Fotó: Veres Nándor
Azon dolgozik a csíkszeredai önkormányzat, hogy megoldást találjon a Csíki Játékszín, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes színészeinek, táncosainak, kiszolgáló személyzetének 50 százalékos fizetésemelésére, amelyre a kormány kötelezi a kulturális intézményeket működtető önkormányzatokat.
A kormány múlt heti döntése nyomán február elsejétől 50 százalékkal növelik a közpénzből működtetett kulturális intézményekben dolgozó előadó-művészek, színészek, zenészek, táncosok, valamint a kiszolgáló személyzet fizetését.
Ennek nyomán a csíkszeredai önkormányzatot is megkerestük azért, hogy megtudjuk, hogyan tudják biztosítani a hozzájuk tartozó kulturális intézményekben dolgozók bérének 50, illetve a vezető beosztásúak 20 százalékos növelését. A kormány által kötelezővé tett intézkedés ugyanis fejtőrést okozhat az önkormányzatoknak, hiszen a béremelésekre nem biztosított forrást az állam. A helyi önkormányzatoknak kell megoldaniuk saját költségvetésükből.
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere a téma kapcsán úgy nyilatkozott, hogy jelenleg elemzik a helyzetet, egyelőre adatokat kértek a Csíki Játékszíntől és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttestől, hogy láthassák, hová, mennyi pénz szükséges, milyen programokra mennyit kell költeniük. Arra a kérdésre, hogy lehet-e számítani elbocsátásokra, azt válaszolta az elöljáró, hogy reméli, nem.
„Azon vagyunk, hogy ez ne történjen meg, hiszen ezek az intézmények már így is a legkevesebb személyzettel működnek a 2009–2010-es elbocsátások óta” – jegyezte meg. Hozzátette, a készülőben lévő városi költségvetést is át kell dolgozniuk, nemcsak a művészeti személyzet béremelése miatt, hanem azért is, mert az önkormányzati dolgozók fizetését is növelniük kell. A tavalyi évhez képest egy bizonyos összeggel meg kell emelni az intézményeknek szánt, a városi költségvetésből biztosított összegeket, de azt még nem tudják, hogy mennyivel.
Széles skálán mozog
a színészek fizetése
Visky András, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti vezetője a Krónika kérdésére kifejtette, korábban a színészek fizetése olyan kevés volt, hogy a színházak vezetőinek különböző – törvényes – trükköt kellett kitalálniuk, külső forrásokból kellett pénzt szerezniük ahhoz, hogy például a színészek lakhatását támogatni tudják. Mint részletezte, az erdélyi magyar és általában véve a kisebbségi színjátszásra vonatkoztatva is érvényes az, hogy a színészeknek csak egy nagyon szűk rétege tud elvétve a színházi fizetés mellett más bevételekhez jutni filmszerepekből és hasonló pluszmunkákból. „Ezért úgy gondolom, az előadóművészek megbecsülése fontos lépés, a béremelés mindenképpen pozitívan befolyásolja a színészek életminőségét” – magyarázta Visky.
Mint Füleki magyarázta, igyekeznek fenntartható módon megoldani a helyzetet, megnézni, hogy honnan lehet pénzeket elvonni, átcsoportosítani, ha nem szükséges egy beruházást, javítást idén elvégezni, akkor jövőre halasztani, úgy, hogy normális körülmények között tudjanak ezek az intézmények működni.
Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója elmondta, szerdán tartottak megbeszélést az önkormányzattal. Úgy véli, hogy jövő héten születhet konkrétabb döntés az ügyben. Mint mondta, két probléma van ennek kapcsán: egyik, hogy forráshiány van, a másik, hogy béraránytalanság jön létre majd az intézményben. „A sürgősségi kormányrendelet (OUG 2/2017) elhamarkodottan született meg, felemás helyzetet teremtve azáltal, hogy a csoportfőnöknek kisebb lesz a fizetése, mint a beosztottnak” – fűzte hozzá a színházigazgató. A társulatnál egyébként úgy becsülték, hogy hozzávetőleg évi 600 ezer lejjel lesz többre szükségük a 45 alkalmazott fizetésemelésének biztosítására.
„Minden személyt érint ez a béremelés a Hargita együttesnél, örvendünk neki, és már nagyon várjuk, hogy ez valósággá váljon” – jelentette be boldogan András Mihály. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója ugyanakkor hasonlóan látja az 50 százalékos béremelés következményét, mint a Csíki Játékszín vezetője. „Ez olyan »bérfeszültséget« fog okozni, hogy a vezető személyek, középvezetők fizetése alacsonyabb lesz, mint a többieké, holott nagyobb felelősséget kell vállaljanak és többet kell dolgozzanak”.
Mint megtudtuk, az együttesnél 35-en dolgoznak, tavaly 855 ezer lej volt a bruttó bérük, idén úgy számolták, hogy a fizetések „feltornásztatásával” közel 400 ezer lejjel többre, azaz 1,2 millió lejre lesz szükségük bérköltségre. „Nem tudjuk, hogy ennek a béremelésnek mi lesz a böjtje, de reméljük, nem lesz” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy így is a táncosok többsége minimálbérért dolgozik, és sokukat gyakran a családjuk segíti az anyagiakban.
„Szeretnénk, ha az önkormányzat tudná a Székelyföldön maradást jelentő béremelést vállalni. Ugyanakkor arra kérem, a vezető beosztásban dolgozókat, hogy ne azt nézzék, hogy kevesebbet kapnak, hanem azt, hogy kollégáiknak végre több lehet. A fizetések növekedése a kulturánk minőségjavulásához járul hozzá” – osztotta meg az igazgató.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
szóljon hozzá!