Fotó: Kristó Róbert
Több mint kétmillió euróhoz segítették hozzá a csíkszéki önkormányzatokat, civil szervezeteket és vállalkozókat az országos vidékfejlesztési programban nyújtott finanszírozás lehívásában immár két éve segédkező a Csík LEADER egyesület munkatársai.
2014. december 05., 12:032014. december 05., 12:03
Az egyesületként működő Csík LEADER Akciócsoport huszonhárom község (hetven település) önkormányzatainak, vállalkozóinak és civil szervezeteinek összefogásával jött létre. Céljuk fejleszteni a Csíki-medence, illetve Kászon- és Gyimes-völgye térségét azáltal, hogy támogatási lehetőségeket közvetítenek a települések önkormányzatai, vállalkozói és civilszervezetei felé – foglalta össze Mátéffy Mária. A szervezet vezetője hozzátette, nagyon fontos, hogy egy, a helyi igények szerint meghatározott stratégia alapján segítik az embereket a támogatásokhoz.
A 2012 óta működő csíki egyesület a 2007-2013-as időszakra 2,8 millió eurót pályázott meg, amelyből közel 2,3 millió eurót önkormányzatoknak, vállalkozóknak, civil szervezeteknek közvetítettek ki, 450 ezer eurót pedig a szervezet működési költsége tett ki. „Az egyesület nem ügyvivő szervezet, a 2,3 milliós értékű összeget nem kapja meg, hanem közvetíti a pályázók felé, akik az országos kifizetési ügynökséggel kötik meg a szerződést, tőlük igénylik a támogatásokat” – magyarázta a szakember. Megjegyezte, a LEADER tulajdonképpen egy módszer, egy eszköz, amely által lehívhatók a vidékfejlesztési program három tengelyének a mezőgazdasági ágazat versenyképességének növelésére és a vidéki életminőség javítására vonatkozó pénzei.
Az elmúlt két évben többek között általuk lehetett pályázni falufejlesztésre, a turizmus fellenedítésére, kisvállalkozások fejlesztésére, mezőgazdasági alapanyagok feldolgozására, a mezőgazdasági szerveződések, valamint kulturális, turisztikai és sportrendezvények támogatására. A sikeres pályázatok révén több csíkszéki kultúrotthon, tánccsoport, fúvószenekar, tűzoltó-alakulat eszközkészletét fejleszthették. Az elmúlt időszakban megszépült több település közterülete, épülete. A kisvállalkozások fejlesztésére szánt keretösszegből pedig többek között fogászati és állatorvosi rendelők felszerelését bővítették – részletezte Mátéffy Mária.
A Csík LEADER egyesület segítsége által két év alatt leadott több mint 170 pályázatból a gyulafehérvári központban 110-et hagytak jóvá. Ezeknek a pályázatoknak az értéke öt- és százezer euró között változik, és szinte teljesen el is költötték már a megnyert összegeket. A csíkszéki községek mindegyikéből pályáztak már legalább egyszer az elmúlt években.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!