Újraszerveződött a csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Önszervező zenekarként jellemezte a csíkkozmási fúvószenekart Köllő Ferenc karnagy, ugyanis az aktív zenészek miatt az évek múlásával egyre többen kaptak kedvet, hogy csatlakozzanak a csapathoz. Jelenleg harmincnyolcan fújják a rezet a községben.

Szabó Kamilla-Mária

2016. augusztus 23., 10:092016. augusztus 23., 10:09

2016. szeptember 24., 19:572016. szeptember 24., 19:57

A zenekar alapításának ötlete régebb megfogalmazódott a helyiekben, már a \'90-es évek elején szerették volna, ha elindul egy fúvószenekar a településen – akkor azonban nem sikerült megvalósítaniuk. 2009-ben a helyi önkormányzat kezdeményezésére újra szerveződni kezdtek, akkor már nagyobb sikerrel – számolt be György Ernő. A kozmási zenekar elnöke hozzátette, első körben Dobos Andor, Gergely Csaba, Gábor Pál, Borbély Ferenc segítségével kezdtek tagokat toborozni, sikerült mintegy harminc helybélit bevonni a zenekarba.

Hét éve 20-25 hangszert vásárolt a helyi polgármesteri hivatal és közbirtokosság a zenészek számára, így voltak, akik még saját hangszereiken játszottak. Gergely Csaba kifejtette, a kezdeti tagokból többen kiléptek – elsősorban a tanulmányaikat máshol folytató fiatalok –, de sokan csatlakoztak is a zenekarhoz. Arra is kitért, hogy kezdetben a zenészek saját gyermekeiket vonták be a zenélésbe, majd a hozzájuk közel álló ifjakat. A gyermekek élményei révén pedig az osztálytársaik is kedvet kaptak a zenéléshez, így egyre több fiatal csatlakozott hozzájuk. Köllő Ferenc, a zenekar karvezetője hangsúlyozta, annyira önszervező a csapat, hogy sosem fogyatkozott a létszám, sőt folyamatosan növekedett. Jelenleg 38 taggal zenélnek, de alkalomadtán vendégzenészeket is elhívnak muzsikálni, ahogyan ők is szívesen besegítenek a szomszédos települések fúvószenekarainak.

Megalakulásuk után pár évvel egyesületet alapítottak, amelyet Tuzson Jánosról, a nyergestetői csata hőséről neveztek el. Elsősorban a pénzügyi kiadások elszámolása és a pályázatok könnyebb lehívása miatt alapították meg a fúvósegyletet – ismertették az alapítótagok. Azt is elmondták, legfőbb fenntartójuk a kozmási és lázárfalvi közbirtokosság, ők évente  biztosítanak egy adott összeget a fúvószenekar számára. Emellett azonban az önkormányzat is rendszeresen segíti munkájukat. Először egy rend egyforma inget vásároltak, majd 2014-ben Köllő Ferenc karnagyuk közreműködésével egy parajdi születésű, Máramarosszigeten élő zenetanárnő ajánlott fel számukra 37 rend egyenruhát. Tavaly pedig sikerült új egyenruhákat varratniuk, így jelenleg fellépő ruhára nincs szükségük. Hangszerkészletüket is rendszeresen bővítik, de mivel azok folyamatosan kopnak, használódnak, így elengedhetetlen azok gyakori javítása, felújítása – avatott be a Bartók Béla- és Rónai Antal-díjas karnagy, zeneszerző. Megjegyezte ugyanakkor, szükséges a menet- és állókottatartók bővítése, hiszen azok is rongálódnak a használattal.

Első jelentős fellépésük a magyarországi Lakiteleken szervezett első nemzetközi fúvóstalálkozó volt, de a zenekar fogadta 2014-ben Áder János köztársasági elnököt Nyergestetőn, illetve abban az évben zenéltek Szászvárosban Böjte Csaba testvér ezüstmiséjén is. Rendszeres résztvevői az Alcsíki Fúvóstalálkozóknak, de zenéltek már Borszéken, Gyergyóditróban, Gyergyóremetén, Kászonújfaluban, Kászonaltízen, Lövétén, Szentegyházán, Csíkszentimrén. Mindezek mellett adtak már koncertet Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Alsórákoson, Bodokon, Sepsiszentgyörgyön, Lázárfalván, a Szent Anna-tónál, Nyergestetőn. Csíkszeredában nemcsak a városnapokon zenéltek, hanem például a Márton Áron szoborcsoport pünkösdi avatóünnepségét is ők tették szebbé. A múlt hétvégén pedig a Kolozsvári Magyar Napok meghívottjaként fújták a rezet a 700 éves kincses városban – sorolta Köllő Ferenc. Kitért repertoárjukra is, amelyben szerepelnek indulók, keringők, polkák, klasszikus zenei átiratok, operettek, népi és jazz feldolgozások, filmzeneátiratok, könnyűzenei és világslágerek a zeneirodalom remekműveiből.

A szakember azt is kiemelte, hogy a zenekar tagjai bérmentve, idejüket, energiájukat nem sajnálva zenélnek, fellépésekre járnak, amivel öregbítik a település nevét, mégis sok esetben azt tapasztalja, hogy nem kapnak kellő megbecsülést a helyi településvezetőktől, netán meghívóiktól. Meglátása szerint több figyelmet érdemelnének ezek az emberek, továbbá hiányol egy olyan megyei kulturális intézményt, amely összefogná, illetve segítené a fúvószenekarok munkáját. Rámutatott ugyanakkor az Alcsíki Kistérségi Társulás vezetőjének, Gergely András munkájának fontosságára is, aki nemcsak a szentmártoni fúvószenekart, hanem minden alcsíkit pártfogásba vett.

Zenekari tagok

Fuvola: Boros Andrea, Bodó Krisztina, Kovács Krisztina. Klarinét: Borbély Szilárd, Erdély Zoltán, Dobos Attila, Dobos Andor, Boga Imola, Gábor Edvárd. Altszaxofon: Potyó Éva, Lestyán Csilla, Bakó Júlia, Borbély Ferenc. Trombita: Kozma Attila, Boga Attila, György Andrea, Gergely Ákos. Szárnykürt: Gergely Csaba, András Szabolcs, János Zoltán. Tenorszaxofon: György Ernő, ifj, Borbély Ferenc. Mélyszárnykürt: Bocskor Blanka, Gergely Őrs, Szebeni Csaba. Althorn: György Attila, György Adrián, Keresztes András. Esz-kürt: Szász Botond. B-tuba: Bálint Albin, Potyó László. Jazz dobok: Gábor Pál. Pergődob: Dobos Norbert, Vízi Gyula. Nagydob: Boga Ervin. Cintányér: Fodor Attila. Ütőhangszerek: György Krisztián, Szász József. Bedolgozó vendégzenészek: Trombita – Szopos Zoltán, Bodó István, Szántó Ákos. B-tuba – Márton Levente. Klarinét – Vargyas László.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát