Fotó: Veres Nándor
A sorozatos rongálások miatt idén már fel sem szerelték a villanypásztort, amely az alcsíki mezőgazdasági területeket védte volna a vadkárok ellen. A Kakukk Tulajdonosi Társulás és a csíkszentkirályi, illetve csíkszentsimoni önkormányzatok tavaly eszközölt beruházása nem volt hosszú életű, üzembe helyezése után alig másfél hónapot működött a rendszer.
2014. augusztus 22., 08:422014. augusztus 22., 08:42
2014. augusztus 22., 09:052014. augusztus 22., 09:05
Mezőgazdasági területeket védő villanypásztor telepítését kezdték el tavaly májusban Csíkszentkirálytól egészen Csíkszentsimonig, a vaddisznók és a medvék által az elmúlt években a termésben okozott jelentős károk megelőzése érdekében.
A nyolc kilométer hosszúra tervezett vezetékrendszer és a hozzá tartozó két táptelep – kilencezer lejes – felállítási költségei felének fedezésére Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesületénél pályázott a közel 63 ezer hektárnyi vadászterület felett rendelkező Kakukk Tulajdonosi Társulás. A szükséges összeg másik felét a Csíkszeredai Sporthorgász- és Vadászegyesület biztosította.
Elsőként a Büdösfürdő felé vezető 123D jelzésű megyei út szélétől a szentimrei vízházig tartó szakaszon állították fel a vezetéket, az ehhez szükséges facölöpöket az érintett települések közbirtokosságai biztosították, a munkát önkéntesek végezték el. A villanypásztort kiszolgáló táptelepeket a szentimrei vízházhoz telepítették, mert a kezdeményezők akkor úgy vélték, elkerített helyen nagyobb biztonságban lehetnek. A 15 ezer voltos feszültséget biztosító egyik telep Szentkirály, míg a másik Simon irányába juttatta volna a vadakat távol tartó feszültség-impulzusokat. A munkálatokat a második, Simonig tartó négy kilométeres szakaszon viszont el sem végezték, a már meglévő, üzembe helyezett vezetékek sorsa pedig hamar megpecsételődött.
Sok volt a vadkár
„Azért volt szükség a villanypásztor kiépítésére, mert az utóbbi években jelentősen megnőttek a vadkárok. Rengeteg parcellát feltúrtak a vaddisznók, pityókaföldeket tettek tönkre. Voltak medvekárok is, de azok elenyészők” – emlékezett vissza Bőjte József. Csíkszentkirály alpolgármestere szerint például csak 2012-ben majdnem kéttucatnyi kártérítési dossziét állított össze a polgármesteri hivatal a vadak által okozott károk kifizetésére. „Ez a jelenség egész Alcsíkra jellemző volt, a tulajdonosi társulat ezért pályázott a villanypásztor felszerelésére” – magyarázta az elöljáró.
Az eredeti elképzelés
A községvezető elmondta, az eredeti elképzelés szerint a Hargita hegyvonulat előtt elhelyezkedő mezőgazdasági területeket védték volna meg. Ahhoz, hogy hatékony legyen, legalább két település közötti teljes távolságban el kellett készüljenek a vezetékek. „Ellenkező esetben ugyebár a vadak megkerülik a villanypásztort és behatolnak a termőföldekre. Ezért lett volna jó, ha minél hosszabb szakaszon megvalósul a beruházás” – jelentette ki Bőjte.
Már az elején problémák voltak
Mint kiderült, a szentimrei vízházig elkészült ugyan a villanypásztor, ám működtetése már az elejétől problémásnak bizonyult. Az alpolgármester szerint ennek egyik oka, hogy az elektromos árammal történő táplálás csak a szentimrei részről volt megoldva, így a távolabbi vezetékrészeken sokszor nem volt megfelelő a feszültség. Emellett a vezetékek gyakran megrongálódtak, állandó jelleggel javítani kellett azokat, és természetesen a karbantartás is sok időt és energiát felvett.
