Utazgatnak, „mert utazni érdemes”

Csődközelből állította talpra a csíkszeredai városi tömegközlekedést a közszállítás újraszervezésével megbízott Csíki Trans Kft. A buszok működtetése ugyan még két évvel az újraszervezés után sem nyereséges, de már közel(ebb) állnak ahhoz, hogy a buszjegyekből, illetve bérletekből beszedett összegből fedezzék a havi kiadásokat. Ráadásul a járműpark bővítésére is szükség lenne.

Kozán István

2012. július 02., 14:182012. július 02., 14:18

2012. július 02., 16:362012. július 02., 16:36

 

„Eddig mindössze három leírt panasz érkezett hozzánk, ezek mindegyike a buszvezetők viselkedésére vonatkozott. Kivizsgáltuk, és kiderült, azok mögött személyes sérelmek álltak” – mondja Veres Sz. János, a csíkszeredai városi tömegközlekedést működtető Csíki Trans Kft. ügyvezető igazgatója, akivel a vállalkozás elindítása, 2010 eleje óta eltelt időszakról beszélgettünk.   

A kezdetek

Csíkszeredában a városi tömegközlekedés 2009-ben bérelt buszokkal indult újra, és amennyiben semmit sem változtatott volna az állapotokon az akkori működtető, akkor – Veres János szerint – legtöbb fél éven belül csődbe került volna. „A kimutatások szerint akkor egy megtett kilométerre mindössze egyetlen utas jutott, holott ez a szám a nagyvárosokban legalább 3,5 utas kellene legyen. A polgármesteri hivatal ilyen helyzetben hozta létre a Csíki Trans közszolgáltatói vállalkozást, majd 2009 végén vásárolt négy vadonatúj, egyenként 30 személyes Mercedes Sprinter kisbuszt, valamint két, 1995-ös gyártmányú, hatvan személyes MAN közepes méretű buszt”.

Az útvonalakat és a menetrendeket a városlakók bevonásával, illetve Ráduly Róbert Kálmán polgármesterrel közösen alakították ki, amelyek kisebb változtatásokkal 2010 áprilisától érvényben vannak.   

Kilométerek, buszok, motorcsere

A hat jármű átlagosan havonta 22-25 ezer kilométert tesz meg. A Mercedesek naponta összesen kilencszáz kilométert futnak, a MAN márkájú közepes busz pedig összesen 220 kilométert. Öt járművel oldják meg a közszállítást, az egyik MAN pótjárműként működik. Érdekes adalék az utas/kilométer arány változása: 2010 elején, amikor a Csíki Trans elkezdte tevékenységét, egyetlen kilométerre 1,23 utas jutott. Tavaly elérték az 1,41 utas/kilométer arányt, jelenleg pedig 1,56 utas/kilométernél tartanak.

A szállított utasok száma a következőképpen alakult: 2010-ben 336 ezer, 2011-ben 392 ezer, az idei félévi eredmény alapján pedig körülbelül 420 ezer utas fog utazni az év végéig. „Vigyázunk arra, hogy a nagyobb buszaink csak akkor járjanak, amikor szükség van erre. Egyébként a legerősebb, a taplocai járatunkon már igény van arra, hogy a hatvan személyes járművekkel fuvarozzunk” – indokolja az ügyvezető igazgató, aki két közepes méretű autóbuszra már le is tette igénylését az önkormányzathoz.

A Mercedes kisbuszokat vadonatújon vásárolták, de azokban csalódnia kellett az üzemeltetőnek, ugyanis egyikben 65 ezer megtett kilométer után motort kellett cserélni.

Utazói szokások
 
Mivel a gazdasági helyzet évek óta romlik, ezért vannak, akik személygépkocsijuk helyett a tömegközlekedést választották – mondja az ügyvezető igazgató, majd hozzáteszi: országos szinten a tömegközlekedés egyik rákfenéje, hogy a gazdasági termelőegységek bezártak, ezért már nincs ahonnan, illetve ahová szállítani a munkásokat. Két esztendővel ezelőtt a csíkszeredai utasok 32 százaléka használt bérletet, tavaly már 51 százalék, idén pedig 57 százalék.

