Egymás kölcsönös megértése lehet a kulcsa a generációk kapcsolódásának – hangzott el az előadáson
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Hány napot bírnánk ki okostelefon vagy internet nélkül? Mondhatjuk, hogy a munkánkhoz kell, de ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor nem csak a Z és az Alfa generáció, hanem az egész világ internetfüggő – hangzott el az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének, valamint a szövetség helyi és udvarhelyszéki nőszervezetének A görgető generáció címmel szervezett hétfői előadásán.
2023. február 28., 19:182023. február 28., 19:18
2023. február 28., 19:212023. február 28., 19:21
Különböző generációk, különbözőképpen szocializálódtak, más történelmi, politikai és gazdasági helyzetekben nőttek fel és emiatt egy kicsit másképp viselkedtek – magyarázta az előadáson Gergely Orsolya, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adjunktusa. Természetesen ez az elmélet nem azt jelenti, hogy
Az előadás témáját a Z generáció (1996 után születettek), illetve az Alfa generáció (2010 után születettek) tagjai képezték, akik már a digitális, internetes világban nevelkedtek.
Minden korábbi történelmi korban igaz volt, hogy a szülők tapasztaltabbak voltak gyerekeiknél, ám most a digitális világban ez nem mondható el, ezért kell erről sokat tanulniuk a gyereket vállaló felnőtteknek – jelentette ki Gergely Orsolya szociológus.
– vont párhuzamot. Hangsúlyozta, hiába gondolkodunk negatívan a helyzetről, hiszen ahogyan az áram, úgy az internet sem fog már eltűnni, ezért fontos, hogy a szülők is alkalmazkodjanak az új eszközökhöz, hiszen kizárni már úgysem tudják azokat.
Sokan gondolják, hogy a Z-generációs fiatalokat már csak az érdekli, ami képernyőkön megjelenik, azonban meg kell érteni, hogy bár ez nagyon fontos számukra, azért másra is kíváncsiak – véli Gergely Orsolya. Arról is beszélt, hogy a látszat ellenére nagyon sok esemény, történés megviseli őket.
„Én azt gondolom, hogy minden, ami megjelenik az ifjabb generációk esetében, az részben a felnőtt generációtól is érkezik. Hány napot bírnánk ki okostelefon vagy internet nélkül? Mondhatjuk, hogy a munkánkhoz kell, de ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor nem csak ez a generáció, hanem a világ ilyen internetfüggő” – fogalmazott a szakember.
A felnőttek mindemellett „szelfifüggőknek” is képzelik a fiatalokat, de emlékeztetett, vegyük észre, hogy a szokás mindössze tíz év alatt úgy elterjedt, hogy mindenki ismeri és természetesnek tartja.
Az online tevékenységről pedig tudni kell, hogy a fiatalok ott igyekeznek ikonok és tökéletesen megszerkesztett profilképek mögé rejtőzni, hiszen nagyon tartanak a negatív kommentektől. Ezzel magyarázható például, hogy rengeteg szelfit készítenek magukról, hogy legyen amiből kiválasszák a tökéletes online megjelenésüket.
– így Gergely Orsolya.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Ezen sajátosságok már fokozottabban jelen vannak az Alfa generáció esetben, hiszen ők gyakorlatilag már az okostelefonok világában születtek, amikor a szülők már megosztották az interneten a róluk készült fényképeket. Mindemellett életük folyamán is azt látják, hogy a felnőttek folyamatosan használják az okostelefonjukat. Most már egyébként az oktatásban is megjelentek a digitális eszközök, ami jó példát jelenthet a pozitív felhasználási módjukra.
Noha a szülők napjainkban is biztosan elmondják gyerekeiknek, hogy
– vázolta az előadó.
A Sapientia EMTE 2012 és 2020 között Székelyföldön elvégzett felmérései szerint az iskolák egyre jobban igyekeznek szabályozni a telefonhasználatot a hetedikes és tizenegyedikes fiatalok nyilatkozatai alapján. Ezzel szemben a szülők egyre kevésbé szabályozták ezt. Azon pedagógusok száma is növekszik, akik képzéseken vesznek részt a digitális eszközökkel kapcsolatos tudnivalók elsajátítása érdekében. A szülők ezzel szemben egyre kevésbé tudják, hogy gyerekeik mivel foglalkoznak az online térben.
