Fotó: Veres Nándor
Közel kétezer Hargita megyei gazda nem kapta még meg a múlt évre járó területalapú támogatást, úgyhogy lett volna okuk részt venni a keddi bukaresti tüntetésen, de nem értesítették őket. Nélkülük is összegyűltek az állattartók, kérve a szubvenció kifizetését, illetve azt, hogy korlátozzák a Romániába importálható hús- és tejtermékek mennyiségét.
2016. június 08., 19:572016. június 08., 19:57
2016. június 08., 20:082016. június 08., 20:08
Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke lapunknak elmondta, ő is az újságból szerzett tudomást a keddi bukaresti tüntetésről, előzetes értesítés híján nem vettek részt a megmozduláson. A figyelemfelkeltő akció során a gazdák egyebek mellett követelték, hogy az állam fizesse ki az elmaradt területalapú támogatásokat, korlátozzák az országba behozható hús- és tejtermékek mennyiségét, a romániai élelmiszerek pedig csak akkor legyenek hazainak tekinthetők, ha az alapanyaguk is innen származik. A gazdák ugyanakkor a módosított vadászati törvényt is kifogásolták.
Idén már másodszorra demonstráltak a juh- és szarvasmarhatartó egyesületek, mert a korábbi megmozdulásuk eredménytelennek bizonyult. Az RMGE elnöke rámutatott, az elmúlt napokban 50–60 gazdával is beszélt, akik nem kapták még meg a múlt évre járó területalapú támogatást.
A Hargita megyében nyilvántartott mintegy 26 ezer gazda többsége már megkapta a területalapú támogatásának legalább egy részét, összesen 1854-en vannak, akik egyáltalán nem kaptak szubvenciót – tájékoztatott Haschi András, a mezőgazdasági és kifizetési ügynökség (APIA) Hargita megyei központjának a vezetője. Mint mondta, az említett gazdák azért nem kapták még kézhez a pénzt, mert ellenőrzéseket tartottak náluk. Haschi hangsúlyozta, nincsenek késésben a kifizetésekkel, hiszen az arra megszabott határidő június 30-án jár le. Meglátása szerint addig mindenki megkapja az igényelt szubvenciót.
Bögöz környékén többnyire megkapták a gazdák a területalapú támogatásokat, kivéve azok, akiknél ellenőrzéseket tartottak a hatóságok – nyilatkozta lapunknak Szilágyi Lajos, a helyi szarvasmarhatartó egyesület elnöke. Mint mondta, az állattartással kapcsolatos támogatásokra még most is várnak. „Jó volna, ha korlátozná az állam, hogy mennyi hús- és tejterméket lehet behozni az országba, de nem hiszem, hogy ezt meg tudják oldani” – fogalmazott. Hangsúlyozta, főleg a tejtermelés szempontjából érintettek a bögözi gazdák, ugyanis vágóhidak híján a húst amúgy sem tudják eladni.
„A borjakat elviszik külföldre, így húsuk már feldolgozva kerül vissza a helyi piacra” – magyarázta Szilágyi, aki fontosnak látja, hogy minél több vágóhidat létesítsenek a környéken, hiszen ezáltal helyben előállíthatók lennének az élelmiszerek. A termelésben nehezen tudnak versenyezni a gazdák a külföldiekkel, hiszen a nagy vállalatok olcsóbban tudják előállítani az élelmiszert. Szilágyi fontosnak tartja, hogy az állam kötelezze az élelmiszerüzleteket arra, hogy legalább ötvenegy százalékban román termékeket áruljanak.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!