Diósi László, a Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) elnöke
Fotó: Borbély Fanni
Túl sok a közalkalmazott és kevés a kétkezi munkás; kezdeni kell valamit a kettősdeficit-problémával; az amerikaiak és az oroszok jól vannak, Nyugat-Európa kevésébe; nem kellene félni a magyar nyelv használatától – könnyed kávéházi beszélgetésnek indult, aztán mindenre kiterjedő interjúvá „fajult” a Diósi László közgazdásszal zajlott társalgásunk.
2024. október 15., 07:582024. október 15., 07:58
– A Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) elnökeként kerestük fel Önt, ezért most ebben a minőségében kérdezem: hogy vannak az RMÜE-tagok?
– Nemrég Marosvásárhelyen a tagságunk egy részét – több mint kilencven vállalkozót – megkérdeztük a romániai gazdaság állapotáról. Azt válaszolták, hogy a gazdaság közeljövőjét alapvetően borúsan látják, ezzel szemben a saját jövőjüket optimistának ítélték meg. A fő fejfájásuk a törvénykezési kiszámíthatatlanság és az adórendszer változása. A pesszimista érzések a makroszámokból nem köszönnek vissza, például a bankrendszerről kifejezetten elmondhatjuk, hogy a hitelállományok stabilak, a nem teljesítő hitelek aránya alacsony, a közelében sincsennek a számok azoknak, amit 2009–2010-ben mutattak. Ugyanakkor a bankok betéti helyzete stabil, a tőkeellátottsága megfelelő, EU-átlag feletti. A jegybank devizatartalékai erősek és növekszenek, az infláció csökken.
– És akkor innentől már azt a Diósi Lászlót kérdezem, aki két évtizede dolgozik Romániában. Makroközgazdászként és bankárként milyennek látja a román gazdaságot?
– Néhány mutatón kívül – amelyek az ország makrostabilitását meghatározza – gyakorlatilag nincs gond. Ahol probléma van: az egyik a külkereskedelmi mérleg hatalmas hiánya, a másik pedig az éves költségvetési hiány, a folyamatosan növekvő eladósodottság és külső finanszírozási igény. Utóbbihoz a jegybanknak semmi köze, azt ugyanis a kormány „csinálja”, abban pedig két dolgot kell szemügyre vennünk: az éves költségvetési hiányt, ami évek óta növekszik és a bevallások szerint idén közel hét százalék lesz, de az év végére lehet akár nyolc is. Ez egyébként a teljes eladósodottságot figyelembe véve – ahová ez a hét-nyolc százalék még úgymond becsatornázódik –, még nem katasztrofális, ugyanis
Olaszország például 138, Franciaország 110 százalékon van. Tehát mindenki eladósodik, néhány kivétellel: például Luxemburg, Csehország, Hollandia, Svédország, Dánia és Bulgária. Utóbbi hagyományosan nagyon konzervatív költségvetési politikát folytat, ez nyilván azt is jelenti, hogy nem használnak ki lehetőségeket.
Ami viszont tényleg probléma Romániában, az az adósság struktúrája: viszonylag kevés megy beruházásokra (az is csak a legutóbbi években), és
szociális kiadásokra, segélyekre, nyugdíjakra, speciális nyugdíjakra. Itt hangsúlyozom, nem azt állítom, hogy túl sok pénzt költünk nyugdíjra, mert rengetegen vannak, akik tényleg két kezükkel építették fel az országot, az ő esetükben a csökkentés egyenlő lenne a nyomorral. De nyilvánvalóan lennének olyan átcsoportosítási lehetőségek, amelyek nem nyúlnának hozzá ehhez a nyugdíjszinthez.
– Önt idézem, néhány mondattal korábbról: viszonylag kevés megy beruházásokra és sokkal több megy, mint kellene, folyó kiadásokra. Ebbe a témakörbe vágjunk bele!
