Fotó: Kristó Róbert
A Csíki Székely Múzeumban múzeumpedagógiai foglalkozással várják az öt-nyolc és kilenc-tizenkettedik osztályos diákokat a Magyar Természettudományi Múzeum Szóra bírt csontjaink című embertani vándorkiállítására. A szervezők remélik, a diákok a tárgyi tudás elsajátítása mellett úgy távoznak majd ezekről a foglalkozásokról, hogy egyes vizsgált esetek nyomán saját és családjuk életmódjára vonatkozó tanulságokat is levonnak.
2014. november 26., 12:482014. november 26., 12:48
Gumicsontváz, röntgenfelvételek, táplálkozási piramis, hírességekről készült fotók, szivacs, vécépapír-guriga, a Magyar Természettudományi Múzeumtól kapott emberi csontok – ezen szemléltető eszközök segítségével próbálja közelebb hozni a felső tagozatosokat és középiskolásokat az embertani vándorkiállítás anyagához a Csíki Székely Múzeum két múzeumpedagógusa, Demény Enikő és Kádár Kincső.
Gyerekeknek való-e?
„Sokat tanakodtunk, hogy mekkora gyerekeknek hirdessünk foglalkozást, hiszen elég különleges, hogy emberi csontokat fognak látni, és az a kérdés, hogy gyerekeknek mutassunk-e ilyeneket, egyáltalán hogyan közelítsük meg ezt a témát. Néhány ember lehet, kegyeletsértőnek tartja, hogy emberi csontok vannak itt kiállítva, de ha ezeket a régészek, az antropológusok nem mentették volna meg nekünk, nem tudnánk következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogyan éltek, mivel táplálkoztak, milyen betegségekkel küszködtek. Olyan tanulságokat vonhatunk le, amelyek saját életünkre nézve is hasznosak” – fogalmazott Demény Enikő.
Ez a kérdés egyébként, hogy mekkora gyerekeknek való egy bizonyos tárlat, már felmerült korábban is – derült ki a beszélgetés során. „Amikor a Természettudományi Múzeum szervezésében volt itt a Múmiák a váci Fehérek templomának titkai című kiállítás, gondolkodtunk azon, hogy beengedjünk-e gyerekeket erre, mivel Budapesten a Természettudományi Múzeumban nem feltétlenül tartottak nekik szóló programot. Hogy szerveztünk számukra is múzeumpedagógiai foglalkozásokat, az a mi bátorságunk volt” – fűzte hozzá Kádár Kincső.
„Akkor főleg arányokat mértünk, ezeket most is meg tudjuk csinálni. Például, ha tudjuk, hogy egy embernek mekkora volt az orra, tudunk következtetni arra, mekkora volt a füle. Kipróbáltuk, hogy ha a derekunk köré tekerünk egy fonalat, akkor abba kétszer fér bele a nyakunk és négyszer a csuklónk. Egy arányos testet egy méter cérnával le lehet mérni. A talpunk hossza akkora, mint a csuklónktól a könyökünkig terjedő belső rész” – részletezte a múzeumpedagógus.
Miért is fontos az egészséges táplálkozás?
A foglalkozás során kiemelt szerepet kap az a fajta szemléletmód-kialakítás, amelynek során a gyerekek a csontmaradványok mögött képesek meglátni a korábbi történelmi korokban élt embert, akinek az antropológiai kutatások alapján következtethetünk korára, nemére, foglalkozására, halálának körülményeire. A foglalkozás reflektál az elődeink és a mai ember életmódjára, étkezési szokásaira, betegségeire. A tárlatra látogató fiatalok csontmintákat hasonlíthatnak össze, gumicsontvázon tekinthetik meg az egészséges csontot, míg a kiállítás keretében láthatják majd azt is, hogy különböző betegségek milyen elváltozásokat okoznak a csontozaton.
A foglalkozások során az egészséges étkezés témája is terítékre kerül, egyáltalán az, hogy mire kell figyelni a táplálkozás során, hiszen a tárlaton látható például olyan koponya, amelyen a vashiány jelei mutatkoznak – jegyezte meg Demény Enikő. Elmesélte, szó lesz arról is, hogyan lehet megkülönböztetni a női és a férfi csontvázat, hogy egyes kultúrákban mi számított szépségideálnak, beszélnek száj- és fogbetegségekről.
„A csontoknak nagy szerepük van a vérképzésben, és le fogjuk játékosan modellezni a vért, elkészítjük szivacsokból, vécépapír-gurigából a csont felépítését is, hogy láthassák a gyerekek az összefüggéseket” – fűzte hozzá Kádár Kincső.
A kiállításon bemutatott arcrekonstrukciók által például hitelesen megelevenednek a gyerekek olvasmányai során elképzelt történelmi személyiségek, szembenézhetnek Janus Pannoniusszal, Szent László magyar királlyal, Dobó István egri várkapitánnyal.
Meglepetés felnőtteknek is
„Ebből a kiállításból tanulni kell. A múzeumpedagógiai foglalkozások egyik fontos célja rávezetni a fiatalokat arra, hogy a saját testünket tisztelni kell” – hangsúlyozták beszélgető partnereim. A két múzeumpedagógus továbbá elárulta, felnőtteknek is készülnek meglepetéssel, különleges tárlatvezetés-sorozatot terveznek, amikor is szakembereket – igazságügyi antropológus, biológus, orvos, szobrász, régész – hívnak meg tárlatvezető szerepre.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
szóljon hozzá!