Fotó: Pinti Attila
Egyelőre a nyolcadikosok költöznek be, majd a következő tanévtől a többi osztály is birtokba veszi a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskola megújult 5-8. osztályos épületét. A csíkszentmártoni felső tagozatos általános iskolások kívül-belül felújított tanintézményét csütörtökön avatták fel.
2012. május 17., 18:032012. május 17., 18:03
2012. május 17., 19:062012. május 17., 19:06
A rossz idő miatt a tornateremben tartották csütörtökön a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskolában az 5-8. osztályos épület avatóünnepségét. Ábrahám Klára iskolaigazgató felidézte, a felső tagozatos általános iskolásoknak otthont adó épület alapkövét 1964-ben tették le, az engedélyezett hat osztály helyett pedig közös összefogással nyolc tantermet építettek fel. Az iskola és tornaterem építésében az akkori diákok és pedagógusok is részt vettek, 1965-ben pedig beindult az oktatás. Az azóta eltelt idő megviselte az épületet, ezért néhány éve elkezdtek megoldást keresni a felújítására, és a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által az iskola bekerült – négy más Hargita megyei tanintézménnyel együtt – azon iskola-rehabilitációs programba, amelyet a román állam az Európai Fejlesztési Bank támogatásával valósított meg.
A több mint kétszázezer lejes beruházás magába foglalta az iskolaépület külső és belső felújítását és új bútorokkal való berendezését is. A felújítás, amelyet alvállalkozóként a Tectum vállalat végzett el, időre elkészült, és kedden lezajlott az épület műszaki átvétele is – ismertette az iskolaigazgató. Elmondta, az új bútorok a nyáron kerülnek be az épületbe, az 5-7. osztályosok pedig következő tanévtől vehetik birtokba az épületet. Már most beköltöznek viszont a nyolcadikosok, hogy a felújított, szép iskolában készülhessenek a záróvizsgájukra. Amint Ábrahám Klára kiemelte, a beruházás megvalósításához a helyi önkormányzat vállalta fel az előtanulmány és a tervek elkészítését és az önrészt is a helyi tanács biztosította.
Gergely András polgármester az avatón megköszönte a helyi tanácsnak, hogy néha erőn felül is támogatta az iskola felújítását, és rámutatott, az építkezéssel járó kellemetlenségek, mint például, hogy a felső tagozatosok délután kellett iskolába járjanak a felújítás alatt, elfelejtődnek, amikor ilyen szép épületet vesznek át. „Öröm a községnek, hogy ilyen szép épülettel gazdagodott” – mondta a polgármester.
Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő azt emelte ki ünnepi beszédében, hogy ahogyan annak idején konok kitartással, hittel és összefogással építették fel az iskolaépületet, úgy most is összefogásra, hitre és kitartásra volt szükség a beruházás megvalósítására.
A helyi önkormányzat nevében felszólaló Gondos Imre helyi tanácsos arra mutatott rá, hogy az önkormányzat, az iskola és a tanfelügyelőség összefogásával sikerült felújítani az iskolaépületet, a közös munka pedig együtt gondolkodásra és együttműködésre is megtanította a résztvevőket. A diákok műsora és az egyházi áldás után az avatóünnepségen részt vevők bejárhatták a nyolc osztálytermet és mosdókat magába foglaló szépen felújított épületet.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!