Fotó: Gecse Noémi
A csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskolában tartott találkozót a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató műsor csapata szombaton, a verseny harmadik évadjára jelentkező erdélyi gyerekeknek.
2016. október 30., 13:122016. október 30., 13:12
Peller Mariann, a Virtuózok producere elmondta, Molnár Levente, Csíkszeredából származó operaénkesnek, és édesapjának, Molnár Csabának köszönhetően már a műsor második évadjában is versenyezhettek erdélyi gyerekek. Ezt az előválogató előtti találkozót azért tartották fontosnak megtartani, mert az a tapasztalatuk, hogy a forgatások során nagyon sok kérdés merül fel, és ha a felkészülés megfelelő, a megmérettetés is sokkal könnyebben megy. A jelentkezőknek azt javasolta, hogy maximum hat-nyolc perces, lehetőleg pörgős, virtuóz darabokkal jelentkezzenek, amelyeknél fontos, hogy jól be legyenek gyakorolva.
Erdélyből mostanáig 12 kis zenész jelentkezett, a szombati találkozón fele volt jelen. A csíkszeredai Nagyi István Művészeti Szakközépiskola négy diákja is indul a megmérettetésen. A tizedik osztályos, fuvolán játszó Ioni Renáta második alkalommal jelentkezik a Virtuózok versenyére. „Tavaly egy nagyon lassú darabbal, egy áriával jelentkeztem, a zsűri tagjai megdicsértek ugyan, de ők azt várták, hogy a lírai és a technikai oldalamat is mutassam meg, azaz, hogy mennyire tudok gyors tempóban játszani. Az elődöntőig jutottam el. Most már tudom, hogy mivel jár a verseny, és felkészültebben megyek. Tapasztalatnak mindenképp jó volt. A szüleim nagyon bíznak bennem és mondják, hogy nem kell feladni és mutassam meg, hogy van technikás oldalam is, nem csak lírai. Nekem fontos, hogy ismét megpróbáljam, és minél többet megmutassak magamból. Mindenképp jó ebbe a körforgásba bekerülni, sok lehetőség nyílik ezáltal” – mutatott rá Renáta.
Osztálytársa, Bálint Botond klarinéton játszik. Mint mondta, látta a tavaly, hogy jelentkeztek az osztálytársai, és a tanára is biztatta, ezért próbálja meg a megmérettetést.
Renáta öccse, Ioni Eduárd Gyula is indul a versenyen, akárcsak a tavaly, akkor az elődöntőig jutott. A negyedikes fiú zongorán játszik, és mivel tetszett neki a műsor, újra próbálkozik. „A tavaly nehéz volt, nem tudtuk, hogyan kell felkészülni. Remélem, most tovább jutok” – fejezte ki reményeit. Az ötödik osztályos Sas Barbara szintén zongorajátékkal próbálkozik a versenyen.
Nagy élmény a Virtuózok
A találkozón jelen voltak a múlt héten zajlott Virtuózok erdélyi koncertsorozat fellépői is, Bolyky Zoltán karmester, valamint az előző évadok döntősei, akik megosztották tapasztalataikat az újonnan jelentkezőkkel.
„Több mint egy éve volt a második szériának az itteni válogatása, amelyre elég sokan jelentkeztünk, és nagy élmény volt az erdélyi gyerekek számára, hogy egy ilyen lehetőség adódott, hogy külföldön is megmérettethetik magukat, az egyedülálló klasszikus-zenei vetélkedőn. Ez egy nagy lehetőség, mert nem csak magadnak tudod bebizonyítani azt, hogy mennyit fejlődtél és mennyire vagy ambícíós, hanem a zsűrinek is és a nézőknek is. Ezáltal nem csak egy ország, hanem egy egész világ meg fog ismerni. Az a lényeg, hogy folyton gyakorolni kell” – fogalmazott Jakab Roland, majd elmesélte, hogy egész nyáron lehetősége volt mesterkurzusokra, fesztiválokra, magánórákra járni, hogy felkészülhessen a Ifjú Zenészek Eurovíziós Versenyére. .
A többiek is a verseny utáni történésekről számoltak be, mint mondták, a műsor után kinyílt előttük a világ, számos tanulási és fellépési lehetőséget kaptak. A Virtuózok egyébként alapítványt is létrehozott, hogy a versenyben részt vevő tehetséges gyerekek pályáját a műsor után is egyengesse. Segítséget nyújtanak például hangszervásárlásban, kurzusok vagy más zenei versenyek költségeinek támogatásában, valamint számos koncertet is szerveznek számukra a világ minden táján.
A második évad versenyének győztese, a nagybőgőn játszó Kökény Tamás elmondta, amikor először jelentkezett a versenyre, nem jutott be, aztán ismét megpróbálta. „A zenésznek nem azért kell ezt csinálnia, mert muszáj, hanem szeretetből, és azt kell adja, ami ő maga. Tanácsolom mindenkinek, ha bekerül, akkor a saját zenéjével próbálja megszerettetni magát az emberekkel. Ez sok kitartást, gyakorlást jelent, de megéri végigcsinálni. Ha pedig esetleg nem sikerül, meg lehet még próbálni, mert van még lehetőség az életben” – hangsúlyozta a 17 éves zenész.
Mindenki győztes
A közös beszélgetést követően a jelentkezőket egyénileg meghallgatták és jó tanácsokkal láttak el a zenei szakemberek. A tényleges elődöntőt november végén, vagy december elején tartják, addig viszont mesterkurzusokat szerveznek az érdekelteknek. „ Ezeknek a felkészüléseken fontosnak tartom a próbálás alkalmait, tehát, hogy a színpadra lépés előtt külön zenekari próbákat is tapasztaljanak meg a gyerekek, azt, hogy mennyire más zenekar kíséretben megszólaltatni az adott művet, mint szólisztikusan” – mutatott rá Bolyky Zoltán karmester.
Peller Mariann úgy véli, noha ez egy verseny, de mindenki, aki jelentkezik, győztes. Mert a gyerekek sok kalandot, tapasztalatot, barátot nyernek. Mint mondta, a magyarországi tévéműsorral egy időben Kínában, az Amerikai Egyesült Államokban és Thaiföldön is megszervezik a Virtuózokat. „A tervünk az, hogy 2020-ra húsz országban megrendezzük a Virtuózokat. Ha ötvöződik a klasszikus és a modern, akkor a világban sok jó dolog születik, és így lehet fenntartani és megváltoztatni az emberek véleményét a komolyzenéről. Tervünkben van az Euróvirtuózok, majd a World Virtuózok megszervezése is. A műsorokon belül lehetnek változtatások, de a missziónk megmarad: mindenhol alapítványok jönnek létre, és mindenhol ösztöndíjjal segítjük a gyerekeket, valamint, hogy felfedezzünk olyan tehetségeket, akik a Virtuózok nélkül nehezen érvényesülnének. Fontos missziónk továbbá, hogy nem létrehozzuk a tehetségeket, hanem felfedezzük.”
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!