítő, jól képzett szakdolgozókra van szükség, ezért is gondoltak arra, hogy elsőként az említett szakokat hozzák létre Székelyudvarhelyen.
Nagy hangsúlyt fektetnek a helyi oktatók kiképzésére is, hogy a későbbiekben ők is átadhassák a tudást.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Verzár Zsófia, a pécsi egyetem egészségügyi karának oktatási dékánhelyettese rámutatott, a koronavírus idején látszott, hogy nem tudnak megfelelőképpen bejutni az egészségügyi intézményekbe a gyakorlati képzések elvégzéséhez. Ekkor volt nagy segítségükre a kialakított skill-laboratóriumuk, ahol
Idővel egyébként Székelyudvarhelyen is szeretnének hasonló skill-labort létrehozni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szász Jenő végül arra is kitért, hogy a két induló szakkal száz hallgatót szeretnének megszólítani, idővel pedig bővítenék a lehetőségeket. Érdekeltek abban is, hogy
Megoldást szeretnének találni arra, hogy nekik ne a nulláról kelljen kezdeniük a tanulást, hanem elismerjék a megszerzett tudásukat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Provokáció
Szili Katalin a vasárnapi magyarországi országgyűlési választásokról is beszélt, kiemelve, fontosnak tartja a nemzetpolitika terén megvalósított építkezések megőrzését. Ezek alapja, hogy Magyarország 2010-ben törvénybe iktatta, miszerint felelősséget visel és nem csak érez a határon túl élő magyarságért, amit számos támogatási rendszerével bizonyított. A Jedden talált felbontott levélszavazatokra kitérve kijelentette, provokációról van szó, hiszen nem voltak azonosítószámok a helyszínen, és nem is azokról a borítékokról van szó, amelyeket kiküldtek. Az esetet a bizalom megingatására tett kísérletnek nevezte, ugyanakkor szerinte ez egyben a helyi szavazók, a magyar közösség lenézése is. „Én reménykedem abban, hogy a választásokig nem fog tovább csúcsosodni az eset, mindenki számára a béke és a biztonság lesz a legfontosabb” – hangsúlyozta.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
1 hozzászólás