Fotó: Mihály László
Népes részvétel mellett zajlott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épületében első alkalommal megtartott Csíki Magbörze. A háztáji kertészkedők számára szervezett rendezvényen lehetőség volt arra, hogy a résztvevők egymás között csereberéljék a bevált zöldségek, virágok magvait. Emellett a jelenlevők különböző szakmai előadásokat is hallhattak.
2013. február 24., 12:392013. február 24., 12:39
2013. február 24., 14:132013. február 24., 14:13
„Lassan itt a tavasz. Tapasztalatom szerint ilyenkor az emberek egymás közt cserélgetik azokat a magokat, amelyeket ősszel vagy a nyár folyamán begyűjtöttek. Úgy gondoltuk, jó lenne, ha szervezett keretet adnánk ennek a csereberének” – fogalmazott az első Csíki Magbörze megvalósításának ötletével kapcsolatban Daczó Dénes. Az Agrár Média Egyesület munkatársa és a 7határ.ro gazdaportál főszerkesztője kifejtette, céljuk azt volt, hogy lehetőséget adjanak a gazdáknak és kertészeknek a személyes találkozásra.
Emellett a szakmai ismeretek bővítését is szem előtt tartották a meghívott szakemberek előadásai által. A jelenlevők megtudhatták például azt, hogyan kell előkészíteni a magágyakat, és miért fontosak a földben élő mikroorganizmusok. Ugyanakkor a vetőmag típusainak a kiválasztásáról és a nem vegyszer típusú tápanyag utánpótlásról is hallhattak előadást a résztvevők. A nap utolsó értekezletéből az is kiderült, milyen gyógynövényeket lehet a kertben termeszteni úgy, hogy azok akár a kert díszei is legyenek. Az elhangzott előadások egyébként a 7hatar.ron is elérhetők lesznek.
„Hajlamosak vagyunk arra, hogy elmenjünk az üzletbe és megvegyük a magokat. Viszont fogalmunk sincs, milyen eredményt fog hozni, de elültetjük és várunk. Vannak meglepetések, köztük olyanok is, amelyek nem kellemesek. Az emberek közti személyes információ- és tapasztalatcsere sokkal megbízhatóbb és jobb eredményre vezet” – foglalta össze az első magbörze tapasztalatait Daczó Dénes. A szakember úgy vélte, nagyon fontos lenne az, hogy ha van lehetőségünk rá, akkor az otthoni kiskertekben termeljük meg a zöldséget. „Kertjeink vannak bőven, ha kihasználjuk az ezek által nyújtott lehetőségeket, akkor ez mindenkinek jó lesz” – fogalmazott Daczó.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!