Azok rongálták, akikért felszerelték
„Akárhányszor kimentünk a helyszínre, a vezetékek el voltak szakadva, lelógtak a földre. Csordák és emberek egyaránt jártak a nyomvonalon, és gyakran senki nem figyelt arra, hogy épen maradjanak azok” – osztotta meg a keserű tapasztalatokat az alpolgármester. Mint elmondta, őszre annyira összeszaggatták a vezetéket, hogy működésképtelenné vált a villanypásztor, az átjáró kapuk működését szolgáló rugókat sok helyen el is lopták. „Legtöbb másfél hónapot, ha működött. Tavaly ősszel, ami még megmaradt a villanypásztorból, azt leszedtük, és idén már nem szereltük fel, mivel egyszerűen nem láttuk értelmét.”
Elkelne a villanypásztor
„Nagy szükség volna a villanypásztorra. Mi annak kiépítésével a gazdák területeit szerettük volna védeni, ám épp azok tettek kárt benne, akikért megvalósítottuk a beruházást” – fejezte ki csalódottságát Kencse Előd. Csíkszentimre polgármestere elmondta, a polgármesteri hivatalnak nincs kapacitása arra, hogy a vezetékrendszert folyamatosan karbantartsa, így idén már nem tudták vállalni annak felszerelését. „Úgy láttam, az emberek nem becsülik meg azt, ami munkát mi elvégeztünk” – vonta le a következtetést Kencse.
Hasonlóképpen vélekedett Bőjte József is. A csíkszentkirályiak alpolgármestere szerint akkor lehetne hatékony az ilyen jellegű védekezés a vadak ellen, ha valakik felvállalnák a villanypásztor működtetését.
„Lehetne az egy gazdaegyesület, a területtulajdonosok egy csoportja vagy másfajta szerveződés. Mi felvállalnánk a vezetékek felszerelését, még egy plusz táplálóegység beszerzését is, valamint a drótok alatti kaszálást, ám állandó felügyeletet már nem tudnánk biztosítani. És itt jönnének képbe maguk a gazdák” – mondta az elöljáró.
Hozzátette, a gond az, hogy ez irányú, segítő jellegű kezdeményezés még senki részéről nem érkezett. „Az emberek elvárják tőlünk, hogy mindent oldjunk meg, de ők maguk vajmi keveset tesznek ezért” – jegyezte meg az alpolgármester.
Virág: nem tudjuk felvenni a harcot a vandalizmussal
Ahogy az élet más területein is találkozunk a vandalizmussal, így ez esetben sem került el bennünket – mondta a villanypásztor felszerelésével és működtetésével kapcsolatban Virág Attila. A Kakukk Tulajdonosi Társulás vezetője szerint az érintett közbirtokosságok nagy része, a polgármesteri hivatalok és a vadásztársulatok is pozitívan viszonyultak a kezdeményezéshez, mindenki kivette a részét a megvalósításból. Az emberi rosszindulattal és vandalizmussal azonban már nem tudták felvenni a harcot. „Valahol sejtettük, hogy ez lesz. Viszont azt nem vállalhattuk fel, hogy nem teszünk semmit a vadkárok megelőzéséért. Innentől a gazdák térfelén van a labda, mi az első lépést megtettük” – hangsúlyozta Virág.
Egyelőre visszafogottabb a vadkárok mértéke
A Kakukk társulás vezetője elmondta, az elmúlt évekhez képest csökkent a vadkárok mértéke. Sem tavaly, sem idén nem fordult olyan elő, hogy egész pityókaföldeket tettek volna tönkre a vaddisznók. „A gabonafélékben tettek inkább kárt, ezek közül is inkább a csóréfejű kalászosokban” – tájékoztatott Virág. Az illetékes kifejtette, a legtöbb gazda már nem is jelenti a vadkárt, mivel a szakhatóságok ezek nagy részében, mondvacsinált okokra hivatkozva, nem fizetik ki a kártérítést.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!