Fotó: Veres Nándor
Az első kérelmezési időszakban mindössze egyetlen Hargita megyei gazda igényelte az önként vállalt tejtermelés csökkentés után járó rendkívüli támogatást. A szakemberek szerint ezt követően sem lesz túlzott az érdeklődés a rendkívüli juttatás iránt, de akik mégis visszafognák tejtermelésüket a tavalyi esztendő hasonló időszakához képest, még három leadási határidő áll a rendelkezésükre.
2016. október 01., 16:592016. október 01., 16:59
Várhatóan kevés Hargita megyei tejtermelő él majd azzal a rendkívüli támogatással, amelyet az Európai Unió azon gazdái igényelhetnek, akik önként vállalják az általuk korábban termelt tejmennyiség csökkentését – mutattak rá a Hargita megyei APIA szakemberei. Azt is elmondták, hogy a rendkívüli támogatásra azok a gazdák jogosultak, akik tejfelvásárlóval kötött érvényes szerződéssel rendelkeztek júliusban, ugyanakkor vállalják, hogy a megnevezett három hónapos időszak alatt legkevesebb 1500 kilogrammal csökkentik tejtermelésüket az előző év hasonló időszakához képest. Emellett fontos az is, hogy habár teljesen felszámolható a tejtermelés, de a juttatásként szánt 100 kilogrammonkénti 14 euró – 62 lej – az előző évi mennyiség legtöbb 50 százaléka után jár.
A kérelmezéshez szükséges kitöltetni az igénylési formanyomtatványt (ezek megtalálhatók az APIA kirendeltségein, illetve az intézmény honlapján). Továbbá szükséges csatolni a felvásárlóval kötött szerződés másolatát, a tejeladást bizonyító számla másolatát, illetve a referencia időszakra és a júliusára vonatkozó értékesítési könyvecske lapjait. A kérelmezési aktacsomagokat a Hargita megyei APIA csíkszeredai székhelyén adhatják le az érintettek – ismertette az APIA illetékes alkalmazottja. Megjegyezte azt is, hogy az Európai Bizottság erre a támogatásra 150 millió eurót hagyott jóvá a tagországok számára.
Mint megtudtuk, négy leadási határidő áll a tejtermelésüket önkéntesen csökkenteni akaró szarvasmarhatartók rendelkezésére, hogy letegyék kérelmeiket. Az első határidő szeptember 21-e volt, eddig az időpontig azok kérelmezhették a juttatást, akik idén október, november és december során szorítják vissza termelésüket. Első körben Hargita megyében egyetlen gazda élt a felkínált lehetőséggel. A következő kérelmezési határidő október 12. lesz, akik addig teszik le kérelmüket, azok vállalják, hogy novemberben, decemberben és jövő januárban csökkentik a termelésüket. November 9-éig azok igényelhetnek, akik december, január és február során akarják visszaszorítani termelésüket. Akik ez ügyben december 7-éig keresik fel a Hargita megyei APIA-t, azok január, február és márciusban kötelesek eleget tenni a vállaltaknak.
Érdeklődésünkre a szakemberek arra is rámutattak, hogy elsősorban azok a gazdák lehetnek érintettek ebben a támogatásban, akik teljesen felszámolják tejelő állományukat. Emiatt nem számítanak túlzott érdeklődésre, mivel ekkora értékű támogatásért nem érdemes eladni, levágni az eddig fejlesztett, esetleg tejellenőrzés alatt is levő állatokat. Meglátásuk szerint nem érdemes kiskapukat keresni a juttatás elnyerése érdekében, hiszen az állomány és termelés növelését szolgáló támogatások értéke magasabb – az országban is jelentősen nagyobb összeget utalnak ki azok révén. Egyébként a Hargita megyei gyakorlat szerint a nyári időszakhoz képest télen rendszerint nő a tej felvásárlási ára. A felvásárlók azonban nyáron, amikor megugrik a termelés, nem föltétlen vásárolják fel a többletmennyiséget azoktól a gazdáktól, akik a téli hónapokban nagyon lecsökkentették a lehordott mennyiségeket. Tehát érdemes hosszú távon gondolkodni, és az alapján kérni vagy sem a támogatást.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!