Fotó: Kristó Róbert
Egy internetes portálon gyűjtik az aláírásokat azok a csíkszeredai lakástulajdonosok, akiknek 607 lejes leválási díjat számlázott ki a csíkszeredai Közüzemek. Eddig több mint 170 személy írta alá az online petíciót.
2013. január 28., 16:152013. január 28., 16:15
2013. január 28., 19:062013. január 28., 19:06
A tiltakozás egy újszerű formáját választották a távfűtésről leváló csíkszeredaiak, akik egy román portálon létrehoztak egy külön ívet, melyet eddig 173 személy írta alá. A létrehozók szerint „egy demokratikus társadalomban a fogyasztónak jogában áll olyan terméket vagy szolgáltatást választani, amelyre igényt tart. A Goscom gyenge szolgáltatása egyre több fogyasztót ösztönzött arra, hogy fűtésre és melegvíz-előállításra más rendszert válasszon”. Indoklásukban kitérnek arra is, hogy a Goscom és az önkormányzati képviselők megpróbálták megállítani a leválási hullámot.
Az aláírók arra kérik a távhőszolgáltatót, hogy a 2010 óta a távhőrendszerről leválóktól ne követelje a 607 lejes leválási illetéket. „Megemlítjük, hogy 500 lejt egy olyan kétoldalas műszaki véleményezésért kérnek, amelynek tartalma minden esetben azonos. A 107 lejes leválási díjat pedig egy olyan szolgáltatásért számlázza ki a Goscom, amelyet egyetlen tömbházban sem végzett el.” Az internetes tiltakozók a 2006-ból származó 325-ös törvényre, az ún. hőenergiás jogszabályra hívatkoznak. Az íveket január hatodikán írták alá először. A petíciónak csak véleményformáló ereje van, ugyanakkor semmire nem kötelezi a Goscomot.
Mindenkinek kiszámlázzák
Múlt év végén váltott ki elégedetlenséget Csíkszeredában, hogy a Közüzemek 369, a távfűtési rendszerről levált csíkszeredai lakrésznek számlázott ki 607 lejes leválási díjat. Első körben a 2010-ben leváltakat érintette a fizetéskötelezettség, a Goscom vezetőségétől viszont megtudtuk, hogy januárban és februárban azoknak is kiszámlázzák a 607 lejt, akik 2011-ben és 2012-ben váltak le a távhőrendszerről.
„Az érvényben levő jogszabályok értelmében a távfűtési rendszerről csak a szolgáltató, vagyis a Goscom műszaki véleményezése alapján lehet leválni, illetve a lakás távhőről való leválasztását is csak a szolgáltató végezheti el. A közös költségre felkerült lakásonkénti 607,40 lej két tételt tartalmaz: az 500 lejes műszaki véleményezést, valamint a 107,4 lejes leválási díjat. Azokat érinti az intézkedés, akik nem fizették ki ezt az összeget a leválás előtt. 2012 decemberében 369 lakrészt érintett ez a fizetéskötelezettség, ami a 2010-ben eszközölt leválásokat illeti” – részletezték nemrég érdeklődésünkre a Goscomnál.
Online petíció mint olyan
Újkeletű és sokrétű az online petíció módszere, amely segítségével az érintettek a megadott témákban kifejezhetik véleményüket. Manapság szinte minden szakterületen indítanak ilyen formájú tiltakozó aláírást. Petíciót indítottak legutóbb – igaz, nem Csíkszeredában – abban a témában, hogy egy adott város egyik útszakaszán növeljék meg a buszjáratok számát.
A fentebb már említett internetes petícióoldalon Csíkszereda többek között a román himnuszos hokibotrányként ismert esetben szerepelt. Akkor a petíció létrehozói összegyűjtötték a témával kapcsolatos újságcikkeket és nyilatkozatokat, amelyeket felhasználva arra kérték a parlamentet és a sportminisztériumot, hogy büntessék meg a román nemzeti jégkorong-válogatottat.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!