
Hetek óta tart a vita Csíkszeredában az előválasztás körül. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az RMDSZ Csíkszeredai Szervezetét működtető VKT elnöke és négy elnökségi tagja – Korodi Attila (elnök), Bors Béla, Sógor Enikő, Ábrahám Előd és Szikszai Tamás – reagált az előválasztást követelő négy önkormányzati képviselő korábbi nyílt levelére.
2024. március 26., 17:072024. március 26., 17:07
Nem várt sokáig a csíkszeredai Városi Küldöttek Tanácsának (VKT) elnöksége: válaszlevélben jelezte Bíró Albinnak, Veress Dávidnak és Szőke Domokosnak, hogy mit gondolnak az előválasztást követelő keddi nyílt levelükről. Egyébként

Négy önkormányzati képviselő kéri nyílt levélben, hogy szervezzenek előválasztást Csíkszeredában. Úgy vélik, ennek hiányában jogos a kérdés: jelentkezik-e önként megfelelő számú jelölt, lesz-e erre egyáltalán lehetősége?
„A közelgő önkormányzati és európai parlamenti választásoknak óriási a tétje, hiszen ezen múlik, hogy lesz-e erőnk itthon, Erdélyben, Csíkszeredában és lesz-e hangunk Európában. Mert a politika nem a procedúrákról, az eljárásokról és a politikusokról szól, hanem az emberekről, a város lakóiról, a munkáról.
Ha a jelöltlistákat hasonlítjuk össze, sok hasonlóságot tapasztalhatunk: 2020-ban, egy rendkívüli versenyhelyzetben 30 csíkszeredai jelentkezett be a Szövetség önkormányzati jelöltlistájára, 2016-ban 18, 2012-ben pedig 21 személy. Idén, 2024-ben 17 személy jelentkezett, tehát mindössze eggyel kevesebben, mint 2016-ban. Mindennek ismeretében valóban jogos a kérdésfelvetés a lista feltöltésével kapcsolatosan? Egyébként úgy, ahogy a korábbi két évtizedben, idén is a lista fennmaradó, nem befutó helyeire olyan személyeket fogunk felkérni, akik a maguk szakmájában köztiszteletnek örvendenek, ezzel is jelezve, hogy nem a tisztség, hanem a munka a fontos” – fogalmaznak a VKT-tagok.
A válaszlevélben a támogatói aláírások összegyűjtésére is kitérnek.
„A választást megelőző időszakban több komoly feladatot is kell abszolválnunk. Ezek közül az egyik az RMDSZ jelöltlistájának a letételéhez szükséges támogatói aláírások összegyűjtése.
Önkénteseink, valamint a jelenlegi VKT tagok aktív hozzájárulásával a mai napig már 7000 csíkszeredai lakos támogatta aláírásával jelöltjeinket, és itt nem állunk meg. Ez számunkra azt mutatja, hogy a városlakók bíznak bennünk, elégedettek a Szövetség európai parlamenti és helyi tevékenységével.”
Végezetül megemlítik, hogy ők a városért és a közösségért dolgoznak. „Fejlesztjük a város oktatását, holnap (szerdán, szerk. megj.) például 21 millió euró értékű szerződést írunk alá Bukarestben a kampuszfejlesztési programra a taplocai iskolaközpont helyszínére, amely révén, oktatótermek, műhelyek, bentlakás, közösségi központ, fogorvosi rendelő és tornaterem épül 1700 középiskolás javára.”

Miközben Csíkszeredában az RMDSZ városi szervezete szerint nem érdemes holmi előválasztással fárasztani a választópolgárokat, úgy tűnik, Székelyudvarhelyen még nem punnyadtak bele ennyire a demokráciába.
A Székelyhon több cikkben is beszámolt arról, hogy Csíkszeredában idén nem szervez előválasztást a helyi RMDSZ. Ezt a lépést sokan elfogadhatatlannak tartják, Veress Dávid önkormányzati képviselő petíciót is indított, arra kérve a csíkszeredaiakat, aláírásukkal gyakoroljanak nyomást a Szövetségre, hogy gondolják meg magukat, és mégis szervezzenek előválasztást – amelynek Csíkszeredában több évtizedes hagyománya van.

Tizenheten lennének önkormányzati képviselők az RMDSZ színeiben Csíkszeredában, közülük fog sorrendet kialakítani a Városi Küldöttek Tanácsa április negyedikén. Ekkor döntenek arról is, hogy ki lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje.

Párton belüli kihívója akadt Korodi Attilának, Csíkszereda polgármesterének: Szőke Domokos is bejelentkezett a hargitai megyeszékhely vezetésére. A döntés a Város Küldöttek Tanácsára hárul, mivel az RMDSZ idén nem szervez előválasztást.

Aláírásgyűjtésbe fogott Veress Dávid azért, hogy Csíkszereda lakói kérjék, sőt követeljék, hogy a megyeszékhelyen is szervezzen állóurnás előválasztást az RMDSZ.

Petícióban követelik az előválasztások megtartását Csíkszeredában, miután az RMDSZ városi szervezetének elnöke egy hete bejelentette, nem szerveznek előválasztást az RMDSZ önkormányzati jelöltjeinek rangsorolására.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
5 hozzászólás