Eladnák vagy bérbe adnák tulajdonosai a Hargita Megyei Művészeti Népiskola által negyedszázadon át használt csíkszeredai épületet. A Petőfi utca 36. szám alatti kék házat néhány éve kapták vissza az örökösök.
2012. november 12., 15:052012. november 12., 15:05
2012. november 12., 19:062012. november 12., 19:06
„Fagyállót töltöttünk a fűtésrendszerbe, egyéb állagmegőrző beruházás azonban nem történt a házban” – mondja Daradics András, a ház három tulajdonosának egyike, miközben feleségével, Mónikával körbevezetnek az impozáns belsejű épületben.
Eladnák vagy bérbe adnák
Az 1200 négyzetméteres épületet 1900-ban Bochkor Béla olasz mesterekkel építtette, lakóháznak. A harmincas évek elején Daradics Félix ügyvéd megvásárolta és az államosításig használta. „Működött benne készruhagyár, katonaság, bentlakás, kulturális központ több mint húsz éven keresztül, a visszaszolgáltatásig pedig ebben a házban volt a Hargita Megyei Művészeti Népiskola” – sorolja a társtulajdonos, aki örül annak, hogy három évvel ezelőtt eléggé jó állapotban kapták vissza az ingatlant. A tetőt például még annak idején a művészeti népiskola újíttatta fel.
„A visszaszolgáltatás előtt Csíkszereda Polgármesteri Hivatalától felkerestek, és megkérdezték, ha rendeződnek a tulajdonjogi kérdések, szándékszunk-e eladni a házat. Azóta viszont nem kerestek többet. Évekkel ezelőtt az ortodox egyház részéről is járt nálunk egy ingatlanügynök, de nem adtuk oda az épületet, egyébként sem voltak még tisztázva akkor a tulajdonviszonyok. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről is volt egy komolyabb érdeklődés, de végül nem erre az épületre, hanem a Lázár-házra esett a választásuk, ott alakítottak ki irodákat” – mondja Daradics András felesége. Közben volt, aki az épület egy helyiségét szerette volna kibérelni, táncteremnek. Óvodának is kiszemelték az épületet, de az a terv sem valósult meg.
„A megyei könyvtár ideköltöztetése is felmerült. Tetszett is a könyvtárosoknak a szintek beosztása, aztán egyik pillanatról a másikra elálltak a vásártól, ez volt az utolsó megkeresés” – teszi hozzá András.
A tulajdonosok minap a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai vezetőségét is felkeresték. Makó Zoltán, az egyetem Gazdaság- és Humántudományok Karának dékánja érdeklődésünkre megerősítette, megkapták a tulajdonosok által az épületről összeállított aktacsomót, amit egyelőre vizsgál a felsőoktatási intézmény vezetősége.
„Sokba kerülne az épület külső és belső javítása, amit nem tudnánk finanszírozni, ezért döntöttünk az eladás mellett. Mielőtt rendeződtek volna a tulajdonpapírok, járt nálunk egy angol befektető, aki óriási összeget, 1,2 millió eurót ajánlott az épületért. Utána viszont beütött a gazdasági válság, a befektető pedig elállt a vásártól. Mi egyébként kiindulóárként durván 800 ezer eurót kérnénk az ingatlanért, de rögtön hozzátesszük, komoly szándék esetén természetesen olcsóbban is odaadnánk” – summázza a Daradics házaspár.
Rádulynak van megoldási javaslata
Mivel a visszaszolgáltatás előtt a polgármesteri hivatal érdeklődött az ingatlan jövőbeli sorsáról, ezért megkérdeztük a polgármestert, a hivatalnak lenne-e elképzelése a Bochkor-féle házzal kapcsolatosan.
„Nem áll szándékunkban megvenni az ingatlant, van viszont egy megoldási javaslatom: szerintem a magyar államnak kellene megvásárolnia” – fogalmazott szűkszavúan a Csíkszereda Magyar Főkonzulátusával szemben található ház kapcsán Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!