– A probléma az állami szektorban dolgozók, vagyis a „budzsetárok” nagyon nagy száma, illetve aránya és a viszonylag kicsi hatékonysága a többiekhez képest. Másik gond a foglalkoztatottak aránya is a népességen belül:
Nálunk tehát az okozza a fő problémát, hogy nagyon kevés a foglalkoztatott és nagyon sok a közalkalmazott és más eltartott, a rájuk fordított költségekből telhetne másra is – például a legendás hatszázalékos oktatási képzésre. Tehát kicsi a valódi adóbevétel – persze azért is, mert alacsony az adóbehajtás hatékonysága:
Ugyanakkor azt látjuk, hogy kevés a munkáskéz, most lenne jó az a sok millió munkás, aki külföldre, Nyugat-Európába vándorolt; tudjuk, hogy se pásztor, se építőmunkás, se vendéglátós nincs elég az országban. Ezzel szemben készen kapott olyan embereket a Nyugat, akiket a román állam oktatott, képzett. Ráadásul nem itthon, hanem ott fizetnek nyugdíjjárulékot, adót. És hiába utalnak haza évente 6–8 milliárd eurót – ami a külföldi beruházások mellett nagyjából egyensúlyban tartja a devizaháztartást –, ettől függetlenül az ő nyugdíjjárulékaik és adóbefizetéseik borzasztóan hiányoznak a költségvetésből.
A következő hiba a külkereskedelmi mérleg, ami azért alakult ki így, mert a román GDP, azaz a bruttó hazai termék növekedése az elmúlt harminc évből legalább huszonöt éven keresztül fogyasztásra alapult, miközben a fogyasztás jelentős részben importból valósult meg, és ez a mai napig is így történik. Magyarán:
Ha megnéznénk a folyamatosan bővülő román–magyar kapcsolatokat, meglepődnénk, hogy Magyarországról rengeteg feldolgozatlan termék érkezik be az országba (nyers tej, hús), mert ezekből a javakból is kevés a belföldi termelés.
Összeadva a költségvetés fentebb említett hiányát és a külkereskedelmi hiányt, ez egy úgynevezett kettősdeficit-problémát okoz, ami elég ritka – és rendkívül nehezen lehet belőle kimászni. Tehát a kormányzatnak olyan határozott és hosszútávú hozzáállásra lenne szüksége, ami egyrészt ösztönzi az exportot, másrészt olyan termelő kapacitást eredményez, ami exportálható. Itt jegyzem meg: az export ösztönzése valamilyen szinten a lej gyengítésével kellene járjon; ugyebár érezzük, hogy a hosszú ideje fennálló 4,97-es euró–lej árfolyam egy kissé „adminisztrált”.
– Tágítsuk a kört és térjünk ki az orosz–ukrán háború következményeire is, természetesen csakis a gazdasági folyamatokra figyelve.
– Az elsődleges hatások a háború első évében, 2022-ben voltak, ezek pedig – a bizonytalanságok, a kiszámíthatatlanságok miatt – elsősorban az energiaárakban jelentkeztek. Az első háborús esztendő után a piacok gyakorlatilag beárazták ezeket a kockázatokat. Tehát azt látjuk, hogy az energiapiac stabilizálódott; kiugrások, drágulások nyilván vannak, például amikor az ukránok elkezdték támadni az orosz olajlétesítményeket, vagy amikor a tengeri hajózás került veszélybe. De az árakat alapvetően a világpiaci kereslet mozgatja, azon belül is főleg Kína és az Egyesült Államok növekedése. Az megállapítható, hogy a háborús konjunktúrából az Egyesült Államok gazdasága egészen jól jött ki.
– És mi van Oroszországgal?
– Oroszország köszöni szépen, jól van. Szerintem amúgy megtanulhattuk volna, hogy az oroszok gyorsan alkalmazkodnak. A Krím-félsziget 2014-es megszállását követően, ami után rögtön élelmiszerembargót vetett ki a Nyugat Oroszországra, az oroszok nagyon gyorsan alkalmazkodtak, épp ezért ma már masszív exportőrök.
hatalmas beruházásokat eszközöltek azokban az iparágakban, amiket az embargó érintett. Nem vitás, hogy sok esetben az embargó megkerülésével maradtak talpon.
Diósi László alapvetően makroközgazdásznak tartja magát, 1995-től 2021-ig azonban a bankszektorban dolgozott
Fotó: Borbély Fanni
Ami bennünket érint, azok inkább a másodlagos hatások, amik az európai országokon keresztül gyűrűznek be hozzánk, például a drága energia miatt. A német, az olasz és a francia gazdaság gyengélkedése biza a román exportorientált részre is erősen rányomja a bélyegét. Ugyanakkor még egyszer mondom: a tőkepiacok jól vannak, az első háborús év bizonytalansága után a piacok beárazták, hogy ha majd egyszer véget ér az orosz–ukrán háború, akkor lesz egy pozitív kilövés, mint ahogy a koronavírus-járvány után történt.
