Fotó: Veres Nándor
Településenként változó, hogy hogyan oldják meg a csíki iskolák a tanórák utáni délutáni foglalkoztatást tanulóik számára.
2016. szeptember 20., 11:102016. szeptember 20., 11:10
Van, ahol formailag bejegyzett módon működik az iskola utáni program, egyes helyeken viszont ettől eltérő formában oldják meg a tanórák utáni felügyelet. Vannak települések, ahol nincs lehetőség erre. A tanintézmények igazgatóinak többsége szerint a szülők részéről nagy igény mutatkozik az iskola utáni programra.
Az Iskola az iskola után program – after school – országszerte elterjedt, célja a kötelező iskolai tanórákon kívül lehetőséget nyújtani a diákoknak a felzárkózásra, tanulásra, szórakoztató foglalatosságokra.
A programban részt vevő gyerekek biztonságos helyen tölthetik el a délutánjaikat, ebédet kapnak, és elvégezhetik a házi feladataikat a felvigyázó pedagógusok segítségével. Ez egy 2011-ben indult tanügyminisztériumi program, ajánlott eljárás az önkormányzatoknak és iskoláknak, amelyek pályázhatnak bizonyos forrásokra, hogy településeiken megvalósítsák ezt az iskola utáni foglalkozást.
Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, az említett program elindítása bonyolult procedúrát von maga után, ezért a térségben egyelőre kevés olyan település van, ahol működik ez a fajta foglalkoztatás. Hangsúlyozta, csak törvényes keretek között van lehetőség az iskoláknak és önkormányzatoknak ilyen programot szervezni, rendkívül fontos, hogy a szülők által erre fordított összegeknek pontos nyilvántartása legyen az intézmény könyvelésben.
Hozzátette, a tanfelügyelőségen sok szülő jelezte már, hogy van igényük az efféle délutáni felügyeletre, viszont a tanintézetek többségének a jelenlegi szabályozás szerint nincs lehetősége a program elindítására. Megjegyezte, vannak iskolák, ahol más módokon oldják meg az említett délutáni foglakoztatásokat.
Ahol működik a program
A csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskolában jövő hónaptól indul el az after school program formailag bejegyzett módon. Szabó-Mező László iskolaigazgatótól megtudtuk, egyházi finanszírozás révén tudták elindítani a projektet, és eddig már több mint hatvan gyereket írattak be szüleik. A foglalkoztatás az iskola épületében lesz. A napi felügyelet és az ebéd 5 lejbe kerül, tehát egy teljes hónapban 100 lejt kell költeni a szülőnek – mondta az igazgató. Megjegyezte, tapasztalata szerint mindig is nagy igény mutatkozott a szülők részéről erre.
Csíkkozmáson is működik a program, ott a helyi önkormányzat által. Csillag Ottó, a Dr. Boga Alajos Iskola igazgatója elmondta, a délutáni foglakoztatás egy iskolán kívüli épületben zajlik, a beíratott gyerekek ebédet kapnak, és pedagógusok felügyelnek rájuk a tanórák után.
Gábor János, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatója az ezzel kapcsolatos kérdésünkre közölte, igény van a délutáni foglalkoztatásra a szülők részéről, viszont eddig nem volt lehetőségük ilyen programot indítani intézményi szinten. A jövőben tervezik, viszont ehhez finanszírozásra lenne szükség.
„Nincsen nálunk ilyen egyelőre” – fogalmazott érdeklődésünkre Pálosi Veronika, a csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskola igazgatója is. Mint mondta, eddig még a szülők nem fordultak hozza olyan kéréssel, hogy igényük lenne a délutáni felügyeletre.
Csíkszeredában nem működik az after school formailag bejegyzett módon, viszont vannak iskolák, ahol másként oldják meg ezt. Például a Petőfi Sándor Általános iskolában egy más jellegű délutáni foglakozás van. László Károly iskolaigazgató elmondta, olyan pedagógusok végeznek délutáni tevékenységet, akik kiváltották az erre vonatkozó engedélyt. Ők az iskola tantermeit bérlik délután, és azoknak a szülőknek a gyerekeit fogadják, akik beíratták hozzájuk gyerekeiket egy bizonyos összeg ellenében. Természetesen ilyen esetben nem tudnak ebédet is biztosítani a tanulóknak – tette hozzá az igazgató.
A Nagy Imre Általános iskolában is hasonló módon szeretnék megoldani a délutáni felügyeletet, viszont egyelőre még egyeztetnek a pedagógusok a szülőkkel, hogy van-e rá igény – fejtette ki Dávid Zoltán igazgató. A József Attila Általános iskolában nincs semmilyen délutáni foglalkoztatás a tanulóknak – tudtuk meg Lőrincz Juli iskolaigazgatótól.
Egy portálunknak nyilatkozó csíkszeredai édesanya elmondta, szükség lenne valamiféle délutáni foglalkoztatóra, mert a legtöbb szülőnek problémát jelent gyerekének a felügyelete, aki nem sokkal dél után végez az iskolában. „Nem feltétlenül azért, hogy a gyerek ott oldja meg a házi feladatot, hanem mert nincs akire hagyni a munkaidő alatt” – fogalmazott az édesanya.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!