Lezárult a 2013–2014-es egészségügyi szolgáltatási keretszerződés tervezetének közvitája. A háziorvosok azt szeretnék, ha a feltételekről ténylegesen tárgyalni lehetne. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szakmai vezetője szerint a tervezet nem teljes, és nélkülözi a konkrétumokat.
2013. február 11., 16:062013. február 11., 16:06
2013. február 12., 15:512013. február 12., 15:51
Az Országos Egészségbiztosító Pénztár honlapján január végén tették közzé az új egészségügyi szolgáltatási keretszerződés tervezetét, amelyhez tíz napig fűzhettek hozzászólásokat a szakmai partnerek. Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnöke, csíkszeredai háziorvos érdeklődésünkre elmondta, szervezetük is több módosító indítványt benyújtott a tervezethez.
Az egyik javaslatuk, hogy mivel szerződésről van szó, az egészségbiztosító és az egészségügyi szolgáltatók – köztük a háziorvosok – között a felek tárgyalása alapján jöjjön létre a keretszerződés, ahogy azt a polgári törvénykönyv előírja. Nem konzultáció kellene, hanem tényleges tárgyalást igényelnek – mondta a csíkszeredai háziorvos. Közölte, a keretszerződés tervezete a finanszírozásra nem tér ki részletesen, például a finanszírozás egyik alapját képező pontérték nagysága majd csak az alkalmazási normákból derül ki. A költségvetés elfogadása előtt erre az évre tavalyhoz viszonyítva mintegy tízszázalékos többletfinanszírozást emlegettek, ez azonban Soós Szabó Klára szerint még az inflációt sem fogja fedni. Az elmúlt években folyamatosan csökkent az alapellátás finanszírozása, miközben a rendelők fenntartási költségei például a hőenergia és a villamos energia árának növekedésével arányosan emelkedtek – mutatott rá a háziorvos. Hozzátette, az ellátórendszert fejleszteni is kellene, eddig azonban a finanszírozás ezt nemigen tette lehetővé. Elmondta, igényelték még a bürokrácia csökkentését és bizonyos cikkelyek egyértelműbb megfogalmazását is az idei keretszerződésben, amely véleménye szerint nagyjából ugyanaz, mint a tavalyi.
Nem látott sok konkrétumot a tervezetben Vitos Attila, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója. Kifejtette, a kórházak finanszírozására vonatkozóan konkrét számokat nem tartalmaz a tervezet, amely hiányosnak is tűnt számára.
A 2013–2014-es egészségügyi szolgáltatói keretszerződés elfogadásáig a tavalyi szerződés meghosszabbítása alapján finanszírozza a biztosított lakosság számára részben és teljesen ingyenes egészségügyi szolgáltatásokat az egészségbiztosító pénztár.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!