– Apropó Covid-járvány. Annak lecsengése után gyakorlatilag pénzfelesleg volt a piacon.
– Így van, a Covid után azért volt olyan hihetetlen méretű az infláció, mert két dolog volt, ami ezt „vezérelte”, mind keresleti, mind kínálati oldalon (általában egy szokott lenni). Egyrészt a lezárások alatt az emberek otthon ültek és nem tudtak kirándulni, költekezni, ezért a járvány után rengeteg pénz megjelent a piacon, mindenki vásárolni, kirándulni akart; a sok pénzre azonban nem volt több termék és szolgáltatás rövid távon, ezért elszálltak az árak. A másik hatás: az energiaárak is elszálltak, és azon keresztül minden más, például az élelmiszerárak. Mostanra mindkettő lecsengett, az árak pedig 12–14 hónap után beálltak.
– Említette korábban, hogy az Egyesült Államok gazdaságilag jól teljesít. Ha az amerikaiaknak jól megy, akkor mi a helyzet az európaiakkal?
– Minket az mindenképp érint, hogy a nyugat-európai gazdaságok szenvednek. Ennek is két oka van. Egyrészt az energiaárak miatt, másrészt pedig amiatt, hogy sok más piac az európai kapacitásokra ácsingózik. Ilyen piac például az Egyesült Államok, amely nagyon komoly, százmilliárd dolláros környezetvédelmi programot fogalmazott meg, amivel környezetbarát támogatásokkal egész iparokat vonzanak Európából is az Egyesült Államokba. Ezért sok európai vállalat úgy döntött, hogy bezárja az európai telephelyét és áttelepszik az Atlanti-óceán túlpartjára.
Kevés a munkáskéz. Most lenne jó az a sok millió munkás, aki külföldre, Nyugat-Európába vándorolt. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Ugyanakkor a megnövekedett energiaköltségek miatt sok olyan iparági szereplőnek, amely hatalmas energiafelhasználással dolgozik, el kellett mennie; ilyen iparág a vegyipar. Mi, itt Romániában ennek a folyamatnak a hatása alatt élünk. Erre persze vannak megoldások, csak hát olyan belső gazdaságfejlesztési programot kellene kitalálni, amely saját erőből működik. Ha megnézzük Románia gazdasági térképét (ami bizonyos pontokon hasonló a kínai és a török térképpel), akkor azt látjuk, hogy az ország belső, fejletlenebb régióiban van még jócskán, amit fejleszteni. A GDP jelentős része tíz városból érkezik, ahol fejlettebb az infrastruktúra: autópálya, repülőtér, egyetem. Közöttük azonban nagyjából nincs semmi. Régi mániám, hogy
mint ahogy Konstanca környékén is az autópálya elkészülte után.
És ha megnézzük az olyan adatokat, mint a munkanélküliségi számok, akkor azt látjuk, hogy a nagyvárosokban, Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron egy százalék alatti a munkanélküliségi ráta. Ilyen szinte nem is létezhet, hiszen a munkanélküliség természetes rátája 5–6 százalék. Az egy százalék alatti munkanélküliség is okozza a költségek növekedését a nagyvárosokban, hiszen kifeszített az egész piac. Az így kialakuló drágaság és kapacitáshiány a növekedés gátja is lesz előbb-utóbb. Ezzel szemben sok olyan megye van, ahol a segélyen élők és a közalkalmazottak száma meghaladja a versenyszektorban dolgozókét. Belső tartalékaink tehát vannak, de ez egy olyan átfogó országstratégiát igényelne, amely a vidéki területek fejlesztésére (infrastruktúra, oktatás) irányul. Az összes többi jönne magától.
– Ha már ott tartunk, hogy az országnak befelé is kellene fejlődnie, kérem, hogy egy belső területről, Székelyföldről is beszéljünk. Két évtizednyi romániai tartózkodása alatt mit tapasztalt ezzel a régióval kapcsolatban?
– Több dologból kell kiindulnunk. Egyrészt a vállalkozókról kell beszélnem, és nagyon örömteli, hogy rengetegen, egyre többen jönnek el a képzéseinkre, ők tehát akarnak fejlődni, rá is szánják erre a pénzüket. Ez össze sem hasonlítható azzal a pillanattal, amikor én 19 éve ide érkeztem. Akkor jóval zárkózottabb volt ez a közösség, sokkal kisebb nyelvi és vállalkozói kompetenciával rendelkeztek. A megtakarításokról is kell beszélnünk: a megtakarítások és a hitelek aránya továbbra is országos szinten itt a legkedvezőbbek.
