Idén szeptember 27-én és 28-án tartják a Falu a városban elnevezésű ingyenes családi programot a csíkszeredai dendrológiai parkban. A tavaly első alkalommal megszervezett rendezvény fölülmúlta a várakozásokat, ezrek fordultak meg a városba költöztetett vidéken, ahol a gazdálkodó életmódba lehetett belekóstolni. Ebben az évben tovább bővítik a programkínálatot.
2014. szeptember 10., 18:242014. szeptember 10., 18:24
2014. szeptember 10., 20:482014. szeptember 10., 20:48
„Tavaly a városlakók egy része szkeptikus volt azzal kapcsolatban, hogy miért fontos egy ilyen jellegű rendezvényt létrehozni a falvak övezte Csíkszeredában. A tavalyi Falu a városban programot két nap alatt hozzávetőleg kilencezren látogatták meg, ez bizonyítja, hogy van igény rá és folytatni kell” – mondta Mihály László. A 7határ.ro internetes portál főszerkesztője mellett Haschi András, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének elnöke, valamint Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere is részt vett a szerdán tartott sajtótájékoztatón, amely keretében bemutatták az idei rendezvényt.
Szükséges rendezvény
Az országban egyedülálló rendezvényt Antal Attila szükségesnek tartja, hiszen azt vallja, hogy a város és a vidék szervesen együtt kell éljen: a városiaknak is kell tudniuk arról, hogy miből él meg sok csíkszéki gazdálkodó. Megjegyezte, látva a tavalyi rendezvényt és figyelembe véve a visszajelzéseket, idén is támogatják a programot, hogy az minél színvonalasabbá válhasson.
Ráfos szekeret a tömbházak közé
Haschi András rámutatott, az első ilyen rendezvény bebizonyította, hogy – bármennyire is vidékhez közeli Csíkszereda – sok városi gyermek soha nem ült még szekéren, traktoron, nem látta, hogyan fejik a tehenet, nem ivott frissen facsart almalevet. Ezzel a rendezvénnyel szeretnék összehozni a falut és a várost. Ezért – ahogyan a falusi környezetben is megtalálható – a tömbházak közé egyaránt beviszik a ráfos szekeret és a modern mezőgazdálkodási gépeket, a nemesített fajok mellett a nemesítetlen állatokat is, illetve bemutatják a mindennapi tevékenységeket.
Gazdagabb programkínálat
A két nap alatt az érdeklődők szinte mindennel megismerkedhetnek, ami a falusi életmódhoz kapcsolódik: megtekinthetők, kipróbálhatók majd a különböző mezőgazdasági gépek, lesz traktorkiállítás, baromfiudvar, esztena, állatsimogató, állatetetés, tehénfejés. Emellett többet tudhatnak meg a kenyérsütés fortélyairól, a takarásról, kóstolhatnak héjában sült pityókát és túrós puliszkát is – sorolta Haschi.
Mihály László hozzátette, a tavaly jól bevált programokat nem akarták lecserélni, helyettesíteni, inkább törekedtek újdonságokkal gazdagítani, így a nemes szárnyasok mellett idén hagyományos baromfiudvart is kialakítanak. A jelenlevők több mezőgazdasági gépet láthatnak majd, és a múlt évben kevés figyelmet kapott lófajtákat is felvonultatják. A kézi mellett idén a géppel való fejést is megtekinthetik az érdeklődők, sőt a fafeldolgozásról is többet tudhatnak meg – részletezte.
Önkéntesek jelentkezését várják
„Szeptember közepén jelennek meg azok az arculati elemek, amelyek a rendezvény népszerűsítését szolgálják. Majd 26-án karavánszerűen, traktorokkal bejárjuk a város különböző részeit, és úgy hívjuk a rendezvényre az ott lakókat” – avatott be a főszerkesztő. Megjegyezte, még várják az önkéntesek jelentkezését – az info@faluavarosban.ro e-mail címre –, akik a két nap alatt a rendezvény zavartalan lebonyolításában segédkezhetnek majd.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!