Egy hét alatt két medvetámadás történt a Kászonokban: csütörtökön egy 15 éves lány szenvedett súlyos sérüléseket, múlt pénteken pedig egy 19 éves fiút támadott meg a medve. A vadállatok gombászás közben rontottak a fiatalokra.
2014. augusztus 07., 19:472014. augusztus 07., 19:47
2014. augusztus 07., 19:502014. augusztus 07., 19:50
Veszélyekkel jár a gombászás a kászoni falvak környékén: egy hét alatt két alkalommal támadt meg medve gombászókat.
Családjával gombászott csütörtök délelőtt a kászoni lány, akire a Kászonfeltíztől néhány kilométerre lévő Gyertyános elnevezésű erdős területen támadt rá a medve. A helyszínen tartózkodó egyik személy beszámolója szerint a medve „lenyomta a leánykát, aki sikoltozni kezdett, amire az állat felállt és elszaladt”. Szerencséjére egy férfi épp az esztenáról lovas szekerével hazafelé tartott, ő vitte be a sérültet a faluba. Hívták a helyi mentősöket, akik Csíkszeredába szállították a sérültet. Demeter Ferencet, a megyei kórház menedzserét épp az alatt kerestük, amikor a lány sebeit látták el. „Legalább húsz harapott és karmolt sebet kell ellátniuk az orvosoknak” – nyilatkozta.
Mint később a kászoni mentősöktől megtudtuk, a fiatal tarkóján, jobb karján, combján és mellkasán is súlyos sérülések keletkeztek.
Egy hete is támadt
Sztojka Tamás kászoni háziorvos hívta fel a figyelmünket arra, hogy egy héten belül ez volt a második medvetámadás. „Múlt pénteken Kászonújfalu határában, ugyancsak gombászás közben egy tizenkilenc esztendős fiatalemberre is rátámadt egy medve. Neki az arca és két karja sérült meg” – mondta a háziorvos.
Elkerülni a medvét
Vadászok a hangos beszélgetést vagy éneklést javasolják a medvével való találkozás elkerülésére. A legtöbb medve kerüli a kontaktust az emberrel, és egyszerűen odébb áll, hiszen messziről hallja, hogy merre járnak az emberek. Ugyanakkor felhívják a figyelmet: a kirándulók vagy akár a gombászók úgy válasszák meg az útvonalat, hogy ne kelljen a sűrű, bokros területen is keresztülgyalogolni, mert ilyen helyeken könnyen előfordulhat, hogy már csak az utolsó pillanatban veszik észre a vadállatot.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!