„A bérlet kizárja a csalás lehetőségét, ugyanakkor a buszvezető munkáját is megkönnyíti. Azért is jó bérletet váltani, mert azt bármely vonalon korlátlan alkalommal használhatja a bérlet kiváltója. Továbbá bérlet esetén a sofőr nem tud a jegyek eladásával visszaélni. Persze nem jelenthetem ki biztosan, hogy nem történhet visszaélés a jegyek adásvételénél” – ismeri el Veres. 2010-ben kilencven bérletet adtak el havonta, most 170 darabot. Iskolai szünidő alatt jelentősen visszaesik a bérletesek száma, akárcsak a forgalomé, a városi buszozásban ugyanis a július és az augusztus a holtszezon.

„Két év tapasztalatából elmondhatom, hogy a buszozás nem napfüggő, de még nem is időjárás-, hanem évszakfüggő. Azt gondoltuk, szerdán, piacnap lévén nagyobb lesz a forgalom, ám ez nem igaz. Az egyházi ünnepekre viszont odafigyelünk, például a kilenc keddi szentmisékre, olyankor megduplázzuk a csíksomlyói járataink számát. A helyhatósági választások napján pótjáratokat működtettünk Csibára és Erdőaljára, de az ott lakók nem hitték el, hogy szavazás után vissza is szállítjuk őket lakóhelyükre, ezért az első járatunk üresen jött be a városba. A második aztán teljesen megtelt.”    

Panaszok, furcsaságok

„Bármilyen is legyen a szolgáltatás, mindig vannak elégedetlen utasok. Sokan azt szeretnék, ha a busz minden bejárat előtt megállna, de persze ne a saját portájuk előtt, mert ott szemetelnek a felszállók. Jelezték azt is, hogy kellene egy járat Szécsenybe, ez viszont kockázatos, mert távolt esik a várostól, arra rossz az út, és előfordulhat, hogy két utas szállna fel a végállomáson, ami hatalmas ráfizetés lenne. Az embereknek meg kell érteniük: a hat buszt úgy kell beosztanunk, hogy azzal lefödjük a várost. Tulajdonképpen öt járművet használunk, a tartalékbuszt járműromlás és reggeli csúcsforgalomkor működtetjük” – avat be az ügyvezető.  

Amióta létrejött az autós parkolást felügyelő City parking Kft., azóta könnyebb a buszmegállókba való behajtás is. Igaz, csak azokba, amelyek hatásköre az említett céghez tartozik. Máshol, ahol nincs „bilincsveszély”, például a Fenyő utcában vagy az Octavia Goga középiskola szomszédságában, ott a buszmegállót nagyrészt elfoglalják a személygépkocsik.

Változtatniuk kellett a nyugdíjasoknak szóló ingyen utaztatás módszerén, mivel 2010 júniusára oda jutottak, hogy a 23 ezer jegyet váltott utas mellett ugyanennyien utaztak ingyen. „Abban a hónapban rekordszámú, 460 ingyenes bérletet váltottak. Azóta súlyoztuk a nyugdíjas bérleteket, így ma már mindössze ötven, a teljes értékűnél olcsóbb bérletet váltanak havonta” – árulta el.

A Csíki Trans Kft.-nek összesen huszonöt alkalmazottja van, tavaly májustól a vállalat működteti a csíkszeredai távolsági buszállomást is.

Ráduly: idén nem lesz eszközbeszerzés

„Lezárult a csíkszeredai tömegközlekedés újraszervezésének második szakasza, és mielőtt továbblépnénk, értékelnünk kell az eddigi eredményeket. Egy dolgot azonban már most elmondhatok: az idei költségvetési évben nem szerepel nagyobb tételű eszközbeszerzés, azaz buszvásárlás” – fogalmazott megkeresésünkre Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere. A tömegközlekedés újraszervezésének első szakasza a bérelt buszok korszaka volt. A második periódusnak a közszállítás két évvel ezelőtti újraszervezésétől eltelt két év számít. Ráduly szerint hamarosan egy kiértékelőt kellene tartani, amelyben az utazók, a tömegközlekedést működtetők, valamint a városvezetők összegeznék tapasztalataikat. „Továbbá használt buszok vásárlását sem támogatnám a közeljövőben, inkább újakat kellene vásárolni\" – tette hozzá a polgármester. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel