Lupán Norbert kilencedikes diák tolmácsolta diáktársai üzenetét
Fotó: Farkas Áron
Sokéves hagyomány szerint idén is diákok és tanáraik állították össze az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére tartott ünnepi műsort Kézdivásárhelyen. Előbb a református temető kopjafáinál, majd a Vigadó Művelődési Központ előtti téren gyűltek össze emlékezni a céhes város lakói.
2023. október 23., 19:252023. október 23., 19:25
A református temetőben a Dr. Csiha Kálmány Református Kollégium diákjai hajtottak fejet a szabadságharc hősei előtt. Az eseményen részt vettek az Erdélyi Vitézi Rend Kézdiszéki Székkapitányságának, valamint az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének képviselői is.
A megjelenteket Bartos Károly iskolalelkész köszöntötte, majd Lupán Norbert kilencedikes diák tolmácsolta a kollégium diákjainak üzenetét. Mint mondta, a forradalomról beszélni 67 év távlatában igencsak nehéz, ugyanis ennyi idő alatt elhalványul, átalakul az emlékezet. „Amit akkor éltünk át, soha többé nem éljük át.
– fogalmazott a kilencedikes diák.
A református temetőben tartott ünnepségen az Erdélyi Vitézi Rend képviselői is jelen voltak
Fotó: Farkas Áron
A diákszónok kiemelte, a szabadságharc szelleme ma is kötelez. „Ma is rá kell ébrednünk, hogy párthovatartozástól, származástól, vagyoni helyzetünktől függetlenül elsősorban valamennyien magyarok vagyunk, egy nemzet. Legyünk a határ bármely oldalán vagy bárhol a világon. Csak magyarként,
Csak így maradhatunk hívek értékeinkhez, múltunkhoz, hőseinkhez, önmagunkhoz” – mondta Lupán Norbert.
Csigás Zoltán egy lyukas magyar zászlót adományozott az Erdélyi Vitézi Rend képviselőinek
Fotó: Farkas Áron
Az iskola diákjai énekkel és szavalattal idézték meg az ’56-osok emlékét, majd Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke szólt az egybegyűltekhez, külön köszöntve az Erdélyi Vitézi Rend jelenlevő képviselőit, akik szerinte képesek fenntartani a pesti srácok eszméjét. „Nagyon büszke vagyok arra, hogy őrzik a vitéz nagybányai Horthy Miklós által megalapozott hagyományt, mert szükséges a fiatalok számára, hogy erőt kapjanak, és álljon előttük példakép.
Beke Ernő, az Erdélyi Vitézi Rend kézdiszéki kapitánya felidézte,
Kézdivásárhelyen is forrtak az indulatok, szervezkedések zajlottak, és az akkori hatalom ezeket nem hagyta megtorlatlanul. „A Szoboszlay-kirakatperben kivégzett, meghurcolt, börtönbe zárt 1956-osok emlékére ezt a kopjafát állították az életben maradottak, hogy ezen nehéz időkre emlékeztesse az útókort” – hangsúlyozta.
A megemlékezés végén koszorúkat helyeztek el a helyi 1956-osok emlékére állított kopjafánál
Fotó: Farkas Áron
A beszédeket követően Csigás Zoltán
A megemlékezés délután folytatódott a Vigadó Művelődési Ház előtti téren, ahol a Nagy Mózes Főgimnázium diákjai adtak elő alkalomhoz illő verses-táncos-zenés műsort.
A Nagy Mózes Főgimnázium diákjai verses-táncos-zenés műsorral emlékeztek
Fotó: Farkas Áron
Pillanatképeket villantottak fel a forradalom eseményeiből, e mozzanatok tragikus, de ugyanakkor felemelő, ünnepi jellegét is kidomborítva. Mindkét ünnepség himnuszaink eléneklésével és koszorúzással zárult.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!