Ezt mutatja a jegybank statisztikai adatlapja is. Nyilván a kockázatvállalási készséghez való hozzáállás megmutatja, hogy azért vannak kihagyott lehetőségek is. Ezzel együtt azt látom, hogy a vállalkozói szellem szépen növekszik és egyre bátrabbak a székelyföldi vállalkozók, akik mernek segítséget kérni. Ez nyilván térségenként más és más,
És van még egy probléma: nagyon sok vállalkozásnál, amely a kilencvenes években és a kétezres évek elején nőtt igazán nagyra, most vannak, illetve lesznek hamarosan az utódlások, amire profi menedzsmenttel kell felkészülni. Összességében egészséges vállalkozói szellemet látok Székelyföldön, amely tanult, érdeklődő és nyitott – ehhez azonban nyilvánvalóan kell még tőke, hitelképesség, ami nem lesz egyik napról a másikra.
– Ha a romániai magyarság érdekképviselete, az RMDSZ azt kérné Öntől, hogy néhány pontban javasoljon székelyföldi infrastruktúra-fejlesztési tételeket, melyek lennének ezek?
– Hűha, ez nagyon jó kérdés. Szellemi infrastruktúra-fejlesztés tekintetében mindenképp a pénzügyi és vállalkozói oktatás előmozdítását javasolnám. Az országos felmérések szerint ugyanis Románia átlagában huszonkét százalék a pénzügyileg megfelelően képzett magánszemélyek száma.
Ha elkészülne a Déli-Kárpátokon átvezető autópálya, a fél ország boldogabb lenne és a gazdaság is felélénkülne. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A fizikai infrastruktúra-fejlesztés szempontjából mindenképpen az utak hozzák el a jövőt. Épp valakivel a minap arról beszéltünk, hogy Amerikában már nem mérföldben, hanem időben mérik a megtett távolságot, ezt itthon nem tudjuk megtenni, hiszen sosem lehet tudni, hogy Csíkszeredából Bukarestbe három és fél vagy nyolc óra alatt érek-e el; hiába változatlan, 270 kilométer a táv.
És persze odafigyelnék arra is, hogy sokkal jobban támogassuk a magyar nyelv gazdasági használatát. Szerintem a székely termékek abszolút versenyképesek tudnak lenni mindenfelé, és
Ha az ember Olaszország fővárosában, Romában reggelizik egy szállodában, és elé teszik a joghurtot és az almát, amiken az olasz mellett van egy olyan címke, pecsét is, hogy „Gutes aus Südtirol”, vagyis „jó dolgok Dél-Tirolból” – nos, ez ott senkit nem zavar. Ha itthon egyszer csak azt mondanánk, hogy mondjuk azt a mobilszolgáltatót választjuk, amely száz százalékban magyarul is kiszolgál minket mint népcsoportot, akkor szerintem két nap alatt megoldódna a magyar kiszolgálás. Vagy azt az ásványvizet vesszük, amin magyarul is írja a terméknevet – nem csak a budapesti nagyáruház polcain lévő termékén, hanem a Székelyföldön forgalmazottén is –, akkor remélhetőleg az is rendeződne.
Egy közösség erejének és nagyságának két forrása lehet: az egyik a szuperpopuláció (mint például az albánok Koszovóban), a másik a gazdasági erő (mint az osztrákoké az Olaszországhoz tartozó Dél-Tirolban). Én mindig a helyit és a magyart keresem, a benzinkúton, a boltokban, a szolgáltatásokban. A döntéshozók között azonban nem látom azokat, akik ki mernének állni és azt mernék mondani, hogy „vedd a magyart!”.
Névjegy
Diósi László alapvetően makroközgazdásznak tartja magát, 1995-től 2021-ig azonban a bankszektorban dolgozott. „Visszavonulása” óta a Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatán stratégiát és pénzelméletet oktat. A Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) elnöke, emellett senior trainerként képzéseket tart menedzsmentből, stratégiából, üzleti tervezésből. Budapesten született, de 2005 óta Romániában él, a román állampolgárságot is felvette, csíkszeredai személyi igazolvánnyal rendelkezik.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
2 hozzászólás