Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei vidéki háziorvosok többsége elvégezte ugyan a gyermekek tanév eleji szűrését, de akadnak olyanok is, akik megtagadták ezt a tevékenységet. Szerintük ugyanis a háziorvosok nem végezhetnek iskolaorvosi feladatokat megfelelő jogi keret nélkül.
2014. szeptember 29., 10:072014. szeptember 29., 10:07
2014. szeptember 29., 14:182014. szeptember 29., 14:18
Soós Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke a pénteken megjelent Hiányosságok az iskolaorvosi rendszerben című cikkünkre reagálva kérte, hogy írjuk meg: a háziorvosok csak abban az esetben végezhetnek iskolaorvosi tevékenységet, ha az önkormányzatok szerződést kötnek velük. Szerződés hiányában nem vizsgálhatják meg a gyermekeket, mert jelen pillanatban erre nem létezik jogi keret, ráadásul az egészségügyi biztosító sem fizeti külön ezt a tevékenységet.
„Létezik egy kormányrendelet, amely kimondja, hogy ott, ahol nincs iskolaorvos, az önkormányzatok ezt a szolgáltatást leszerződtethetik a háziorvosokkal. Ennek hiányában a háziorvostól senki nem kérheti számon, senki nem teheti kötelezővé, hogy végezze el az iskolaorvosi feladatokat” – hangsúlyozta Soós.
A kis vidéki iskolákban van gond
Hargita megyében 150 háziorvos tevékenykedik jelenleg. Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, közülük tizenöten tagadták meg, hogy jelentést küldjenek a tanév eleji iskolai szűrésről. Legtöbben Udvarhelyszékről, de akadnak néhányan Csík és Gyergyó környékén is, akik nem vállalták, hogy megvizsgálják a gyermekeket a vidéki iskolákban, ahol nincs iskolaorvos.
„Valóban a 2008-ból származó 162-es sürgősségi kormányrendelet előírja, hogy ahol nincs iskolaorvos, ott az önkormányzat köthet szerződést a háziorvosokkal vagy más orvosokkal. Hogy létezik-e ilyen szerződés köztük vagy sem, az az ő dolguk. Egy biztos, a szűrést el kell végezni az iskolákban. Azok a gyermekek, akik iskolába járnak, nem tehetnek róla, hogy Romániában ez nincs rendesen szabályozva” – magyarázta Tar.
Megoldást kell találni a helyzetre
A legérintettebb tanintézetek a kis létszámmal működő iskolák, melyeket az önkormányzat tart fenn, hogy ne kelljen a gyermekeknek ingázniuk a közeli nagyobb településekre, és azért, hogy ezek a gyermekek ne hagyják ott az iskolát.
„Ilyen kis létszámú iskoláknál nem lehetett külön iskolaorvost alkalmazni. Jelezni fogom a minisztérium felé, hogy találjanak megoldást erre a helyzetre. Korábban is történt hasonló, amikor a háziorvosok nem adtak ki igazolásokat a diákoknak, aztán később bevették a keretszerződésbe, az ott felsorolt kötelességeik közé. Javasolni fogjuk, hogy ezt is hasonlóképpen oldják meg, mert valóban ki lehet bújni ez alól a feladat alól” – mondta a népegészségügyi igazgatóság vezetője. Hozzátette, hogy a háziorvosok többsége jól járt el orvos-szakmai szempontból: „akik úgy érezték, kötelességük a közösségükért cselekedni, azok megtették”. Az iskolaorvosok 2008-tól kerültek át az önkormányzatok hatáskörébe az egészségügyi minisztériumtól, fizetésüket azonban továbbra is a szaktárca biztosítja.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!