Fotó: Veres Nándor
Halad ugyan a csíkszeredai Kossuth Lajos és Hargita utcai tömbházak hőszigetelése, de munka közben a lakók részéről is kérdések, kifogások merültek fel, ezekről már a polgármesteri hivatalban is egyeztettek. A tömbházak alsó szintjein található kereskedelmi felületek szigeteléséről még egyeztetések folynak.
2014. szeptember 30., 10:092014. szeptember 30., 10:09
Idén kapott új lendületet a tömbház-hőszigetelési program Csíkszeredában, a város központjában két tömbházsoron is dolgoznak a kivitelező cég alkalmazottai. A lakók hozzájárulása nem kis összeget jelent, az ezzel kapcsolatos kérdésekre igyekszik válaszolni a városháza.
A Hargita utcai 2., 4., 6. és 8. szám alatti lakótömbök külső hőszigetelését júliusban, a Kossuth Lajos utca 28., 30., 32., 34. és 36. szám alatti tömbházakét pedig augusztusban kezdte el a közbeszerzési eljárás után nyertesnek ítélt kivitelező, a helybeli Tectum Company Rt. A Hargita utcai tömbházak belső homlokzatának nagy részén a nemesvakolatot is felhordták, és a fronton is dolgoznak már a cég alkalmazottai, a Kossuth utcában a belső homlokzaton viszont több munka maradt. A Hargita utcai helyszínen az ütemtervnek megfelelően halad a kivitelezés, a Kossuth utcában van némi lemaradás, ezt igyekeznek behozni – mondta kérdésünkre Vigh Ádám, a Tectum Company Rt. igazgatója.
Az időjárástól is függ
Mint az igazgató elmondta, jelentős mértékben az időjárási viszonyoktól függ, hogy ebben az évben meddig lehet folytatni a szigetelést. A Kossuth utcában a belső homlokzat befejezése után nem dolgoznak majd az épület frontján, a Hargita utcában viszont igen. Az elkövetkező két hétben a Hargita utcai tömbházak tetőszigetelésének befejeztével a másik helyszínen szigetelik a tetőt. Mivel az európai uniós finanszírozás a kereskedelmi felületek szigetelésére nem vonatkozik, az említett Kossuth és Hargita utcai tömbházak alsó szintjein található üzletek, irodák tulajdonosaival még tart az egyeztetés arról, hogy ezen homlokzatok esetében lesz-e szükség és igény szigetelésre – tudtuk meg az igazgatótól.
Kérdések, kifogások
Több észrevétel is felmerült a lakók, illetve a lakástulajdonosi egyesületek részéről a munkálatok folyamán. Hétfői ott jártunkkor Kerekes Viorel, a Hargita utca 2., 4., 6. és 8. szám alatti tömbházakat képviselő lakástulajdonosi egyesület illetékese a kivitelezés ütemét kifogásolta, szerinte viszonylag kevesen dolgoznak. A Kossuth utcaiakat tömörítő lakástulajdonosi egyesület ügyintézője, Kémenes Gabriella szerint több lakó kérdéseket tett fel a kivitelezés végösszegével kapcsolatban, mert nem volt érthető számukra, hogy az egységesen befizetett hozzájárulás után a végelszámolásnál mennyivel csökkennek a költségek, illetve nem tudják, menet közben milyen plusz költségek adódhatnak.
Szigorú ellenőrzés
Ezzel kapcsolatban nemrég egy találkozót is tartottak a polgármesteri hivatalban, Szőke Domokos alpolgármester szerint a legtöbb kérdésre sikerült választ adni. Úgy látja, a Kossuth utcai kifogások jelentős része abból adódik, hogy a szükséges tudnivalókat a lakástulajdonosi egyesületnek nem sikerült megfelelően közölnie a lakókkal. Továbbra is lehetőség van a lakók részéről felmerülő kérdésekre választ kapni a városházán – közölte. Hozzátette, a kivitelezési tervet és a szerződést is ellenőrizte az uniós finanszírozást biztosító Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség, amelynek szakemberei kéthavonta tartanak ellenőrzéseket, és műszaki ellenőre is van a kivitelezésnek. Az elvégzett munkálatok kifizetését pedig csak akkor írják alá, ha a lakók részéről sem merülnek fel ellenvetések.
Jelentős hozzájárulás
A beruházások 60 százalékát uniós alapokból finanszírozzák, 40 százalékát pedig az önkormányzat és a lakók állják fele-fele arányban. A Hargita utca 2., 4., 6. és 8. szám alatt 104, míg a Kossuth utca 28., 30., 32., 34., 36. számok alatt 114 lakás külső szigetelése történik meg. A lakók önrésze a négyszobás lakások esetében meghaladja az 5500, háromszobásnál a 4500, kétszobásnál pedig a 3500 lejt.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!