A megkérdezett felnőttek mintegy háromnegyede úgy tudja, hogy gyerekük még nem nézett pornót az interneten. Ha a fiataloktól kérdezik ugyanezt, akkor lényeges rosszabb az arány. Hasonló a helyzet ugyanakkor az ijesztő tartalmak, illetve az online zaklatások esetében is.
– osztotta meg a tapasztalatokat Gergely Orsolya.
Az egyetem 2016-os felméréséből kiderült, hogy minden negyedik gyerek osztott meg információt idegeneknek arról, hogy mikor és hová utaznak családjukkal, hatvan százalékuk pedig a teljes nevét is elárulta. A megkérdezettek harminc százaléka küldött fényképet magáról, tizenhat százalékuk pedig már kapott szexuális ajánlatot ismeretlentől – mindezt hét éve. „Nem megijesztve, nem kétségbe ejtve a gyerekeket, de ezekről már érdemes beszélni velük otthon” – szögezte le a szakember. Hozzátette, fontos, hogy
Fotó: 123RF
A szakpszichológusok azt mondják, hogy 14 éves kor alatt napi 90 percnél többet nem szabad a képernyő előtt tölteni (tévé, telefon, számítógép stb.), így ehhez érdemes viszonyítani a szülőknek a szabályokat – mondta Gergely Orsolya. Ezt persze konkrétan meg kell tárgyalni a gyerekkel, úgy, hogy neki is legyen beleszólása.
Természetesen a példamutatás az egyik leghatékonyabb megoldás a szülők részéről: legalább családi programokkor ne lehessen a digitális eszközöket használni, ugyanakkor képernyőmentes övezeteket is kialakíthatunk az otthonunkban. Sokat segít az is, ha olyan kortárs játszótársakat biztosítsunk gyerekeinknek, akikkel a való életben is jól érzik magukat. Ezek mellett folyamatosan interakcióba kell lenni a gyerekünkkel. Beszélgessünk, érdeklődjünk, játszunk velük, akár az általuk kedvelt online játékokkal is.
– tanácsolta a szociológus.
A jelenlévők kérdéseire válaszolva a szakember kifejtette, lehet ugyan ellenőrizni a fiatalokat különböző applikációk használatával (melyik honlapokat látogatják, merre járnak stb.), illetve a telefonjuk időszakos áttekintésével, de mindenképp fontos, hogy ez előre megegyezett alku szerint, a gyerek tudomásával történjen. A hosszú idő alatt kialakított bizalmi kapcsolat azonban fontosabb.
– zárta az előadást Gergely Orsolya.
A kormányprogram nagy része elkészült, de sem a deficitcsökkentési csomaggal, sem a kormányprogrammal nem lehet haladni addig, amíg nincs miniszterelnök-jelölt – jelentette ki hétfő este az RMDSZ elnöke.
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia a parajdi bányakatasztrófa ügyében.
A hatóságok továbbra is úgy csökkentik a Korond-patak sótartalmát, hogy tíz motoros szivattyú folyamatos működtetésével kiszivattyúzzák a vizet a parajdi sóbánya omladozó régi részlege fölött.
Több mint 56 000 gazda félmillió hektárnál is nagyobb összterületre kért egységes mezőgazdasági támogatást Hargita, Maros és Kovászna megyében. A támogatásigénylés véget ért, de a gazdák teendői még nem.
Újból jelentősen megnövekedett sótartalmú víz közelít Dicsőszentmárton felé, ezért ismét le kell állítani vízüzemet – közli Facebook-oldalán a Kis-Küküllő menti város polgármestere.
Uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a nők elleni párkapcsolati erőszak előfordulási aránya – hívta fel a figyelmet hétfőn az Eurostat adataira hivatkozva a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodája.
Június első felében izgalmas Székelyhon játék zajlott a Rádió GaGán: a rádióhallgatók a szlogenünk – Otthon vagyunk benne. – bemondásával kellett felvegyék a telefont, ezt követően pedig be kellett fejezzék egy, a játék órájában megjelent cikkünk címét.
Példaértékű összefogásról tesznek tanúbizonyságot a kézdivásárhelyi vendéglősök, a helyi önkormányzat kezdeményezésére létrejött Kézdi Gasztrotéren saját specialitásaikat kínálják a városnapok alatt. De lesz sokadalmi sör és óriáskerék is.
Több mint 5300 érettségiző diák vett részt hétfőn a kisebbségek anyanyelv- és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
1 hozzászólás