Fotó: Veres Nándor
Jelenleg tizenöt taggal működik a Csíkszentdomokosi Tűzoltózenekar, amelynek legidősebb tagja nyolcvan esztendős, és már 56 éve zenél a csapatban. A zenekar 1960-as alapításakor vásárolt hangszerek közül pedig még máig használnak egy tubát. Folytatjuk a csíkszéki fúvószenekarokat bemutató sorozatunkat.
2016. augusztus 17., 10:302016. augusztus 17., 10:30
2016. augusztus 17., 10:442016. augusztus 17., 10:44
1960-ban alakult meg a Csíkszentdomokosi Tűzoltózenekar, az induláshoz a helyi önkormányzat segítségével vásárolták meg a szükséges hangszereket. A zenekaralapítás kezdeményezői az önkéntes tűzoltók és helyi, zenélni szerető férfiak voltak. Az alapító tagok közül páran még ma is zenélnek a csapatban, de többen elhunytak már az egykori tagok közül, helyüket fiatalabbak vették át. Valamikor mintegy húszan fújták a rezet, jelenleg pedig tizenöten tagjai a zenekarnak – ismertette Marchal Antal. A fúvószenekar egyik tagja hozzátette, „a legelején Kedves Imre, Kedves Ignác, Kedves Pista bácsik voltak a zenekar mozgatórugói. Mi, akik jelenleg 50–60 év közöttiek vagyunk, a hatvanas évek végén csatlakoztunk a zenészekhez fiatal legényekként. Jelenleg a legidősebb tagunk Bács Marci bácsi, aki nyolcvanadik életévét tölti nemsokára, a legfiatalabb tagunk pedig 19 esztendős.” Korábban az aktív önkéntes tűzoltók közül kerültek ki a zenekar tagjai. Jelenleg több idősebb zenész már nem vesz részt az oltásokon, habár szerepelnek a tűzoltók névsorában.
A zenész beszámolt arról is, hogy az első hangszerek közül már csak egy tuba van, amit még használ a tulajdonosa, illetve egy dobot is őriznek még, de azon már nem zenélnek, mivel sikerült újat vásárolni helyette. A hangszerkészlet korszerűsítését részben a közbirtokosság és a helyi polgármesteri hivatal segítségével oldják meg, de még mindig vannak, akik saját hangszereiken játszanak. Habár alkalomadtán az önkormányzat és a közbirtokosság támogatja őket, elsősorban ők tartják fent saját magukat. Tavaly például legelőtakarítást végeztek egy adott területen, az arra kapott fizetségből három kisebb hangszert tudtak vásárolni. „A valóság az, hogy szeretjük, és azért csináljuk, másképp már rég feloszlott volna a zenekar” – summázta a zenekari tag. Megjegyezte, fellépőruháikat is több mint tíz éve varratták, azóta többen kinőttek már azokból a nadrágokból, illetve az újonnan belépett ifjabb tagoknak sem talál a korábbi zenészek öltözete. Ezért rövidesen a ruhatárukat szeretnék felújítani, ehhez számítanak a helyi intézmények segítségére is. Továbbá szeretnék hangszerkészletüket is bővíteni, legfontosabb egy eufónium beszerzése lenne az egyik fiatal zenész számára, mert amelyen jelenleg zenél már elhasználódott állapotban van.
A zenekar tagjai
Bács Márton – trombita, Szebeni Pál – trombita, Marchal Antal – trombita, Boros Imre – nagydob, Sándor Árpád – tenorszaxofon, Török Gábor – pergő-, dzsesszdob, Kedves Alajos – trombita, Szecsete József – eufónium, Dobos Attila – tuba, Bálint Lajos – cintányér, Albert Ferenc – tenorszaxofon, Fábián Attila – klarinét, Marchal Ferenc – klarinét, Bíró Hunor – eufónium, Mákszem Arnold – tenorszaxofon.
Noha a zenekar néhány tagja már több tíz éve zenél, mégis elengedhetetlennek tartják a próbákat, főként fellépések előtt: gyakorlat nélkül ugyanis nehéz például faluébresztést zenélni egy mozgó járművön. Téli időszakban gyakrabban próbálnak, nyáron a mezei munkák miatt azonban csak néha sikerül összeülniük, olyankor azonban akár éjfélig is zenélnek. És habár többségük ismeri a kottát, az idősebbek elsősorban hallás után zenélnek. Míg a fiatalok kotta szerint fújják, addig a korosabbak alkalomadtán felírják a billentyűkombinációkat a hangok fölé – avatott be Marchal Antal. Mint elmondta, rendszerint fellépnek a helyi karácsonyi vásárban, a kortárstalálkozókon, de ők fogadják a 32-es határvadász emléktúra részvevőit, és ők fújják a himnuszokat a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) által rendezett helyi labdarúgó-mérkőzéseken is. Zenéltek már a Gáborkerti megemlékezésen, május elsején, a székelyek nagy menetelésén és történelmi ünnepségeken is. Falunapokkor ők fújják a faluébresztőt, de rendeztek már felcsíki fúvóstalálkozót, és megtartották a zenekar 50. évfordulóját is. Repertoárjukban szerepelnek indulók – köztük tűzoltó- és bányászindulók –, népdalok, táncdalok, egyházi énekek, himnuszok, keringők, csárdások, tangók.
A legnagyobb kihívásnak a próbákon, fellépéseken való részvételt találják, mivel a munkahelyekről való hiányzást mindenki maga kell megoldja. Korábban volt rá példa, hogy az önkormányzat tüzelőt biztosított a fúvósoknak munkájukért, de jelenleg nincs ilyen honorárium. Tavaly pedig a lakásadót nem kellett kifizetniük azoknak, akik a zenekarban fejtettek ki önkéntes munkát – foglalta össze.
Mint megtudtuk, a Csíkszentdomokoson működő ifjúsági zenekar kezdeményezői is a tűzoltózenekar tagjai voltak, ők keresték fel a közbirtokosságot, hogy érdemes lenne a helyi fiatalokkal is foglalkozni. A kezdeményezés hatására 32 hangszert vásároltak az ifjaknak, illetve tanárokat hívtak Csíkszeredából. Volt rá példa, hogy az ifjúsági zenekarból kinövő fiatalok a tűzoltózenekarhoz csatlakoztak.
Már a műszaki tervek készülnek a Büdösfürdőn kiépítendő víz- és szennyvízhálózat számára, az viszont még kérdéses, hogy a két községhez tartozó üdülőövezet eddigi legnagyobb beruházását lehet-e egyként kezelni, vagy két külön munkálat lesz.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
szóljon hozzá!