Fotó: Kristó Róbert
Több mint kétmillió euróhoz segítették hozzá a csíkszéki önkormányzatokat, civil szervezeteket és vállalkozókat az országos vidékfejlesztési programban nyújtott finanszírozás lehívásában immár két éve segédkező a Csík LEADER egyesület munkatársai.
2014. december 05., 12:032014. december 05., 12:03
Az egyesületként működő Csík LEADER Akciócsoport huszonhárom község (hetven település) önkormányzatainak, vállalkozóinak és civil szervezeteinek összefogásával jött létre. Céljuk fejleszteni a Csíki-medence, illetve Kászon- és Gyimes-völgye térségét azáltal, hogy támogatási lehetőségeket közvetítenek a települések önkormányzatai, vállalkozói és civilszervezetei felé – foglalta össze Mátéffy Mária. A szervezet vezetője hozzátette, nagyon fontos, hogy egy, a helyi igények szerint meghatározott stratégia alapján segítik az embereket a támogatásokhoz.
A 2012 óta működő csíki egyesület a 2007-2013-as időszakra 2,8 millió eurót pályázott meg, amelyből közel 2,3 millió eurót önkormányzatoknak, vállalkozóknak, civil szervezeteknek közvetítettek ki, 450 ezer eurót pedig a szervezet működési költsége tett ki. „Az egyesület nem ügyvivő szervezet, a 2,3 milliós értékű összeget nem kapja meg, hanem közvetíti a pályázók felé, akik az országos kifizetési ügynökséggel kötik meg a szerződést, tőlük igénylik a támogatásokat” – magyarázta a szakember. Megjegyezte, a LEADER tulajdonképpen egy módszer, egy eszköz, amely által lehívhatók a vidékfejlesztési program három tengelyének a mezőgazdasági ágazat versenyképességének növelésére és a vidéki életminőség javítására vonatkozó pénzei.
Az elmúlt két évben többek között általuk lehetett pályázni falufejlesztésre, a turizmus fellenedítésére, kisvállalkozások fejlesztésére, mezőgazdasági alapanyagok feldolgozására, a mezőgazdasági szerveződések, valamint kulturális, turisztikai és sportrendezvények támogatására. A sikeres pályázatok révén több csíkszéki kultúrotthon, tánccsoport, fúvószenekar, tűzoltó-alakulat eszközkészletét fejleszthették. Az elmúlt időszakban megszépült több település közterülete, épülete. A kisvállalkozások fejlesztésére szánt keretösszegből pedig többek között fogászati és állatorvosi rendelők felszerelését bővítették – részletezte Mátéffy Mária.
A Csík LEADER egyesület segítsége által két év alatt leadott több mint 170 pályázatból a gyulafehérvári központban 110-et hagytak jóvá. Ezeknek a pályázatoknak az értéke öt- és százezer euró között változik, és szinte teljesen el is költötték már a megnyert összegeket. A csíkszéki községek mindegyikéből pályáztak már legalább egyszer az elmúlt években.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!