Fotó: Veres Nándor
Közel kétezer Hargita megyei gazda nem kapta még meg a múlt évre járó területalapú támogatást, úgyhogy lett volna okuk részt venni a keddi bukaresti tüntetésen, de nem értesítették őket. Nélkülük is összegyűltek az állattartók, kérve a szubvenció kifizetését, illetve azt, hogy korlátozzák a Romániába importálható hús- és tejtermékek mennyiségét.
2016. június 08., 19:572016. június 08., 19:57
2016. június 08., 20:082016. június 08., 20:08
Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke lapunknak elmondta, ő is az újságból szerzett tudomást a keddi bukaresti tüntetésről, előzetes értesítés híján nem vettek részt a megmozduláson. A figyelemfelkeltő akció során a gazdák egyebek mellett követelték, hogy az állam fizesse ki az elmaradt területalapú támogatásokat, korlátozzák az országba behozható hús- és tejtermékek mennyiségét, a romániai élelmiszerek pedig csak akkor legyenek hazainak tekinthetők, ha az alapanyaguk is innen származik. A gazdák ugyanakkor a módosított vadászati törvényt is kifogásolták.
Idén már másodszorra demonstráltak a juh- és szarvasmarhatartó egyesületek, mert a korábbi megmozdulásuk eredménytelennek bizonyult. Az RMGE elnöke rámutatott, az elmúlt napokban 50–60 gazdával is beszélt, akik nem kapták még meg a múlt évre járó területalapú támogatást.
A Hargita megyében nyilvántartott mintegy 26 ezer gazda többsége már megkapta a területalapú támogatásának legalább egy részét, összesen 1854-en vannak, akik egyáltalán nem kaptak szubvenciót – tájékoztatott Haschi András, a mezőgazdasági és kifizetési ügynökség (APIA) Hargita megyei központjának a vezetője. Mint mondta, az említett gazdák azért nem kapták még kézhez a pénzt, mert ellenőrzéseket tartottak náluk. Haschi hangsúlyozta, nincsenek késésben a kifizetésekkel, hiszen az arra megszabott határidő június 30-án jár le. Meglátása szerint addig mindenki megkapja az igényelt szubvenciót.
Bögöz környékén többnyire megkapták a gazdák a területalapú támogatásokat, kivéve azok, akiknél ellenőrzéseket tartottak a hatóságok – nyilatkozta lapunknak Szilágyi Lajos, a helyi szarvasmarhatartó egyesület elnöke. Mint mondta, az állattartással kapcsolatos támogatásokra még most is várnak. „Jó volna, ha korlátozná az állam, hogy mennyi hús- és tejterméket lehet behozni az országba, de nem hiszem, hogy ezt meg tudják oldani” – fogalmazott. Hangsúlyozta, főleg a tejtermelés szempontjából érintettek a bögözi gazdák, ugyanis vágóhidak híján a húst amúgy sem tudják eladni.
„A borjakat elviszik külföldre, így húsuk már feldolgozva kerül vissza a helyi piacra” – magyarázta Szilágyi, aki fontosnak látja, hogy minél több vágóhidat létesítsenek a környéken, hiszen ezáltal helyben előállíthatók lennének az élelmiszerek. A termelésben nehezen tudnak versenyezni a gazdák a külföldiekkel, hiszen a nagy vállalatok olcsóbban tudják előállítani az élelmiszert. Szilágyi fontosnak tartja, hogy az állam kötelezze az élelmiszerüzleteket arra, hogy legalább ötvenegy százalékban román termékeket áruljanak.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!