Fotó: Kristó Róbert
Valamikor még a mindennapi gazdálkodó élet szerves részét alkották a népi hiedelmek. Szent Mihály havának termés- és időjósló hiedelmei közül válogattunk.
2014. szeptember 05., 12:352014. szeptember 05., 12:35
Szeptember elseje Egyed napja volt, több időjósló mondás is kapcsolódik ehhez a naphoz: azt tartják ha esik, akkor esős lesz az ősz is, gyenge lesz a tél, ugyanakkor bő lesz a kukoricatermés. Ha viszont szép az idő, az ősz is kellemes, a bor jó ízű, ízletes, „itatós” lesz.
Pénteken Lőrinc napja van, a hiedelem szerint a mai időjárásból is következtetni lehet az őszére: ha süt a nap, meleg kellemes hetek, hónapok elé nézünk. Szeptember nyolcadika Kisasszony, azaz Kisboldogasszony napja, amely ősi pogány őszkezdő nap. A hagyományban mint „fecskehajtó” nap is ismeretes, mivel ettől a naptól kezdve indulnak útnak a vándormadarak. Sokfelé e nap volt a cselédek szolgálatba lépésének az ideje is, ugyanakkor ilyenkor kezdték a dióverést. Időjárásjóslás is fűződik ehhez a naphoz: a hiedelem szerint a buborékos vagy ritka szemű eső további esős időszakot jósol.
Máté napján (szeptember 21-én) ha tiszta idő van, akkor jó lesz a bortermés, viszont Máté hete nem alkalmas a vetésre – emiatt „pelyva hetének” is nevezik. Szeptember 29-e Szent Mihály és az őszi évnegyedkezdés napja. Ugyanakkor pásztorünnep is, hiszen a legtöbb faluban ezen a héten hajtják be a legelőkről az állatokat. Időjósló napként is ismerik: a Mihály-napi égdörgés szép őszt, de kemény telet ígér. Ha 29-ig még nem repültek el a fecskék, újévig nem lesz nagy hideg – tartja a néphit.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!