Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei vidéki háziorvosok többsége elvégezte ugyan a gyermekek tanév eleji szűrését, de akadnak olyanok is, akik megtagadták ezt a tevékenységet. Szerintük ugyanis a háziorvosok nem végezhetnek iskolaorvosi feladatokat megfelelő jogi keret nélkül.
2014. szeptember 29., 10:072014. szeptember 29., 10:07
2014. szeptember 29., 14:182014. szeptember 29., 14:18
Soós Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke a pénteken megjelent Hiányosságok az iskolaorvosi rendszerben című cikkünkre reagálva kérte, hogy írjuk meg: a háziorvosok csak abban az esetben végezhetnek iskolaorvosi tevékenységet, ha az önkormányzatok szerződést kötnek velük. Szerződés hiányában nem vizsgálhatják meg a gyermekeket, mert jelen pillanatban erre nem létezik jogi keret, ráadásul az egészségügyi biztosító sem fizeti külön ezt a tevékenységet.
„Létezik egy kormányrendelet, amely kimondja, hogy ott, ahol nincs iskolaorvos, az önkormányzatok ezt a szolgáltatást leszerződtethetik a háziorvosokkal. Ennek hiányában a háziorvostól senki nem kérheti számon, senki nem teheti kötelezővé, hogy végezze el az iskolaorvosi feladatokat” – hangsúlyozta Soós.
A kis vidéki iskolákban van gond
Hargita megyében 150 háziorvos tevékenykedik jelenleg. Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, közülük tizenöten tagadták meg, hogy jelentést küldjenek a tanév eleji iskolai szűrésről. Legtöbben Udvarhelyszékről, de akadnak néhányan Csík és Gyergyó környékén is, akik nem vállalták, hogy megvizsgálják a gyermekeket a vidéki iskolákban, ahol nincs iskolaorvos.
„Valóban a 2008-ból származó 162-es sürgősségi kormányrendelet előírja, hogy ahol nincs iskolaorvos, ott az önkormányzat köthet szerződést a háziorvosokkal vagy más orvosokkal. Hogy létezik-e ilyen szerződés köztük vagy sem, az az ő dolguk. Egy biztos, a szűrést el kell végezni az iskolákban. Azok a gyermekek, akik iskolába járnak, nem tehetnek róla, hogy Romániában ez nincs rendesen szabályozva” – magyarázta Tar.
Megoldást kell találni a helyzetre
A legérintettebb tanintézetek a kis létszámmal működő iskolák, melyeket az önkormányzat tart fenn, hogy ne kelljen a gyermekeknek ingázniuk a közeli nagyobb településekre, és azért, hogy ezek a gyermekek ne hagyják ott az iskolát.
„Ilyen kis létszámú iskoláknál nem lehetett külön iskolaorvost alkalmazni. Jelezni fogom a minisztérium felé, hogy találjanak megoldást erre a helyzetre. Korábban is történt hasonló, amikor a háziorvosok nem adtak ki igazolásokat a diákoknak, aztán később bevették a keretszerződésbe, az ott felsorolt kötelességeik közé. Javasolni fogjuk, hogy ezt is hasonlóképpen oldják meg, mert valóban ki lehet bújni ez alól a feladat alól” – mondta a népegészségügyi igazgatóság vezetője. Hozzátette, hogy a háziorvosok többsége jól járt el orvos-szakmai szempontból: „akik úgy érezték, kötelességük a közösségükért cselekedni, azok megtették”. Az iskolaorvosok 2008-tól kerültek át az önkormányzatok hatáskörébe az egészségügyi minisztériumtól, fizetésüket azonban továbbra is a szaktárca biztosítja.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!