Fotó: Kristó Róbert
Felhagyott korábbi gyakorlatával a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA), így a polgármesteri hivatalok alkalmazottai, vagy szakmai egyesületek képviselői ettől az évtől nem adhatják le a gazdák nevében a területalapú támogatások igénylését. A 2014-re vonatkozó kéréseket március harmadikától fogadják az illetékesek.
2014. február 19., 16:202014. február 19., 16:20
2014. február 19., 16:382014. február 19., 16:38
„Az elmúlt évekhez hasonlóan már elkezdtük a felkészülést a 2014-es kampányra” – mondta a területalapú támogatással kapcsolatban megtartott szerdai sajtótájékoztatón Haschi András. A megyei APIA vezetője közölte, ennek keretében már egyeztettek a polgármesteri hivatalokkal, a jövő hét folyamán pedig a kérések kitöltésében szerepet vállaló közbirtokosságok, szakmai egyesületek képviselőinek tartanak felkészítőt. Ezt követően minden lehetséges fórumot kihasználva, legyen az falu- vagy közbirtokossági gyűlés, illetve különböző állattartó egyesületek összejövetelei, ismertetik a gazdákkal a tudnivalókat.
Az igazgató kiemelte, mivel a 2014-2020-as időszakra szóló országos vidékfejlesztési terv még nem készült el, egyfajta átmeneti évnek is tekinthető a 2014-es SAPS-kampány. Így a szabályozásban semmi nem változott, ugyanazok a kötelezettségek, mint eddig. Például legkevesebb egy hektár szántó- vagy gyepterület, vagy 0,3 hektár szőlő és gyümölcsös esetén igényelhető a támogatás, illetve a legelők állattal való lefedése is kötelező, akárcsak a területek megművelése. A kérésleadási időszak is ugyanaz, hivatalosan március 1. – május 15. között nyújthatók be a dokumentációk. A jelzett határidőt követően további huszonöt naptári napig fogadják el a kéréseket, napi egyszázalékos büntetés terhe mellett, amit az igényelt összegből vonnak le.
Haschi: nézzen szembe velünk a gazda
A megyei APIA vezetője szerint egyetlen lényeges változtatásra kell felkészülniük a gazdáknak: ettől az évtől minden érintett személyesen kell leadja a dokumentációt a megye hat településén található APIA-kirendeltség egyikében (Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Maroshévíz, Gyergyószentmiklós, Csíkszentmárton, Csíkszereda). „Azon a gyakorlaton nem változtatunk, hogy a polgármesteri hivatalok irodáiban vagy a közbirtokosságok, illetve szakmai egyesületek segítenek a kérések kitöltésében. Az érintett kész dokumentációt fog kézhez kapni, csupán annyi kérésünk van a gazdákhoz, hogy személyesen hozzák be azt az APIA-hoz egy előre meghatározott időpontban” – nyomatékosított az illetékes. Haschi ezt az eljárást azzal indokolta, hogy ez egyrészt megkönnyíti a problémás esetek kezelését, másrészt egy bizonyos felelősségérzetet ébreszt az emberekben, nem utolsósorban pedig az érvényben levő jogszabályok is így rendelkeznek. „Az utóbbi hét évben több mint 300 millió euró jött be a megyébe. Továbbra is segítjük önzetlenül a gazdákat, annyi kérésünk van, hogy azért a néhány, vagy sok ezer euróért nézzen szembe velünk pár perc erejéig” – nyomatékosított az intézményvezető.
Elhunyt nevében is tettek le kérést
„Évente hét-nyolc különböző ellenőrző szerv jön, hogy vizsgálódjon a SAPS-sal kapcsolatosan. Eléggé kínos, amikor a helyszínelő ellenőrnek a gazda még azt sem tudja megmondani, kinél tette le a kérést” – magyarázta Haschi. Elmondása szerint a személyes kérésleadással olyan kellemetlen helyzeteket is ki lehet már előre szűrni, hogy valakik elhunyt hozzátartozóik nevében tesznek le támogatási kérést. Ilyen eset évente majdnem tucatnyiszor fordult elő.
Megtörténhet azonban az is, hogy mozgásképtelen a gazda. Az ilyen eseteket egyenként vizsgálják majd meg, hiszen előfordulhat, hogy az illető egészségi állapota miatt már nem is tudja megművelni a földet, így elvileg támogatásra sem jogosult. „Véget kell vetni a tömeges szociális segítségnek, valakinek vállalnia kell a felelősséget a kérés letevésekor” – hangsúlyozta a megyei APIA igazgatója.
Tavaly egyébként Hargita megyében mintegy 32 ezer gazda igényelt területalapú támogatást.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!