Fotó: Veres Nándor
Azon dolgozik a csíkszeredai önkormányzat, hogy megoldást találjon a Csíki Játékszín, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes színészeinek, táncosainak, kiszolgáló személyzetének 50 százalékos fizetésemelésére, amelyre a kormány kötelezi a kulturális intézményeket működtető önkormányzatokat.
A kormány múlt heti döntése nyomán február elsejétől 50 százalékkal növelik a közpénzből működtetett kulturális intézményekben dolgozó előadó-művészek, színészek, zenészek, táncosok, valamint a kiszolgáló személyzet fizetését.
Ennek nyomán a csíkszeredai önkormányzatot is megkerestük azért, hogy megtudjuk, hogyan tudják biztosítani a hozzájuk tartozó kulturális intézményekben dolgozók bérének 50, illetve a vezető beosztásúak 20 százalékos növelését. A kormány által kötelezővé tett intézkedés ugyanis fejtőrést okozhat az önkormányzatoknak, hiszen a béremelésekre nem biztosított forrást az állam. A helyi önkormányzatoknak kell megoldaniuk saját költségvetésükből.
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere a téma kapcsán úgy nyilatkozott, hogy jelenleg elemzik a helyzetet, egyelőre adatokat kértek a Csíki Játékszíntől és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttestől, hogy láthassák, hová, mennyi pénz szükséges, milyen programokra mennyit kell költeniük. Arra a kérdésre, hogy lehet-e számítani elbocsátásokra, azt válaszolta az elöljáró, hogy reméli, nem.
„Azon vagyunk, hogy ez ne történjen meg, hiszen ezek az intézmények már így is a legkevesebb személyzettel működnek a 2009–2010-es elbocsátások óta” – jegyezte meg. Hozzátette, a készülőben lévő városi költségvetést is át kell dolgozniuk, nemcsak a művészeti személyzet béremelése miatt, hanem azért is, mert az önkormányzati dolgozók fizetését is növelniük kell. A tavalyi évhez képest egy bizonyos összeggel meg kell emelni az intézményeknek szánt, a városi költségvetésből biztosított összegeket, de azt még nem tudják, hogy mennyivel.
Széles skálán mozog
a színészek fizetése
Visky András, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti vezetője a Krónika kérdésére kifejtette, korábban a színészek fizetése olyan kevés volt, hogy a színházak vezetőinek különböző – törvényes – trükköt kellett kitalálniuk, külső forrásokból kellett pénzt szerezniük ahhoz, hogy például a színészek lakhatását támogatni tudják. Mint részletezte, az erdélyi magyar és általában véve a kisebbségi színjátszásra vonatkoztatva is érvényes az, hogy a színészeknek csak egy nagyon szűk rétege tud elvétve a színházi fizetés mellett más bevételekhez jutni filmszerepekből és hasonló pluszmunkákból. „Ezért úgy gondolom, az előadóművészek megbecsülése fontos lépés, a béremelés mindenképpen pozitívan befolyásolja a színészek életminőségét” – magyarázta Visky.
Mint Füleki magyarázta, igyekeznek fenntartható módon megoldani a helyzetet, megnézni, hogy honnan lehet pénzeket elvonni, átcsoportosítani, ha nem szükséges egy beruházást, javítást idén elvégezni, akkor jövőre halasztani, úgy, hogy normális körülmények között tudjanak ezek az intézmények működni.
Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója elmondta, szerdán tartottak megbeszélést az önkormányzattal. Úgy véli, hogy jövő héten születhet konkrétabb döntés az ügyben. Mint mondta, két probléma van ennek kapcsán: egyik, hogy forráshiány van, a másik, hogy béraránytalanság jön létre majd az intézményben. „A sürgősségi kormányrendelet (OUG 2/2017) elhamarkodottan született meg, felemás helyzetet teremtve azáltal, hogy a csoportfőnöknek kisebb lesz a fizetése, mint a beosztottnak” – fűzte hozzá a színházigazgató. A társulatnál egyébként úgy becsülték, hogy hozzávetőleg évi 600 ezer lejjel lesz többre szükségük a 45 alkalmazott fizetésemelésének biztosítására.
„Minden személyt érint ez a béremelés a Hargita együttesnél, örvendünk neki, és már nagyon várjuk, hogy ez valósággá váljon” – jelentette be boldogan András Mihály. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója ugyanakkor hasonlóan látja az 50 százalékos béremelés következményét, mint a Csíki Játékszín vezetője. „Ez olyan »bérfeszültséget« fog okozni, hogy a vezető személyek, középvezetők fizetése alacsonyabb lesz, mint a többieké, holott nagyobb felelősséget kell vállaljanak és többet kell dolgozzanak”.
Mint megtudtuk, az együttesnél 35-en dolgoznak, tavaly 855 ezer lej volt a bruttó bérük, idén úgy számolták, hogy a fizetések „feltornásztatásával” közel 400 ezer lejjel többre, azaz 1,2 millió lejre lesz szükségük bérköltségre. „Nem tudjuk, hogy ennek a béremelésnek mi lesz a böjtje, de reméljük, nem lesz” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy így is a táncosok többsége minimálbérért dolgozik, és sokukat gyakran a családjuk segíti az anyagiakban.
„Szeretnénk, ha az önkormányzat tudná a Székelyföldön maradást jelentő béremelést vállalni. Ugyanakkor arra kérem, a vezető beosztásban dolgozókat, hogy ne azt nézzék, hogy kevesebbet kapnak, hanem azt, hogy kollégáiknak végre több lehet. A fizetések növekedése a kulturánk minőségjavulásához járul hozzá” – osztotta meg az igazgató.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!